Chcesz zjeść własne nowalijki? Oto najlepszy termin siewu rzodkiewek. Nie spóźnij się

Oto najlepszy termin siewu rzodkiewek. Nie spóźnij się

Czy marzysz o soczystych, chrupiących rzodkiewkach prosto z własnego ogródka? Odkryj tajniki idealnego czasu siewu, by cieszyć się obfitymi zbiorami! W tym artykule podpowiadamy, kiedy najlepiej zasiać rzodkiewki, aby były nie tylko smaczne, ale i zdrowe. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym ogrodnikiem, czy dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z ogrodnictwem, nasze wskazówki pomogą Ci osiągnąć sukces.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
17

Pora na rzodkiewki!

Rzodkiewka, ulubienica wiosennych i letnich ogrodów, jest nie tylko smaczna, ale i łatwa w uprawie. Ta niewielka, ale pełna charakteru roślina, z rodziny kapustowatych, kryje w sobie nie tylko wyjątkowy smak, ale i bogactwo witamin oraz minerałów. Jej chrupiące, czerwone bulwy to znak rozpoznawczy wiosennych sałatek i przekąsek. Jednak, aby zapewnić sobie obfite zbiory, należy przestrzegać kilku zasad, zwłaszcza jeśli chodzi o termin siewu.

Rzodkiewka jest tzw. warzywem dnia krótkiego, co oznacza, że najlepiej rośnie i rozwija się w okresach, gdy dzień jest krótszy niż noc. Dla rzodkiewek, długie dni letnie mogą być sygnałem do przekształcenia energii w rozwój kwiatostanów i nasion, zamiast w tworzenie soczystych i smakowitych bulw. Zrozumienie tego prostego, ale kluczowego aspektu biologii rzodkiewki, może znacząco wpłynąć na sukces Twojej uprawy, przynosząc obfite i smaczne plony, które będą ozdobą Twojego stołu.

Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści

Terminy, które zapewnią udane zbiory rzodkiewek

Eksperci zgodnie wskazują, że rzodkiewki najlepiej jest siać wczesną wiosną, gdy dni są jeszcze stosunkowo krótkie. Marzec jest miesiącem, w którym spokojnie możemy rozpocząć siew, a kończymy go zwykle wraz z końcem kwietnia. Równie dobre plony zapewnią nam nasiona posiane na przełomie sierpnia i września. Dzięki temu unikniemy ryzyka, że rzodkiewka wybije w kwiat, co jest typowe dla długich dni letnich.

Warto wiedzieć! ► Aby przedłużyć okres zbiorów, warto siać rzodkiewki co kilka dni. Taka metoda pozwala na cieszenie się świeżymi warzywami przez dłuższy czas. Pamiętajmy jednak, że rzodkiewka nie lubi zbyt chłodnych nocy, więc wczesną wiosną i późnym latem warto mieć pod ręką włókninę, która ochroni nasze uprawy przed przymrozkami.

Nasiona rzodkiewki Lucia
Nasiona rzodkiewki Lucia
Rzodkiewka o delikatnym, korzennym smaku, wyróżnia się szybkim wzrostem. Pozostaje aksamitnie miękka przez długo czas i rzadko staje się łykowata.
Kup nasiona rzodkiewki w naszym sklepie

Optymalne warunki dla rzodkiewki: nawożenie i sąsiedztwo

Przed wysianiem rzodkiewek warto zadbać o odpowiednie nawożenie gleby. Użycie sztucznych nawozów mineralnych w trakcie wzrostu rzodkiewek może jednak zakłócić ich rozwój. Co więcej, rzodkiewki świetnie dogadują się z niektórymi roślinami, takimi jak marchew, pietruszka, pasternak, por, ogórki czy buraki. Takie sąsiedztwo nie tylko przyspiesza kiełkowanie, ale również pozytywnie wpływa na wzrost i rozwój rzodkiewek.

Rzodkiewki wymagają dobrze przekopanej gleby o pH 6-7. Nasiona należy siać gęsto, w zagłębieniach o głębokości około 1-2 cm, zachowując odległość między rzędami na poziomie 15-20 cm. Zbyt głęboki siew może spowodować, że korzenie rzodkiewek będą wydłużone i zniekształcone, co negatywnie wpłynie na plon.

Rzodkiewki są gotowe do zbioru już po około 4-5 tygodniach od siewu. Aby cieszyć się ich najlepszym smakiem, warto zbierać je systematycznie, zanim staną się zbyt duże i zdrewnieją. Świeże rzodkiewki najlepiej przechowywać w lodówce, gdzie mogą zachować swoją chrupkość przez kilka dni.


Zdjęcie tytułowe: rodimovpavel, YuraFF / AdobeStock


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Obserwuj
Autor
Maja Wiśniewska Maja Wiśniewska

Pasjonatka ogrodnictwa, która chętnie dzieli się swoim doświadczeniem, pisząc praktyczne porady.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
To Cię zainteresuje
(Nie!) Trendy ogrodowe 2025 | Natura, Sztuka i ... Błogie Lenistwo. Ogrodnicze autorytety o nadchodzących zmianach
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści