Sierpniowy wysiew poplonu
W okresie od lipca do połowy sierpnia warto wysiewać na rabatach i grządkach nasiona roślin, które stosowane są jak poplon letni stosowany na tzw. nawóz zielony. Ma to na celu odżywienie gleby, zasilenie jej w próchnice i azot, ponieważ na poplon stosowane są głównie roślin z rodziny bobowatych/motylkowatych (Fabaceae), mające zdolność wiązania azotu z atmosfery.
W miejscach, gdzie wcześniej rosnące i dojrzewające rośliny (np. warzywa) kończą już wegetację, warto więc oczyścić, odchwaścić i spulchnić glebę, a następnie wysiać podstawowe gatunki poplonowe:
- łubin żółty i wąskolistny,
- seradelę,
- bobik,
- wykę,
- a także inne gatunki, np.: żyto,
- rzepak,
- facelię
- oraz gorczycę białą (można nawet po 15 sierpnia, ponieważ szybko dojrzewa i kwitnie).
Czy w sierpniu można jeszcze wysiewać warzywa?
Podobnie jak w lipcu, także i w sierpniu można kontynuować wysiew do gruntu nasion warzyw, przeznaczonych głównie na tzw. zbiór jesienny.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
W sierpniu, jako poplon warzywny, można zatem wysiewać (np. w miejscach gdzie zakończyły wegetacje wcześniej rosnące gatunki) między innymi:
- cebulę (także siedmiolatkę),
- kapustę pekińską,
- koper ogrodowy,
- roszponkę,
- rzodkiewkę,
- rukolę,
- rzepę (początek miesiąca),
- rzeżuchę oraz szczaw (początek miesiąca),
- szczypiorek i szpinak (początek miesiąca).
Jakie rośliny ozdobne sadzimy w sierpniu?
W sierpniu można już sadzić w ogrodzie rozsady ogrodowych roślin dwuletnich, wysianych w poprzednich miesiącach w inspekcie lub w pojemnikach. Jest to więc czas na rozsadzanie wysiewanych od maja do płowy lipca różnych gatunków, np.:
- malwy,
- dziewanny,
- goździka ogrodowego i brodatego,
- naparstnicy,
- stokrotki,
- niezapominajki,
- laków,
- miesięcznicy.
- Ponadto, w sierpniu przypada także odpowiedni czas na wysiew nasion bratka.
Sadzenie i przesadzanie krzewów w sierpniu
W sierpniu możemy także nadal sadzić ogrodowe drzewa i krzewy ozdobne, jednak głównie te kupione w pojemnikach, czyli ukorzenione. Najlepiej wybrać na sadzenie nieco mniej słoneczne i gorące dni (najlepiej pochmurne), a po posadzeniu rośliny obficie podlać.
Po 15 sierpnia zaczyna się z kolei szczególnie dobry czas na sadzenie lub przesadzanie (np. na nowe miejsce) krzewów zimozielonych, jak np. różaneczników (rododendronów), bukszpanów oraz iglaków (np. żywotników, czyli tui, jałowców, cyprysików). W drugiej połowie sierpnia można już także sadzić iglaki oferowane w tzw. balocie (z bryłą ziemi zabezpieczoną chustą jutową).
Okres ten jest korzystny do przesadzania ponieważ rośliny zimozielone kończą w końcu sierpnia przyrost roczny i mogą całą energię przeznaczyć na regenerację systemu korzeniowego, a więc lepiej się przyjmują w nowym miejscu. Pod koniec miesiąca są także optymalne warunki pogodowe na przyjęcie się roślin – mniejsze ryzyko upałów, ale wciąż dość ciepło, a często także opady.
Druga połowa sierpnia to także początek sezonu sadzenia wrzosów, które najkorzystniej zakupić w doniczkach i posadzić w większych grupach w ogrodzie (albo w donicach i pojemnikach). Pamiętajmy, że wrzosy (ale także rododendrony) potrzebują odpowiedniego, kwaśnego podłoża i słonecznego stanowiska, aby dobrze się rozwijały. Wybitnie nie lubią gliniastej i ciężkiej gleby oraz nadmiaru wilgoci w glebie (np. zbyt częstego podlewania).
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Sadzenie cebulek i wysiew nasion traw w sierpniu
W drugiej połowie miesiąca możemy już zacząć sadzić cebulowe i bulwiaste rośliny kwitnące, w tym kwitnących wiosną narcyzów i szachownicy cesarskiej, a także zimowitów jesiennych, które posadzone w połowie sierpnia jeszcze jesienią efektownie zakwitną na biało lub fioletowo-liliowo. Cykl życiowy zimowitów jest dość niezwykły – jesienią ukazują się tylko kwiaty, natomiast liście wytwarzane są wiosną, po czym zasychają, by ponownie zakwitnąć na jesień.
Oczywiście cebulki należy sadzić na odpowiedniej głębokości – najlepiej wg zasady, aby głębokość sadzenia równa była 3 krotnej wysokości cebulki.
Pod koniec sierpnia, gdy nie ma już ryzyka silnych upałów jest także optymalny czas na zakładanie trawników – z siewu lub z tzw. rolki (gotowa darń). Wysiane w tym czasie nasiona mają dobre warunki (ciepłe dni i noce) na szybkie wykiełkowanie i szybkie stworzenie murawy. Należy pamiętać, aby wcześniej dobrze przygotować i oczyścić podłoże, a także regularnie podlewać wysiane nasiona traw.
Przed założeniem trawnika warto również zwrócić uwagę na rodzaj gleby jaka dominuje w naszym ogrodzie. Jeżeli jest ona piaszczysta, lekka lub wręcz jałowa, lepiej wcześniej zasilić ją nawozem organicznym, np. kompostem (przekopujemy glebę po wcześniejszym rozłożeniu nawozu). Z kolei podłoże gliniaste, zbyt ciężkie i zbite najlepiej rozluźnić, przekopując je z dodatkiem piasku.
Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: MetsikGarden/Pixabay ed.
- Co siać i sadzić w styczniu?
- Co siać i sadzić w lutym?
- Co siać i sadzić w marcu?
- Co siać i sadzić w kwietniu?
- Co siać i sadzić w maju?
- Co siać i sadzić w czerwcu?
- Co siać i sadzić w lipcu?
- Co siać i sadzić w sierpniu?
- Co siać i sadzić w wrześniu?
- Co siać i sadzić w październiku?
- Co siać i sadzić w listopadzie?
- Co siać i sadzić w grudniu?