Logo
Logo

Tak rzodkiewki wzrastają w ziemi 2x szybciej. Podlewam tym naparem, a są chrupiące i pękate

Rzodkiewki to jedne z moich ulubionych, wczesnych warzyw. Zjadam je w formie twarożku, dodaję do sałatek czy odżywczych koktajli. Nie tylko sam korzeń jest wartościowy. Znacie pesto z liści rzodkiewek? Jeżeli dysponujecie takimi prosto z ogrodu pamiętajcie, by nie marnować tych dobroczynnych części. Oliwa z oliwek, parmezan, trochę czosnku i gotowe. Idealny dodatek do makaronu. Moimi ulubionymi odmianami są przede wszystkim Diana, Ester, Felicia, Jutrzenka oraz Krakowianka. Ich chrupkość i pikantność wydobywa się podczas naturalnego siewu i nawożenia, które tylko działa na plus.

Ja z reguły sieję rzodkiewki w towarzystwie bazylii oraz szpinaku. Na mojej grządce pokochały to stanowisko i bardzo szybko kiełkują. Sposób znajomej działkowiczki sprawdza się nawet wtedy, gdy wiosną jest sucho i nieprzewidywalnie. Nie straszne jej przymrozki - bardzo szybko odbija i nie musicie się obawiać, że zmarnieje. Gdy widzę listki właściwe to wiem, że już za niedługo będę mogła cieszyć się pierwszymi nowalijkami. Rosną na wcześniejszym poplonie, który zawsze sieję w towarzystwie gorczycy.

Co zrobić, aby rzodkiewki szybciej wyrosły? Ten napar jest kluczowy

Zawsze zaczynam wysiewać rzodkiewki z końcem marca i początkiem kwietnia. Wiosenne deszcze oraz temperatura powyżej 10 stopni Celsjusza w zupełności wystarcza, aby te drobne warzywa mogły szybko wzrastać. Niestety zdarza się, że u niektórych z was ten proces zachodzi zbyt wolno i nie możecie się doczekać pierwszych nowalijek.

Znajoma działkowiczka kiedyś pokazała mi jedną metodę, która zrewolucjonizowała moje podejście do ich uprawy. Potrzebne składniki do naparu macie na wyciągnięcie ręki, w swoim ogrodzie. Co należy zrobić? Zbierzcie pęczek świeżej pokrzywy oraz kilka koszyczków rumianku.

Wystarczy delikatnie posiekać je za pomocą noża i przełożyć do dużego słoika lub miski. Zalewamy wrzątkiem i czekamy przez około 20 minut, aż utworzy się energetyczny napar dla rzodkiewek.

Gdy całkowicie przestygnie, przecedźcie go i wlejcie do konewki. Rozcieńczcie wodą i podlewajcie je przynajmniej raz w tygodniu. Wyniki zobaczycie bardzo szybko. Warto pokusić się także o wytworzenie delikatnej fermentacji tych dwóch roślin, dzięki czemu otrzymacie odżywczy nawóz nie tylko dla rzodkiewek.

 

Czy rzodkiewki można siać obok pomidorów? Najlepsze sąsiedztwo warzyw

Rzodkiewki to jedno z wcześniejszych warzyw, które jest chętnie siane przez wielu ogrodników na działkach. Często zdarza się, że robimy to tam, gdzie mamy akurat miejsce. To zrozumiałe, jednak należy pamiętać o tak zwanym sąsiedztwie warzyw.

Wielokrotnie powtarzamy wam to w materiałach, abyście nie mieli kłopotów podczas rozrostu waszych warzyw i owoców. O co dokładnie chodzi? Ich bezpośrednie sąsiedztwo podczas siania ma gigantyczny wpływ na rozwój, a także jego opóźnianie się.

Wielu z was pytało, czy rzodkiewki mogą być obok pomidorów - zarówno tych większych, jak i koktajlowych? Odpowiedź brzmi - nie.

Rzodkiewki, podobnie jak kapusta, należą do rodziny kapustnych, które bezpośrednio przyczyniają się do spowolnienia kwitnienia pomidorów. Nie łączcie ich, w przeciwnym wypadku musicie liczyć się z tym, że wasze uprawy będą znacznie później, niż u innych działkowiczów.

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Xalanx / AdobeStock

Autor
Tak rzodkiewki wzrastają w ziemi 2x szybciej. Podlewam tym naparem, a są chrupiące i pękate
Tak rzodkiewki wzrastają w ziemi 2x szybciej. Podlewam tym naparem, a są chrupiące i pękate
Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia i działkowiczka z pasji, uwielbia dzielić się wielką miłością do małego ROD-os. Nieustannie eksperymentuje w swoim ogrodzie, łącząc tradycyjne metody z nowoczesnymi rozwiązaniami. Jest mistrzynią w znajdowaniu domowych sposobów na ogrodowe problemy, oferując praktyczne i kreatywne rozwiązania. Jej działka to żywe laboratorium, gdzie każdy zakątek jest dowodem na to, że z pasją i wiedzą można stworzyć coś wyjątkowego.

Tagi
Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl