Ślazówka letnia (Lavatera trimestris) należy do rodziny ślazowatych (Malvaceae). Pochodzi z Europy Południowej. To roślina jednoroczna osiągająca 60-120cm wysokości. Pędy są wniesione, sztywne, rozgałęzione pokryte trójklapowymi liśćmi.

Pięciopłatkowe, duże kwiaty (8-10cm średnicy) mają lejkowaty kształt i białą lub różową barwę (z ciemniejszym unerwieniem). Ślazówka kwitnie od lipca do września. Owocem jest sucha rozłupnia.

Wymagania i uprawa:

Ślazówka letnia to gatunek niewymagający, łatwy w uprawie. Powinno się go uprawiać na stanowiskach słonecznych - wtedy obficie kwitnie. Lubi podłoża lekkie, piaszczysto-gliniaste. Nasiona wysiewa się od marca do maja na miejsce stałe. Po wykiełkowaniu rabaty należy przepikować. Rozstawa pomiędzy roślinami powinna wynosić 30-40cm. Młode okazy zaleca się uszczykiwać i regularnie podlewać. Od późnej wiosny warto zastosować 2-3krotnie nawozy wieloskładnikowe.

Zastosowanie:

Ślazówka letnia to tradycyjna roślina uprawiana od dawna w ogrodach wiejskich. Nadaje się do komponowania barwnych, wysokich rabat. Dobrze wygląda sadzona przy ogrodzeniach, ścianach i na trawniku. Czasem jest wykorzystywana na kwiat cięty.

zdjęcie: Andrew Butko, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11131498