Dlaczego warto siać w lipcu?
Wysiewanie roślin w lipcu ma wiele zalet. Przede wszystkim, dzięki ciepłej glebie i odpowiedniej ilości światła, rośliny szybko kiełkują i rosną. Lipiec to również czas, gdy nasze warzywniaki zaczynają się opróżniać po zbiorach wczesnych plonów. Aby nie marnować miejsca i zapewnić sobie świeże warzywa aż do jesieni, warto kontynuować wysiewy.
Dodatkowo warto wiedzieć, że uprawa roślin poplonowych korzystnie wpływa na kondycję gleby, wzbogacając ją w składniki odżywcze i poprawiając jej strukturę.
Co to jest poplon?
Poplon to rośliny uprawiane po zbiorze głównego plonu. Ich uprawa niesie ze sobą wiele korzyści. Rośliny poplonowe poprawiają żyzność gleby, wzbogacając ją o potrzebne składniki mineralne i zmniejszając jej zasolenie. Ponadto często wzbogacają ziemię w azot i zmniejszają jej zachwaszczenie. Co więcej, stymulują rozwój organizmów glebowych, zwłaszcza dżdżownic. Dlatego warto sadzić rośliny poplonowe właśnie w lipcu.
Czas na wysiew lipcowy – jakie warzywa wybrać?
Jak się okazuje podczas całego lipca można wysiewać do gruntu wiele warzyw. Uprawa niektórych powinna się zacząć na początku miesiąca, innych na końcu. Są też takie, które możemy siać przez cały ten czas.
Warzywa do wysiewu na początku lipca
Na początku lipca możemy jeszcze wysiewać wiele popularnych warzyw. Jeśli chcesz cieszyć się ich smakiem późnym latem lub wczesną jesienią, nie zwlekaj z wysiewem!
- Buraki ćwikłowe i liściowe – uprawa buraków ćwikłowych (botwiny) i liściowych (boćwiny) jest łatwa i świetnie nadaje się na lipiec. Zyskasz zdrowe i smaczne korzenie oraz liście, które są doskonałym dodatkiem do sałatek.
- Fasolka szparagowa – odmiany fasolki szparagowej o zielonych i żółtych strąkach można jeszcze wysiać w lipcu. To warzywo szybko rośnie i daje obfite plony, które możesz wykorzystać na wiele sposobów w kuchni.
- Sałata krucha i masłowa – idealna do sałatek i kanapek. Sałata wysiana na początku lipca, zapewni świeże liście na jesień.
- Jarmuż – to jedno z najbardziej odżywczych warzyw liściastych. Jarmuż wsiewany na rabacie w lipcu da plony na jesień i zimę.
- Groch i bób – te rośliny strączkowe również możesz wysiać na początku miesiąca, aby cieszyć się ich smakiem w późniejszym sezonie.
Warzywa do wysiewu przez cały lipiec
Niektóre warzywa możesz wysiewać przez cały miesiąc, co daje większą elastyczność w planowaniu ogrodu.
- Kopry – koper ogrodowy i koper włoski są nie tylko smaczne, ale również mają wiele zastosowań w kuchni jako dodatki do przetworów. Wysiewając je w lipcu, zapewnisz sobie świeże "zielone" przez całe lato i jesień.
- Szczypiorek – to wszechstronne zioło, które świetnie komponuje się z wieloma potrawami. Lipiec to dobry czas na wysiew szczypiorku.
- Cebula siedmiolatka – ta wieloletnia cebula jest doskonałym dodatkiem do sałatek i zup. Możesz ją wysiewać przez cały lipiec.
- Roszponka – idealna do sałatek, roszponka i rukola rosną szybko i są bardzo łatwa w uprawie.
- Rzeżucha – to warzywo jest nie tylko smaczne, ale również bardzo zdrowe. Wysiana w lipcu, da szybkie plony.
- Endywia – to źródło pysznych, jadalnych liści. Endywie są doskonałe na późnoletnie i jesienne sałatki.
- Pietruszka naciowa – to zioło i warzywo, którego nie trzeba przedstawiać. Ona też szybko kiełkuje w lipcu.
Warzywa do wysiewu pod koniec lipca
Pod koniec lipca jest jeszcze kilka warzyw, które warto posiać, aby cieszyć się ich zbiorami na jesień, choć trzeba zaznaczyć, że nie zawsze się dobrze udają. Niemniej należą do bardzo łatwych, więc polecamy spróbować wysiać je w lato.
- Szpinak – wysiany pod koniec lipca, szpinak zapewni świeże liście na jesienne sałatki i dania.
- Kapusta pekińska – to warzywo dobrze rośnie w chłodniejsze dni, dlatego lipiec to odpowiedni czas na jego wysiew.
- Późne odmiany rzodkwi i marchwi – te warzywa można jeszcze wysiewać, aby cieszyć się ich smakiem w późnym sezonie.
A co sadzić w lipcu? Czyli gotowe sadzonki warzyw z rozsady
Oprócz wysiewu nasion, lipiec to również dobry czas na sadzenie młodych sadzonek z rozsad wielu warzyw, takich jak:
- Kalarepa, kalafior, brukselka, brokuł i brukiew – te warzywa kapustne można sadzić w lipcu, aby cieszyć się ich plonami jesienią.
- Cukinia i dynia – te dyniowate rośliny szybko rosną i dają obfite plony, które możesz wykorzystać na wiele sposobów.
- Papryka i pomidor – te warzywa psiankowate wymagają więcej uwagi, ale wysiłek się opłaci. Regularne podlewanie i nawożenie zapewnią zdrowy wzrost roślin i obfite plony.
- Seler korzeniowy, por – uprawiane z rozsad, seler korzeniowy i por to królowie polskich zup, i warto posadzić te warzywa, by jesienią cieszyć się ładnymi zbiorami.
► Czytaj więcej o terminach i właściwych sposobach robienia rozsad w artykule: Jakie warzywa wysiewać na rozsadę: kiedy je siać?
► Jeśli nie masz jeszcze rozsady, a czas goni, zastanów się nad tematem: Czy warto kupić rozsadę zamiast robić samemu?
Pielęgnacja warzyw w lipcu: 4 złote/słoneczne zasady upraw letnich
Sadzenie warzyw w lipcu wymaga nieco więcej uwagi i pielęgnacji. Upalna pogoda sprawia, że rośliny mają trudniejsze warunki do wzrostu. W związku z tym, aby zapewnić im zdrowy rozwój, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach:
- Regularne nawadnianie – w upalne dni rośliny szybko tracą wodę, dlatego ważne jest regularne podlewanie. Najlepiej robić to rano lub wieczorem, aby uniknąć parowania wody.
- Nawożenie – w lipcu warto postawić na nawożenie potasem, który zmniejsza podatność roślin na działanie niekorzystnych czynników, takich jak susza. Można również stosować naturalne nawozy, takie jak kompost czy obornik.
- Ochrona przed szkodnikami – lipiec to czas, gdy wiele szkodników może zagrażać naszym uprawom. Warto stosować naturalne metody ochrony, takie jak wyciągi z pokrzywy czy czosnku, które odstraszają owady.
- Zabezpieczenie przed chorobami – regularne usuwanie chorych liści i kontrola stanu roślin pozwolą zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób w ogrodzie.
Zdjęcie tytułowe: MNStudio, lovelyday12, Patrick Daxenbichler / AdobeStock