Jarmuż jako roślina ozdobna na rabacie
Jarmuż (Brassica oleracea var. sabellica) jest botaniczną odmianą kapusty warzywnej. To roślina dwuletnia. W Polsce uprawiany od dawna, ale obecnie bardziej doceniana jako warzywo do spożycia. Jadalną częścią są ciemnozielone, duże, karbowane liście, których używa się również do dekoracji potraw.
Na rabaty ozdobne, do sadzenia z roślinami kwitnącymi, poleca się np. jarmuż 'Scarlet'. Osiąga do 1 m wysokości, o fioletowopurpurowych, kędzierzawych liściach, których kolor staje się jeszcze bardziej intensywny po pierwszych przymrozkach.
Odmiana ta znosi temperatury do -18°C. Wykazuje wysoką wartość odżywczą, uprawia się ją na zbiór późnojesienny. Jarmuż zebrany po przymrozkach jest delikatniejszy w smaku i pozbawiony goryczy. Warto pozostawić też część roślin na zimę w ogrodzie, gdyż pięknie się wtedy prezentują.
Jarmuż 'Scarlet' na rabacie kwiatowej. |
Wymagania i uprawa jarmużu
Wysiej nasiona na głębokość 1 cm w rozsadniku na zewnątrz albo do głębokich tac modułowych od kwietnia do lipca, by rozsada do wysadzenia w gruncie była jak najmocniejsza. Przerzedź siewki co 8–10 cm i przesadź je, kiedy będą miały 5–6 prawdziwych liści, rozmieszczając rośliny co 50 cm. Posadź siewki głęboko i ubij podłoże. By zbierać młodziutkie liście, wysiej nasiona bezpośrednio do gruntu.
Wybierz stanowisko w pełnym słońcu albo półcieniu; kompaktowe odmiany mogą znieść wiatr. Żyzna, przepuszczalna i zasadowa gleba jest idealna. Ziemię przy siewkach porządnie ugnieć, podlej je przed sadzeniem i po, a potem nawadniaj w czasie suszy. Wczesną wiosną stosuj płynny nawóz, by pobudzić wzrost. Jarmuż jest dość odporny na szkodniki i choroby, ale należy osłaniać go siatką przed ptakami i gąsienicami motyli (jeśli planujesz do zjeść).
Właściwości zdrowotne jarmużu
Jarmuż jest cennym warzywem, bogatym w białko i witaminę C. Ponadto zawiera przeciwutleniacze, betakaroten, witaminy z grupy B, witaminy PP, E, C, K i H oraz sole mineralne (wapń, fosfor, żelazo, potas i magnez). Jego liście można jeść na surowo (w koktajlach czy surówkach), gotować, zapiekać, smażyć, mrozić i konserwować.
Źródło: Magazyn Budujemy Dom 10/2016 tekst: Małgorzata Szymańska zdjęcie tytułowe: Anna Sulencka/Pixabay |