Sadzenie
Termin późnojesienny (np.: listopad), podczas którego często sadzi się zieleń liściastą, jest niewskazany do sadzenia iglaków – trzeba działać wcześniej. Iglaki najlepiej sadzić we wrześniu i w pierwszej dekadzie października. Natomiast wiosną najlepsze warunki do sadzenia panują zwykle w kwietniu. Dowiedz się więcej o sadzeniu iglaków
Podlewanie
Zwłaszcza młode rośliny potrzebują podlewania, starsze z czasem radzą sobie bez pomocy. Nawadnianie w czasie suszu ograniczy brązowienie igieł (lub całych pędów). W przypadku żywopłotów z iglaków najefektywniejszym rozwiązaniem jest instalacja systemu nawadniania. Iglaki należy sporadycznie podlewać także w okresie zimowym. Prace wykonuje się w umiarkowanie ciepłe dni. Trzeba pamiętać, że rośliny zimozielone transpirują (tracą wodę) przez cały rok. W wielu przypadkach zimą korzenie nie mogą niestety pobrać ubytków z zamarzniętej gleby. Zachodzi wtedy skrajnie niekorzystne zjawisko suszy fizjologicznej i zamierania roślin.
Nawożenie
Wczesną wiosną można podać nawozy ze zwiększoną ilością azotu, później nawozy wieloskładnikowe. Dobrym rezultaty uzyskuje się również przez stosowanie nawozów organicznych – obornika i kompostu. Te ostatnie nie tylko dostarczają roślinom składników pokarmowych, ale także przyczyniają się do produkcji bezcennej dla rozwoju roślin próchnicy.
Ściółkowanie
Ogranicza wyparowywanie wody z gleby przez co rośliny są mniej wrażliwe na suszę, a dodatkowo ogranicza zachwaszczenie. Iglaki często rosną na lekko kwaśnych podłożach, więc nie przeszkadza im ściółka, która utrzymuje taki odczyn (kora sosnowa, igliwie).
Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: Karanov images - Fotolia.com