Logo
Logo

Co siać i sadzić w sierpniu? | Lista roślin

Sierpień to głównie czas letniego odpoczynku, ale w ogrodzie nie brakuje prac, które warto wykonać. Można wysiewać niektóre warzywa na zbiór jesienny, kwiaty dwuletnie oraz poplon, a także sadzić i przesadzać iglaki i inne krzewy ozdobne.

Spis treści
Sierpniowy wysiew poplonu! Czy w sierpniu można jeszcze wysiewać warzywa? Jakie rośliny ozdobne sadzimy w sierpniu? Jak przesadzać krzewy w sierpniu? Jakie cebulki kwiatowe sadzić w sierpniu? Jak wysiewać trawnik w sierpniu? Sprawdź również, co siać i sadzić w pozostałych miesiącach

Sierpniowy wysiew poplonu

W okresie od lipca do połowy sierpnia warto wysiewać na rabatach i grządkach nasiona roślin, które stosowane są jak poplon letni stosowany na tzw. nawóz zielony. Ma to na celu odżywienie gleby, zasilenie jej w próchnice i azot, ponieważ na poplon stosowane są głównie roślin z rodziny bobowatych/motylkowatych (Fabaceae), mające zdolność wiązania azotu z atmosfery.

W miejscach, gdzie wcześniej rosnące i dojrzewające rośliny (np. warzywa) kończą już wegetację, warto więc oczyścić, odchwaścić i spulchnić glebę, a następnie wysiać podstawowe gatunki poplonowe:

  • łubin żółty i wąskolistny,
  • seradelę,
  • bobik,
  • wykę,
  • a także inne gatunki, np.: żyto,
  • rzepak,
  • facelię
  • oraz gorczycę białą (można nawet po 15 sierpnia, ponieważ szybko dojrzewa i kwitnie).

Rośliny na poplon: facelia i rzepak
Fot. Juraj Berta/Pixabay
Kiedy wysiany poplon wzejdzie i dojrzeje, glebę przekopujemy jesienią i tak pozostawiamy na okres zimy.

Czy w sierpniu można jeszcze wysiewać warzywa?

Podobnie jak w lipcu, także i w sierpniu można kontynuować wysiew do gruntu nasion warzyw, przeznaczonych głównie na tzw. zbiór jesienny.

Jak Leroy Merlin urządził nasz mały ogród marzeń? Recenzja i test produktów
Przeczytaj także
Jak Leroy Merlin urządził nasz mały ogród marzeń? Recenzja i test produktów

W sierpniu, jako poplon warzywny, można zatem wysiewać (np. w miejscach gdzie zakończyły wegetacje wcześniej rosnące gatunki) między innymi:

Jakie rośliny ozdobne sadzimy w sierpniu?

W sierpniu można już sadzić w ogrodzie rozsady ogrodowych roślin dwuletnich, wysianych w poprzednich miesiącach w inspekcie lub w pojemnikach. Jest to więc czas na rozsadzanie wysiewanych od maja do płowy lipca różnych gatunków, np.:

Sadzenie i przesadzanie krzewów w sierpniu

W sierpniu możemy także nadal sadzić ogrodowe drzewa i krzewy ozdobne, jednak głównie te kupione w pojemnikach, czyli ukorzenione. Najlepiej wybrać na sadzenie nieco mniej słoneczne i gorące dni (najlepiej pochmurne), a po posadzeniu rośliny obficie podlać.

Po 15 sierpnia zaczyna się z kolei szczególnie dobry czas na sadzenie lub przesadzanie (np. na nowe miejsce) krzewów zimozielonych, jak np. różaneczników (rododendronów), bukszpanów oraz iglaków (np. żywotników, czyli tui, jałowców, cyprysików). W drugiej połowie sierpnia można już także sadzić iglaki oferowane w tzw. balocie (z bryłą ziemi zabezpieczoną chustą jutową).

Okres ten jest korzystny do przesadzania ponieważ rośliny zimozielone kończą w końcu sierpnia przyrost roczny i mogą całą energię przeznaczyć na regenerację systemu korzeniowego, a więc lepiej się przyjmują w nowym miejscu. Pod koniec miesiąca są także optymalne warunki pogodowe na przyjęcie się roślin – mniejsze ryzyko upałów, ale wciąż dość ciepło, a często także opady.

Druga połowa sierpnia to także początek sezonu sadzenia wrzosów, które najkorzystniej zakupić w doniczkach i posadzić w większych grupach w ogrodzie (albo w donicach i pojemnikach). Pamiętajmy, że wrzosy (ale także rododendrony) potrzebują odpowiedniego, kwaśnego podłoża i słonecznego stanowiska, aby dobrze się rozwijały. Wybitnie nie lubią gliniastej i ciężkiej gleby oraz nadmiaru wilgoci w glebie (np. zbyt częstego podlewania).

Po posadzeniu warto także wyściółkować powierzchnię gleby pod roślinami drobno mieloną korą drzew iglastych.

Jak założyć bioróżnorodną łąkę w ogrodzie? Praktyczne wskazówki i niezbędne narzędzia
Przeczytaj także
Jak założyć bioróżnorodną łąkę w ogrodzie? Praktyczne wskazówki i niezbędne narzędzia

Sadzenie cebulek i wysiew nasion traw w sierpniu

W drugiej połowie miesiąca możemy już zacząć sadzić cebulowe i bulwiaste rośliny kwitnące, w tym kwitnących wiosną narcyzów i szachownicy cesarskiej, a także zimowitów jesiennych, które posadzone w połowie sierpnia jeszcze jesienią efektownie zakwitną na biało lub fioletowo-liliowo. Cykl życiowy zimowitów jest dość niezwykły – jesienią ukazują się tylko kwiaty, natomiast liście wytwarzane są wiosną, po czym zasychają, by ponownie zakwitnąć na jesień.

Oczywiście cebulki należy sadzić na odpowiedniej głębokości – najlepiej wg zasady, aby głębokość sadzenia równa była 3 krotnej wysokości cebulki.

Pod koniec sierpnia, gdy nie ma już ryzyka silnych upałów jest także optymalny czas na zakładanie trawników – z siewu lub z tzw. rolki (gotowa darń). Wysiane w tym czasie nasiona mają dobre warunki (ciepłe dni i noce) na szybkie wykiełkowanie i szybkie stworzenie murawy. Należy pamiętać, aby wcześniej dobrze przygotować i oczyścić podłoże, a także regularnie podlewać wysiane nasiona traw.

Przed założeniem trawnika warto również zwrócić uwagę na rodzaj gleby jaka dominuje w naszym ogrodzie. Jeżeli jest ona piaszczysta, lekka lub wręcz jałowa, lepiej wcześniej zasilić ją nawozem organicznym, np. kompostem (przekopujemy glebę po wcześniejszym rozłożeniu nawozu). Z kolei podłoże gliniaste, zbyt ciężkie i zbite najlepiej rozluźnić, przekopując je z dodatkiem piasku.

 

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: MetsikGarden/Pixabay ed.

Sprawdź również, co siać i sadzić w miesiącach:

 

Autor
Co siać i sadzić w sierpniu? | Lista roślin
Co siać i sadzić w sierpniu? | Lista roślin
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z nami współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla Was.

Tagi
Powiązane tematy