Logo
Logo

Chcesz mieć duże i smaczne pomidory? Nie przekraczaj tego terminu siewu! To klucz do obfitych zbiorów

Pomidory są jednymi z najchętniej uprawianych warzyw w polskich ogródkach, co wynika z ich wysokich walorów smakowych i możliwości uprawy w różnych miejscach: w gruncie, szklarni i w skrzynkach np. na balkonie. W odpowiednim czasie można kupić gotowe sadzonki pomidorów, ale rośliny te z powodzeniem można uprawiać też od samego nasiona, przygotowując własną rozsadę. Z naszym poradnikiem nie będzie to trudne, a da wiele satysfakcji, umożliwiając zadbanie o każdy etap wzrostu pomidorów. Jak i kiedy siać pomidory, żeby zbiory były szybkie i udane?   

Kiedy siejemy nasiona pomidorów?    

Prawidłowo przygotowana rozsada pomidorów jest niezwykle ważna, aby uzyskać wartościowe plony. Sadzonki powinny osiągnąć około 15 cm wysokości, co trwa zazwyczaj 6 – 8 tygodni, a więc nasiona pomidorów należy wysiewać 2 miesiące przed przesadzaniem ich do gruntu. W przypadku uprawy pod gołym niebem rozsadę przesadza się w drugiej połowie maja, ale pomidory, które będą uprawiane w tunelu lub szklarni, mogą zostać przesadzone wcześniej. To oznacza, że wysiew należy przeprowadzić w marcu – lepiej jednak zrobić to później niż zbyt wcześnie, aby uniknąć słabych siewek.

Optymalny termin do 10 – 20 marca. Równie istotne jest to, jakie nasiona pomidorów się wybierze: ważna jest nie tylko odmiana pomidorów, ale też ich jakość i sposób przechowywania. Nasiona pomidorów należy kupować na bieżąco w razie potrzeb (wraz z upływem czasu obniża się zdolność do kiełkowania) w dobrym sklepie ogrodniczym.    

infouprawa / YouTube


Ile nasion pomidora do jednej doniczki? Wysiew pomidorów krok po kroku    

Do wysiewania pomidorów należy przygotować: żyzną glebę, nasiona, wodę, rękawiczki i ewentualnie małą łopatkę oraz pojemniki z otworami odpływowymi. Mogą to być doniczki lub puste pojemniki po jogurtach, ale najlepiej sprawdzą się wielodoniczki, które są stabilne i ułatwiają pielęgnację. W przypadku dużych pojemników można wysiewać po kilka nasion na jedną doniczkę, ale wtedy siewki będzie trzeba rozsadzić, co grozi uszkodzeniem roślin. Zdecydowanie łatwiej od razu jest przeznaczyć jeden mały pojemnik na jedno nasionko.

Do doniczek wsypujemy podłoże i lekko przyklepujemy – najlepsze będzie: podłoże do wysiewu i pikowania, gotowe podłoże do pomidorów lub podłoże do warzyw, które zawierają wszystkie niezbędne składniki pokarmowe. Następnie ziemię nawadniamy i robimy wgłębienie w każdej doniczce (głębokość ok. 0,5 cm), do którego wkładamy jedno lub dwa nasionka, gdyby któreś nie wykiełkowało. Jeśli wykiełkują obydwa, to słabszą roślinę należy usunąć. Nasionka przykrywamy cienką warstwą podłoża, a doniczki odstawiamy w ciepłe i zaciszne miejsce z dostępem do światła słonecznego.   

Jak długo wschodzą pomidory z nasion? Co robić, gdy już wysiejemy nasiona pomidora?    

Pomidory lubią stale wilgotne podłoże, dlatego należy dbać, aby ich nie przesuszyć. Nie należy ich jednak zraszać, a delikatnie podlewać ziemię, uważając, aby nie zalać roślin. Warto też zwrócić uwagę na nagłe zmiany temperatury np. podczas wietrzenia. Wschodzące rośliny powinny mieć ciepło i być osłonięte od podmuchów, dlatego warto rozważyć zakup miniszklarenki, która pomoże utrzymać odpowiednie warunki. To wielodoniczki ze specjalną pokrywą, które można wielokrotnie wykorzystywać. Po wykiełkowaniu roślin pokrywę można ściągnąć. Pomidory powinny wykiełkować w ciągu 7 dni od umieszczenia nasion w podłożu, jeśli w którymś pojemniku nasionko nie wzeszło, to warto wsadzić nowe.    

Kiedy i jak pikować pomidory?    

Czym jest pikowanie pomidorów? To przesadzanie roślin do większego pojemnika (średnica 6 – 10 cm), gdy osiągną odpowiednią wielkość. Pomidory bardzo dobrze reagują na przesadzanie i często po tym zabiegu ich wzrost jest dużo intensywniejszy. Doniczki należy przygotować tak samo, jak podczas wysiewu, przygotować w podłożu wgłębienie i ostrożnie przenieść do niego siewkę.

Trzeba przy tym pamiętać, aby nie dociskać żadnej części rośliny, a korzenie i część łodygi delikatnie przysypać podłożem – roślina nie musi być wsadzona idealnie prosto. Młode roślinki, które mają zbyt wybujałą łodygę, warto posadzić głębiej tak, aby wystawała tylko część z liśćmi, dzięki czemu pomidory będą silniejsze. Po pikowaniu dalej trzeba dbać o odpowiednią wilgotność podłoża i ciepłe stanowisko. Pomidory pikuje się, gdy rośliny osiągną około 10 cm wysokości i będą miały, co najmniej 3 – 4 liście.   

Ile czasu rosną pomidory z nasion? Kiedy sadzić pomidory z nasion do gruntu?    

Pomidory uprawiane od nasionka potrzebują od 6 do 8 tygodni, aby były gotowe do przesadzenia do gruntu. Muszą mieć co najmniej 7 liści właściwych i wysokość około 15 – 30 cm. Rośliny do gruntu przesadza się, gdy minie ryzyko przymrozków, a więc zazwyczaj około 15 maja. Jednak przed przesadzaniem pomidory należy przez kilka dni hartować, wystawiając je na zewnątrz na kilka godzin i stopniowo wydłużając ten czas. Dzięki temu nabiorą odporności na czynniki zewnętrzne.

Tekst: ZO, G.T., zdjęcie tytułowe: fotoduets, DenisProduction.com / AdobeStock

Autor
Chcesz mieć duże i smaczne pomidory? Nie przekraczaj tego terminu siewu! To klucz do obfitych zbiorów
Chcesz mieć duże i smaczne pomidory? Nie przekraczaj tego terminu siewu! To klucz do obfitych zbiorów
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl