Preparaty ekologiczne do oczek wodnych

Staw kąpielowy, fot. Roman Bloch

Nawet najlepiej zaprojektowane i wykonane oczko wodne nie powinno być pozostawione same sobie. Właściwa pielęgnacja pozwala zachować naturalne piękno przez cały rok i uniknąć negatywnych skutków zachwiania równowagi biologicznej w ekosystemie wodnym. Spośród wielu preparatów przeznaczonych do oczek wodnych, dobrze jest wybierać ekologiczne. Dlaczego?

Posłuchaj
00:00
8

Ekosystem wodny to złożony i wrażliwy organizm, który w naturalnych warunkach zawsze dąży do zachowania równowagi, czyli utrzymania elementów składowych systemu na właściwym poziomie. Tylko wtedy jest w stanie właściwie funkcjonować. Struktura ekosystemu nie jest stała i wciąż dostosowuje się do zmieniających się warunków.

Niestety, równowaga może zostać dość łatwo zakłócona, np. poprzez: wymianę wody w zbiorniku, przekarmianie ryb, przedostawanie się do wody stawowej nawozów i substancji odżywczych, niszczenie zooplanktonu odgrywającego dużą rolę w procesie oczyszczania wody i wiele innych czynników.

Inwazja glonów, mętna woda o nieprzyjemnym zapachu, nadmiar mułu, śnięcie ryb – to tylko niektóre skutki zaburzenia równowagi biologicznej w stawie. Można im zapobiec, stosując odpowiednie preparaty, czyli takie, które likwidują problem lub nie dopuszczają do jego pojawienia się, a jednocześnie nie zaburzają równowagi złożonego ekosystemu wodnego.

biobasen fot. Hydroidea
Fot. Hydroidea

Bezpieczne i skuteczne preparaty do oczek wodnych

Ostatnio na polskim rynku pojawiła się spora grupa naturalnych preparatów do oczek i innych zbiorników wodnych firmy Hydroidea, której szczególnie bliskie są ekologiczne i nowatorskie rozwiązania w tej dziedzinie. Każdy z preparatów został stworzony z myślą o konkretnym problemie, ale wszystkie łączy wspólny mianownik, typowy dla produktów ekologicznych – całkowicie naturalny skład i brak skutków ubocznych.

Przykładowo, preparat PondClarin klaruje wodę równie szybko co środki chemiczne, ale bazuje na związkach humusowych i ekstraktach z kory dębu, bezpiecznych dla życia biologicznego. Do usuwania z wody chloru i metali ciężkich (ważne przy pierwszym napełnianiu stawu wodą lub przy jej wymianie) przeznaczony jest PondStarter, zawierający ekstrakty z wodorostów, dzięki czemu jest obojętny dla roślin, ryb i innych zwierząt.

Z inwazją glonów i sinic doskonale radzi sobie AlgoStopper, który wykorzystuje aktywne działanie związków humusowych, ekstraktów ze słomy jęczmiennej oraz innych naturalnych składników. Podobny preparat – AlgoSplit poprzez natychmiastowe uwolnienie aktywnego tlenu niszczy nawet najbardziej oporne glony nitkowate w ciągu 24 godzin, będąc jednocześnie bezpieczny dla środowiska.

PhosSorb został natomiast stworzony z myślą o nadmiarze fosforanów – naturalny minerał wchodzący w skład tego preparatu został poddany obróbce technologicznej, dzięki czemu pochłania znacznie więcej związków fosforu od preparatów chemicznych!

Podobnie działa ekologiczny preparat PhosBinder dedykowany zbiornikom wodnym w okresie zimowym. Warto dodać, że tego typu preparatów ekologicznych nie da się przedawkować, w przeciwieństwie do ich odpowiedników chemicznych.

staw dekoracyjny z rybami fot. Roman Bloch
Fot. Roman Bloch

Bakterie i nowości technologiczne

Osobną grupę, wpisującą się również w nurt ekologiczny, stanowią naturalne preparaty bakteryjne z linii EcoGerm, pomagające utrzymać czysty zbiornik wodny przez cały rok. Zawierają one wyselekcjonowane szczepy bakterii w bardzo dużym stężeniu, które ograniczają rozwój glonów oraz sinic poprzez redukcję związków biogennych.

Preparaty bakteryjne są nie tylko bezpieczne dla środowiska, ale dodatkowo pozytywnie wpływają na zdrowie ryb i zwiększają populację dafni, które są wskaźnikiem czystości wód. Równie pomocne w pielęgnacji stawów i oczek wodnych metodami ekologicznymi mogą być filtry z serii HydroGravity wyposażone w Dispenser CO2 – dozownik dwutlenku węgla.

Zastosowano w nich rozwiązanie, dzięki któremu zooplankton odgrywający ważną rolę w oczyszczaniu wody nie jest niszczony jak w standardowych filtrach, ale nawet chroniony w specjalnej komorze. Dobre preparaty i rozwiązania ekologiczne powinny bowiem być nie tylko skuteczne i bezpieczne dla środowiska, ale również – mądrze pobudzać zdolność natury do samooczyszczania się i regeneracji.

Tekst: źródło – Hydroidea, zdjęcie tytułowe: Roman Bloch

Obserwuj
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści