Letnie cięcie jabłoni – podstawowe zasady
Pomimo, że cięcie drzewek owocowych, takich jak jabłonie powinno się przeprowadzać wczesną wiosną, można powtórzyć je również latem. Zobacz, o co chodzi w przycinaniu drzew owocowych w lipcu czy sierpniu i dowiedz się, dlaczego warto to robić. Poznaj zasady letniego cięcia jabłoni!
Pod koniec lipca przycięte jabłonki ponownie się rozrastają wypuszczając mnóstwo młodych pędów. Te z kolei zagęszczają koronę i sprawiają, że do dojrzewających owoców nie docierają promienie słoneczne. W efekcie może to prowadzić do niewłaściwego wybarwiania się jabłek, a nawet do ich chorób!
Zasady letniego przycinania jabłoni
- Letnie cięcie jabłoni zacznijmy od usunięcia długopędów (m.in. wilków). Długopędy zagęszczają koronę, zacieniają owoce i powodują brak przewiewu. Dodatkowo pobierają składniki pokarmowe, które są potrzebne dla prawidłowego wzrostu owoców.
- Nie usuwamy wszystkich pędów, wybieramy tylko te najdłuższe (możemy wyciąć je całe, lub pozostawić kilkucentymetrowy czop).
- Krótkie gałązki zostawiamy bez przycinania i wycinania, ponieważ drzewo potrzebuje również masy liściowej do odpowiedniego wzrostu owoców.
- Po cięciu stosujemy maści chroniące rany na drzewach przed dostaniem się do nich patogenów (grzybów chorobotwórczych).
Zdarza się, że w koronie jabłoni znajdują się miejsca, gdzie jest brak gałęzi. W takich przypadkach te nowe przyrosty zostawiamy stosując cięcie w połowie pędów.

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcie tytułowe: Ewa Jankowska
Komentarze