Uprawa warzyw rzepowatych w ogrodzie
Warzywa rzepowate należą do rodziny krzyżowych (Cruciferae). To niezbyt liczna grupa warzyw, które są one blisko spokrewnione z warzywami kapustnymi. Wszystkie warzywa rzepowate są roślinami jednorocznymi.
Największe znaczenie w uprawie w ogródkach przydomowych ma rzodkiewka. Rzepa rzadko jest uprawiana w ogrodach, a rzodkiew uprawiana jest głównie jako roślina pastewna.
Częścią jadalną warzyw rzepowatych jest zgrubienie powstałe z części podliścieniowej i nadliścieniowej łodygi oraz górnej części korzenia palowego.
Do warzyw rzepowatych zaliczane są:
- rzodkiewka (Raphanus sativus var. radicula),
- rzodkiew jadalna (Raphanus sativus var. maior),
- rzepa jadalna (Brassica capmestri var. rapa),
- brukiew (Brassica napus L. var. napobrassica).
Wymagania warzyw rzepowatych
Wymagania cieplne
Warzywa rzepowate nie są wrażliwe na niskie temperatury. Nasiona kiełkują już w temperaturze 2-4°C. Młode rośliny znoszą spadki temperatur nawet do -40°C. Optymalną temperaturą do wzrostu i rozwoju roślin rzepowatych jest 12-14°C. Wysokie temperatury oraz brak wody w okresie kształtowania się zgrubienia są bardzo niekorzystne, gdyż mogą powodować parcenie miąższu.
Wymagania świetlne
Warzywa rzepowate mają wysokie co do światła. Uprawę tych warzyw należy zakładać jedynie na stanowiskach słonecznych. Miejsca zacienione powodują, że roślina tworzy dużą masę liści, a nie tworzy zgrubienia.
Fot. Capri23auto, chefkeem/Pixabay, pin add/Wikimedia Commons ↓ Rzodkiew i rzodkiewka, rzepa oraz brukiew. |
Wymagania wodne
W przypadku warzyw rzepowatych należy zadbać o ich systematyczne podlewanie – maja wysokie wymagania wodne. Niedobór wody może powodować wykształcanie się twardego i włóknistego zgrubienia oraz jego pękanie.
Wymagania pokarmowe
Warzywa rzepowate, z uwagi na krótki okres wegetacyjny, mają niskie wymagania pokarmowe. Uprawiać je można na każdej glebie, zwykle w drugim roku po oborniku. Nie nawozi się ich pogłównie.
Płodozmian
Warzywa rzepowate mają krótki okres wegetacji oraz są odporne na niskie temperatury. Dzięki tym właściwościom mogą być uprawiane wczesną wiosną jako przedplon oraz jesienią jako poplon.
Warzywa rzepowate: z siewu czy z rozsady?
Warzywa rzepowate uprawia się z siewu wprost do gruntu. Nasiona rzodkiewki na zbiór letni można wysiewać już na przełomie marca i kwietnia, na zbiór jesienny nasiona wysiewa się w sierpniu.
Nasiona warzyw najlepiej kupować na przełomie stycznia i lutego. W tym czasie w większości supermarketów typu Dom&Ogród rozpoczyna się już sezon na nasiona. Centra ogrodnicze po zimowym odpoczynku wznawiają swoją działalność już w marcu.
Nie należy kupować nasion na wagę! Należy wybierać nasiona renomowanych producentów. Powinny być szczelnie zapakowane w torebki, na których poza nazwą gatunku i odmiany są informacje o terminie wysiewu, wielkości rośliny, pielęgnacji i terminie zbioru.
Pielęgnacja warzyw rzepowatych
Pielęgnacja warzyw rzepowatych jest prosta. Wymagają one w zasadzie jedynie regularnego podlewania i odchwaszczania.
W przypadku gdy zauważymy obecność szkodników glebowych (np. turkuć podjadek,), które mogą wyrządzić szkody w uprawie używamy metod mechanicznych – barier i pułapek.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie w tekście: pin add/CC BY 2.0/Wikimedia Commons, zdjęcie tytułowe: raspberryjam0314/Pixabay