Jakie rośliny przycinać zimą i jak to robić? Podpowiadamy!

Jakie rośliny przycinać zimą i jak to robić, fot. Arunas Gabalis - Fotolia

Koniec zimy to pora pierwszego cięcia drzew i krzewów. Ma ono na celu ich pielęgnację. Usuwamy podczas niego chore, uschnięte, przemrożone i połamane gałęzie oraz takie, które nadmiernie zagęszczają koronę.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
115
Spis treści
Kiedy przycinać zimą? Jakie rośliny przycinać zimą? Jak zabezpieczyć rany po zimowym cięciu? Zimowe przycinanie drzew Zimowe przycinanie krzewów Tych roślin nie przycinaj zimą!

Kiedy przycinać zimą?

Zimowe cięcie wykonujemy w czasie pełnego uśpienia roślin – czyli w lutym, a czasem marcu, gdy minie już ryzyko największych przymrozków. Zabieg wykonujemy o tak wczesnej porze roku, gdyż rośliny jeszcze nie zbudziły się po zimowym śnie i nie będą "płakać" – czyli z powstałych ran nie będą wyciekały soki.

Jakie rośliny przycinać zimą?

Lutowe, przedwiosenne przycinanie dotyczy głównie gatunków krzewów i drzew owocowych.

W lutym wykonujemy tzw. cięcia pielęgnacyjne, których zadaniem jest nadanie koronie odpowiedniego kształtu. Jest ono szczególnie ważne w przypadku młodych drzewek i krzewów, które aby wykształcić dorodne owoce muszą mieć rozłożyste, ażurowo rozpostarte gałęzie. Dopiero wtedy w marcu i kwietniu obficie pojawią się na nich pąki kwiatowe. Starsze okazy nie wymagają już tak starannego formowania. Zazwyczaj późną wiosną wystarczy usunąć długie jednoroczne pędy zwane popularnie "dziczkami" lub "wilkami".

Maść Ogrodnicza zabezpieczanie ran po cięciu, Sklep ZielonyOgrodek pl
Maść Ogrodnicza – 350 g | Target
Zabezpiecza rany drzew i krzewów powstałych podczas cięć, szczepień, pęknięć mrozowych oraz innych szkód. Tworzy mechaniczną barierę chroniącą przed wnikaniem patogenów chorobotwórczych.
Kup online

Jak przycinać rośliny – drzewa i krzewy – zimą?

Zimowe przycinanie drzew

Wszystkie grube konary powinny być cięte na tzw. obrączkę, czyli w odległości kilkunastu centymetrów od pnia. Wtedy mamy gwarancję, że nie naruszymy tkanek należących do pnia, a tym samym nie doprowadzimy do zakażenia go drobnoustrojami chorobotwórczymi, które infekują każdą ranę.

Sposób cięcia na obrączkę

Na powyższym rysunku przedstawiono przekrój przez pień, na którym widać układ tkanek. Cięcie drzew wzdłuż przerywanej linii, tzw. płaskie, spowodowałoby uszkodzenie tkanek pnia. Prawidłowe ciecie powinno być przeprowadzone kilkanaście centymetrów dalej. Zaznaczono je linią ciągłą.

Usuwanie grubych konarów powinniśmy zacząć nie od góry, ale od dołu i to niezależnie od tego, czy wykonujemy je piłą mechaniczną czy ręczną. Cięcie od góry prowadzi najczęściej do ułamania się gałęzi pod własnym ciężarem i oderwania dużego płata kory. Aby temu zapobiec należy odciąć konar etapami. Najpierw do połowy od dołu, później od góry, a dopiero na końcu wyrównujemy powierzchnię cięcia.

Etapy usuwania grubych konarów – krok po kroku.

Na pierwszym obrazku przedstawiono przykładowe zachowanie się grubej gałęzi, gdy zaczynamy ją ciąć od góry – w trakcie cięcia może się ona odłamać, kalecząc dodatkowo pień drzewa i zrywając korę.

W kolejnych obrazkach, przedstawiono kolejno prawidłowe nacinanie konaru, by go usunąć.

Zimowe przycinanie krzewów

Zimowe cięcie to okazja do prześwietlenia krzewów, czyli usunięcia wszystkich zbędnych pędów, które zbytnio zagęszczają koronę (zdjęcie poniżej po lewej). Sprawiają one, że do wewnątrz niej dociera zbyt mało światła słonecznego, by roślina wytworzyła nowe pędy. W dodatku krzyżujące się pędy ocierają się o siebie i powstają uszkodzenia kory, przez które wnikają bakterie i zarodniki grzybów.

Usuwanie pędów, które zbytnio zagęszczają koronę.

Usuwanie 4-5 letnich pędów, aby na wiosnę krzew wytworzył więcej pąków kwiatowych.


Dzięki zimowemu cięciu możemy także pobudzić krzewy, które kwitną latem i wczesną jesienią (żylistki, krzewuszki, tawuły japońskie, róże) do wytworzenia większej ilości pąków kwiatowych. Aby to zrobić usuwamy jedynie pędy najstarsze, 4-5 letnie. Do wiosny na ich miejscu pojawią się nowe gałązki, które latem obficie zakwitną (rysunek powyżej po prawej).

Stary, nieefektowny krzew można czasem jeszcze uratować przez odmłodzenie, czyli przycięcie wszystkich pędów nad ziemią, na wysokości ok. 15 cm. Do jesieni wytworzy nowe, gęste pędy. Niektóre gatunki, np. budleję Davida i wierzby trzeba odmładzać co roku, w przeciwnym wypadku słabo kwitną.

Odmłodzenie krzewu poprzez przycięcie wszystkich pędów nad ziemią.

Tych roślin nie przycinaj zimą!

Przed latem nie można ciąć drzew i krzewów, które bardzo wcześnie budzą się z zimowego snu (brzozy, grabu, klonu, pęcherznicy, strączynu i wiązu). Ich soki zaczynają krążyć pod korą już w lutym!

Pozostawmy również nietknięte krzewy kwitnące wczesną wiosną (forsycje, migdałki czy wczesne tawuły). Jeżeli przytniemy je np. marcu, nie zakwitną. Rośliny te wytwarzają pąki kwiatowe na jesieni, na pędach, które usunęlibyśmy zimowym cięciem.

Tekst: Izabella Sieńko, zdjęcie tytułowe: Arunas Gabalis/Fotolia


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Sekator Ogrodowy Ze Skórzanym Uchwytem – Stal Węglowa
Sekator Ogrodowy Ze Skórzanym Uchwytem – Stal Węglowa
Sekator do gałęzi
Sekator do gałęzi
Nożyce do cięcia żywopłotu
Nożyce do cięcia żywopłotu
Sekator Teleskopowy Power Dual Cut | Wolf-Garten
Sekator Teleskopowy Power Dual Cut | Wolf-Garten
Obserwuj
Autor
Budujemy Dom Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Gość Ala
22-12-2022 11:44
Cellfast ma fajne produkty do przycinania, wytrzymałe i przede wszystkim polskie, polecam ;)
Gość Magdalena
24-09-2021 10:47
ja regularnie przycinam moje krzewy sekatorem kupionym w cellfascie i potem zawsze wszystko pięknie kwitnie :)
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści