Logo
Logo

Letnie cięcie jabłoni – podstawowe zasady

Pomimo, że cięcie drzewek owocowych, takich jak jabłonie powinno się przeprowadzać wczesną wiosną, można powtórzyć je również latem. Zobacz, o co chodzi w przycinaniu drzew owocowych w lipcu czy sierpniu i dowiedz się, dlaczego warto to robić. Poznaj zasady letniego cięcia jabłoni!

Pod koniec lipca przycięte jabłonki ponownie się rozrastają wypuszczając mnóstwo młodych pędów. Te z kolei zagęszczają koronę i sprawiają, że do dojrzewających owoców nie docierają promienie słoneczne. W efekcie może to prowadzić do niewłaściwego wybarwiania się jabłek, a nawet do ich chorób!

Zasady letniego przycinania jabłoni

  • Letnie cięcie jabłoni zacznijmy od usunięcia długopędów (m.in. wilków). Długopędy zagęszczają koronę, zacieniają owoce i powodują brak przewiewu. Dodatkowo pobierają składniki pokarmowe, które są potrzebne dla prawidłowego wzrostu owoców.
  • Nie usuwamy wszystkich pędów, wybieramy tylko te najdłuższe (możemy wyciąć je całe, lub pozostawić kilkucentymetrowy czop).
  • Krótkie gałązki zostawiamy bez przycinania i wycinania, ponieważ drzewo potrzebuje również masy liściowej do odpowiedniego wzrostu owoców.
  • Po cięciu stosujemy maści chroniące rany na drzewach przed dostaniem się do nich patogenów (grzybów chorobotwórczych).

Zdarza się, że w koronie jabłoni znajdują się miejsca, gdzie jest brak gałęzi. W takich przypadkach te nowe przyrosty zostawiamy stosując cięcie w połowie pędów.

Maść Ogrodnicza zabezpieczanie ran po cięciu, Sklep ZielonyOgrodek pl
Maść Ogrodnicza – 350 g | Target
Zabezpiecza rany drzew i krzewów powstałych podczas cięć, szczepień, pęknięć mrozowych oraz innych szkód. Tworzy mechaniczną barierę chroniącą przed wnikaniem patogenów chorobotwórczych.
Kup online

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcie tytułowe: Ewa Jankowska

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (8)
Twoja strona ogrodu