Chrupiące i pikantne rzodkiewki uprawiam w domu, nim zbiorę pierwsze warzywa z ogrodu. Jest 1 haczyk

Rzodkiewka uprawiana w domu

Uprawa rzodkiewek to była jedna z pierwszych, którą udało mi się rozpocząć. Każdy polecał mi ją jako tę, która nadaje się nawet dla największych laików ogrodowych. W pierwszych chwilach im zawierzyłam, ale teraz po latach wiem, że się mylili. Nie można oceniać książki po okładce i należy podejść do każdego warzywa z rezerwą. Jedno jest pewne, te, które są dostępne obecnie w lokalnych warzywniakach czy dyskontach nie mogą dorównać tym działkowym czy z domowej uprawy. Jędrne, bardzo chrupiące, a przede wszystkim odznaczające się wyjątkowym smakiem i aromatem.

Posłuchaj
00:00
23
Spis treści
Sposób na uprawę rzodkiewki z domu Co zrobić, aby rzodkiewka nie szła w liście?

Po latach owocnej uprawy zawsze tęskniłam za szybkimi zbiorami rzodkiewki. Postanowiłam uprawiać ją w domu lub na balkonie, w zależności od dostępnych warunków pogodowych. Pytacie, jak to możliwe? To bardzo proste - to warzywo, które może odwdzięczyć się mnóstwem zdrowych i bardzo smacznych korzonków. Z reguły stawiałam na odmianę Opolanka i Krakowianka. Soczyste i pikantne bulwy były najlepsze do sałatek czy kiszenia. Ten ostatni sposób przypadł do gustu nie tylko mi, ale i sąsiadce z działki, która niegdyś znała jedynie kapustę kiszoną. Jeżeli jesteście ciekawi, jak je uprawiać w domu i cieszyć się szybkimi zbiorami, podpowiem wam w poniższej poradzie.

Jak uprawiać rzodkiewkę w domu, aby mieć spore zbiory?

Większość z ogrodników, których znam, mają domowy kompostownik, w którym składują odpowiednio drobno zmielone obierki z wyciskarki, skórki czy skorupki jajek. Znajdą się tam także zmielone i zaparzone nasiona kawy i nie tylko. Po przetworzeniu jest to doskonały składnik nawozu, który stosowałam do uzyskania świeżych i dorodnych rzodkiewek. W połączeniu z ziemią uprawną do warzyw, jest nieodłącznym elementem poprawnej uprawy rzodkiewek.

Nie zapominajmy także, że odpowiednio rozcieńczona gnojówka z pokrzywy jest jej niewątpliwym przysmakiem. Nie zapominajcie o tym, aby dawkowanie było niewielkie oraz w rozsądnych odstępach czasowych. Zapach nie może być zbyt intensywny na mniejszej powierzchni mieszkalnej. Ja dodaję łyżeczkę gnojówki z pokrzywy do wody, podczas podlewania rzodkiewek w donicach uprawnych. Nie wybierajcie odmian, które potrzebują zbyt dużego nasłonecznienia - wystarczy podstawowa Krakowianka, o której wspomniałam powyżej.

Gnojówka z pokrzywy do rzodkiewek może być wzmocniona o liście skrzypu, ziele glistnika jaskółcze ziele czy dziurawiec. Już niewielka ilość przefermentowanej mikstury ożywi nasiona oraz sprawi, że będą kiełkować znacznie szybciej.

Rzodkiewka uprawiana w domowych warunkach ma niezwykle smaczne liście i łodyżki. Nie wyrzucajcie ich! Wystarczy przygotować przepyszne pesto na bazie liści, oliwy z oliwek, orzechów włoskich oraz parmezanu. Lepsze niż z bazylii! Wypróbujcie, a z pewnością ci, którzy kochają ideę zero waste nie zawiodą się. 

Dlaczego rzodkiewka z gruncie "idzie" w liście, zamiast korzeń?

Niektórzy z ogrodników pomijają uprawę rzodkiewki. Niewygodne sianie ziarenko po ziarenku czy schylanie się w celu usunięcia chwastów spomiędzy liści to najmniejszy pikuś. Najczęściej chodzi o bujne i dorodne liście, które wspinają się wprost do promieni słonecznych, a korzeń marny i ledwo widoczny. Początkowo również i mnie dotyczył ten problem. O co dokładnie chodzi?

Rzodkiewka, zwłaszcza ta wiosenna potrzebuje regularnej i sporej ilości wody. Gdy nie dostarczymy jej tego ręcznie bądź z atmosfery, "idzie w liście" i staje się bardzo łykowata. Przechodzi w stan kwitnienia i łodyga staje się twarda. Bulwy będą wtedy niejadalne, wręcz odpychające w konsystencji i smaku.

Podczas jesiennego wysiewu również nie zapominajcie o tym, aby ziemia była wilgotna. W przeciwnym wypadku wysiana rzodkiewka będzie mogła posłużyć do przekompostowania ziemi i przygotowania jej na kolejny sezon wysiewów warzyw.

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: seva_blsv, Alina / AdobeStock

Obserwuj
Autor
Ewa Kwiatkowska Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia, która dzieli się swoją pasją do uprawy roślin i sprawdzonymi poradami.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści