Błędy podczas cięcia jabłoni – jak ich uniknąć?

Błędy podczas cięcia jabłoni - DeaPeaJay CC BY-SA 2.0 Flickr

Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych u jabłoni jest regularne cięcie. Determinuje ono uzyskanie wysokich i zdrowych plonów. Dla osoby niedoświadczonej, mającej np. jedno lub dwa drzewa owocowe w ogrodzie, ta praca może należeć do trudniejszych, ponieważ łatwo popełnić przy niej błędy, np. ciąć w nieodpowiednim terminie, spontanicznie lub zbyt nisko.

Posłuchaj
00:00
42
Spis treści
Dlaczego cięcie jabłoni jest ważne? Kiedy należy ciąć jabłonie? Jak zapewnić odpowiednie doświetlenie? Jak należy formować jabłonie? Jak wysoko zacząć ciąć jabłonie? Ile ciąć w ciągu roku przeprowadząć?

Dlaczego cięcie jabłoni jest ważne?

Systematyczne cięcie jabłoni pozwala zachować je w dobrej kondycji przez wiele lat, a jednocześnie wpływa na obfite, coroczne owocowanie. Technika cięcia zależy od wielu aspektów – w tym, od odmiany i formy naszego drzewka. Przykładowo, silne cięcie roślin półkarłowych i karłowych spowoduje, że będą wytwarzać jeszcze silniejsze przyrosty, co jest zupełnie niepożądanym zjawiskiem.

pąki kwiatowe jabłoni
Fot. Olya-02/Pixabay

Błędy w cięciu jabłoni

1. Nieodpowiedni termin | Kiedy należy ciąć jabłonie?

Prace w ogrodzie, które zaczynają się od: "zrobię to teraz, póki mam czas" oraz "nie zdążyłem – trudno, będzie później", w przypadku cięcia jabłoni nie powinny mieć prawa bytu!

Zabieg cięcia jabłoni wykonujemy zimą – od stycznia do marca, ostatecznie wiosną, zanim soki roślinne zaczną krążyć w roślinie. Temperatura powietrza w dniu pracy, nie powinna spadać poniżej -8°C. Prace najlepiej wykonywać wtedy, gdy już minęło ryzyko wystąpienia mocnych mrozów.

2. Zbyt duża ilość pędów na wierzchołku | Jak zapewnić odpowiednie doświetlenie?

Wielu osobom wydaje się, że to działanie dobrze wpłynie na wyprodukowanie owoców przez drzewo – w końcu im większa roślina, tym silniejsza. Jest to jednak nieprawda. Takie podejście obniża wielkość plonu i jakość owoców.

Gdy niższe partie drzew są niedoświetlone, prowadzi to do wytwarzania mniejszej ilości kwiatów, a w następstwie owoców. Dodatkowo oddają one część swojej energię tym częściom rośliny, które będą mieć bardziej obfite owocowanie (czyli gałęzi u góry), co całościowo zaburza równomierny wzrost drzewa.

korona jabłoni
Fot. Donna Benjamin

3. Brak planu i spontaniczne cięcie | Jak należy formować jabłonie?

Beztroskie podejście do cięcia może zakończyć się nie tylko słabym plonowaniem, ale także zniszczeniem drzewa! Szczególnie w przypadku jabłoni, powinniśmy od początku trzymać się jednego planu cięcia i systematycznie budować koronę rośliny – np. prowadzić ją w formę klasyczną, wrzecionową lub stożkową.

Pierwsze cięcie zazwyczaj wykonujemy zaraz po posadzeniu!

4. Zbyt nisko pozostawione pędy | Jak wysoko zacząć ciąć jabłonie?

Krótki pień z nisko wyrastającymi pędami, wbrew pozorom nie wpływa pozytywnie na plonowanie i łatwość zbioru. Przeciwnie – pozostawienie gałązek nisko na przewodniku utrudnia wykonywanie różnorodnych prac pielęgnacyjnych, w tym i zwykłego odchwaszczania.

nisko rosnące pędy jabłoni
Fot. steve p2008

5. Brak cięcia letniego | Ile ciąć w ciągu roku przeprowadząć?

Często niezbędne okazuje się wykonanie drugiego cięcia jabłoni w ciągu roku – tym razem w okresie letnim. W tym okresie skupiamy się na usuwaniu silnych pędów rosnących sztywno w górę (tzw. wilków).

Musimy jednak uważać, żeby nie wykonać cięcia letniego zbyt wcześnie, gdyż drzewo wykształci nowe wilki! Optymalny termin tego zabiegu to przełom lipca i sierpnia.


Tekst: Michał Mazik; zdjęcie tytułowe: "Apple" / DeaPeaJay / CC BY-SA 2.0; zdjęcia w tekście: "Apple Tree" / Donna Benjamin / CC BY 2.0, "apples" / steve p2008 / CC BY 2.0

Obserwuj
Autor
Michał Mazik Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści