Gipsówka rozesłana Gypsophila repens

Gipsówka rozesłana (Gypsophila repens) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
11
Gleba: lekka, piaszczysto-gliniasta, bogata w wapń
Kolor kwiatów: różowe, białe
Kwiatostan: wiechowaty
Kwiaty: drobne
Pokrój: płożący, kępy
Wysokość: do 20 cm
Okres kwitnienia: VI, VII, VIII, IX
Trwałość liści: sezonowe
Wilgotność: gleba umiarkowanie sucha
Stanowisko: słońce

Gipsówka rozesłana (Gypsophila repens) nazywana również łyszczcem rozesłanym to wieloletnia roślina należąca do rodziny goździkowatych (Caryophyllaceae). W środowisku naturalnym występuje na terenach górskich w Europie. W Polsce można ją spotkać w Tatrach i Pieninach. Gipsówka ma kępiasty, płożący pokrój i dorasta do 20 cm wysokości. Tworzy małe, równowąskie liście ułożone naprzemianlegle.

Kwitnie od czerwca do września. Kwiaty są drobne, 5-płatkowe o barwie białej lub różowawej. Owocem jest pękająca torebka.

Warunki uprawy gipsówki rozesłanej

Gipsówka rozesłana jest łatwa w uprawie i poleca się ją osobom początkującym. Najlepiej rośnie na stanowiskach suchych, ciepłych i słonecznych. Nie wymaga dobrych gleb - podłoże może być piaszczyste, gliniaste lub kamieniste. Roślina nie lubi nadmiaru wody - czasem jednak wymaga podlewania latem o okresach długich suszy. Łyszczec rozmnażany jest głównie przez wysiew nasion. Można uprawiać go w pojemnikach.

Zastosowanie gipsówki

Zwykle gatunek ten jest wykorzystywany jako dekoracja skalniaków i suchych murków. Z powodzeniem można uprawiać go na rabaty lub jako roślinę okrywową na glebach gorszej klasy.

Gipsówka rozesłana podobnie jak gipsówka wiechowata znalazła szerokie zastosowanie w bukieciarstwie. Jest wykorzystywana zarówno na kwiat cięty jak i dodatek do suchych kompozycji bukietowych.

fot. urjsa (źródło: flickr.com.cc)

Obserwuj
Więcej na ten temat
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści