Instrukcja cięcia jabłoni
Jabłoń, aby prawidłowo rosła i rodziła dorodne owoce, wymaga cięcia. Dowiedz się, jak i kiedy to zrobić. Przedstawiamy instrukcję cięcia drzewa jabłoni krok po kroku.
Przycinanie jabłoni
Od drzew owocowych w naszym przydomowym sadzie oczekujemy przede wszystkim tego, że będą rodzić zdrowe i dorodne owoce. Niestety często pomimo troskliwej pielęgnacji nasze jabłonie nie owocują, tak jakbyśmy tego chcieli. Dzieje się tak, dlatego że zapominamy o tym, że cięcie jabłoni jest konieczne.
Cięcie jabłoni prowadzi do rozluźnienia korony i ograniczenia jej wielkości – reguluje wzrost drzewa i wpływa pozytywnie na owocowanie. Najczęściej cięcie wykonujemy w okresie zimowo-wiosennym, po minięciu większych mrozów – od drugiej połowy lutego do kwietnia.
Do przeprowadzenia cięcia jabłoni niezbędny jest nam ostry sekator do cięcia gałęzi i piłka do cięcia grubszych konarów. Rany po cięciu zabezpieczamy smarując je preparatem grzybobójczym (np. Funaben Plus 03 PA).
Krok po kroku
Jesienią po opadnięciu liści jabłonie przechodzą okres spoczynku. Cięcie zimowe prześwietla koronę drzewa i zwiększa przyszłe owocowanie. Prześwietlając koronę wycina się około 20% gałęzi i pędów.
- Zabieg cięcia należy przeprowadzać w suche, ciepłe dni, gdy temperatura jest wyższa niż 5°C.
- Przy pomocy ostrego sekatora usuwamy wszystkie pędy chore, nadłamane, przemarznięte, zaschnięte i starzejące się, ale przede wszystkim pędy zbytnio zagęszczające koronę, m.in.:
» rosnące ukośnie, do środka korony,
» gałązki z wierzchołka drzew niepotrzebnie podwyższające koronę oraz
» gałązki krzyżujące się i pokładające jedna na drugiej. - Usuwamy także pędy, które konkurują z przewodnikiem oraz wszystkie "wilki" – rosnące pionowo gałęzie i odrosty.
- Koronę jabłoni powinno przycinać się tak, aby miała kształt wrzeciona – w przyszłości gałęzie będą się wyginać pod ciężarem owoców.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl na podstawie Colour Your Life, zdjęcie tytułowe: keywest3/Pixabay
Komentarze