Jakie stanowisko do wysiewu rzodkiewki?
Najlepsze gleba i miejsce
- Najlepiej rośnie w glebie lekkiej, gliniasto-piaszczystej i przepuszczalnej, ale jednocześnie żyznej.
- Nie może ona być kwaśna, a najlepszy odczyn, który sprzyja dobremu wzrostowi rośliny jest zbliżony do obojętnego pH (6,5-7).
- Rzodkiewki nie lubią gleb zbitych, nadmiernie suchych, ponieważ słabo wtedy kiełkują i gorzej się rozwijają i budują część podziemną.
- Należy unikać też nadmiaru wody w glebie przy uprawie tego warzywa, ponieważ sprzyja to rozwojowi chorób, a także może wpływać na zniekształcenia korzenia.
Jeżeli mamy słabą glebę w ogrodzie, to warto rok lub dwa wcześniej (przed wysiewem) zasilić ją kompostem lub obornikiem, przy czym nie zaleca się uprawy bezpośrednio po oborniku.
Kiedy wysiewa się rzodkiewki?
Najlepsze terminy
I właśnie z tego powodu nasiona rzodkiewki najlepiej wysiewać już wczesną wiosną (w marcu), gdy obeschnie gleba po roztopach i kiedy dzień jest krótszy, a także później co kilkanaście dni w czasie wiosny (do pierwszych dni maja!). Rzodkiewkę warto wysiewać wiosną w kilkudniowych odstępach, aby wydłużyć okres zbioru – niemal bez przerwy mamy wtedy dojrzewające rzodkiewki.
Choć rzodkiewki raczej nie lubią zimna, to niektóre odmiany wytrzymują nawet kilkustopniowy mróz. Jeśli po wysiewie zapowiadane są wiosenne przymrozki, warto jednak okryć glebę, np. białą agrowłókniną, aby wspomóc i przyspieszyć kiełkowanie.
Nie zaleca się wysiewu i uprawy rzodkiewki w lecie, gdy jest bardzo ciepło i dni są długie – rośliny zaczynają wówczas wytwarzać kwiatostany i kwitnąć, co jest niepożądane.
Oprócz terminu wiosennego, dobrym czasem na wysiew nasion jest także koniec lata, czyli koniec sierpnia i wrzesień, kiedy dzień znów się skraca, nie ma już tak dużo słońca i jest chłodniej.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Rzodkiewka preferuje raczej niższe, umiarkowane temperatury. Optymalna temperatura dla jej wzrostu to około 10-15°C. Jeśli zaczyna być za ciepło, zaczynają silnie rozwijać się kwiatostany, a rozwój korzenia jest zaburzony.
Jak wysiewamy rzodkiewkę?
Do gruntu i pod osłonami!
- Nasiona najlepiej wysiewać bezpośrednio do gruntu w odstępach co około 5 cm, w rzędach oddalonych od siebie co najmniej 20-30 cm.
- Bardzo ważna dla udanej uprawy rzodkiewki jest głębokość siewu nasion, ponieważ zbyt głęboki wysiew wpływa często na deformację korzenia. Optymalna głębokość wysiewu nasion (rowka) powinna wynosić około 1 cm, a 2 cm czy więcej to już za dużo i należy tego unikać.
- Nasiona kiełkują dość szybko i przy optymalnych warunkach już po około tygodniu pojawiają się pierwsze liście.
Rzodkiewkę można wysiewać i uprawiać także zimą pod osłonami (np. w tunelach foliowych). W takim przypadku już w styczniu i lutym można wysiać nasiona rzodkiewki, ale najlepiej wybrać do tego celu nasiona odmian przeznaczonych do uprawy pod osłonami. Przy wysiewie i uprawie rzodkiewki pod osłonami bardzo ważne jest utrzymywanie odpowiedniej temperatury, czyli nie mniej niż -5°C w nocy i nie więcej niż 15°C w ciągu dnia.
Jak dbać o rzodkiewkę?
Pielęgnacja rzodkiewki po wschodach
Rzodkiewka nie potrzebuje specjalnej pielęgnacji, ale warto dbać o regularne umiarkowane podlewanie, spulchnianie gleby i odchwaszczanie (chwasty silnie konkurują z warzywami o składniki pokarmowe, dlatego nie można dopuścić do ich rozwoju).
Lepiej wcześniej, przed wysiewem dobrze zasilić glebę, niż później nawozić rzodkiewki w czasie uprawy, ponieważ stosowanie sztucznych nawozów mineralnych nie jest korzystne – przede wszystkim dla naszego zdrowia, ale i dla optymalnego rozwoju rzodkiewki.
Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: Michaela Wenzler/Pixabay