Kiedy bezpiecznie wykonać zimowe przycinanie, by rośliny nie zmarzły?

Zimowe przycinanie roślin fot. alexxndr - Depositphotos

Zimowe przycinanie roślin to kluczowy zabieg w ogrodzie, który zapewnia ich zdrowy wzrost i obfite plonowanie. Dowiedz się, kiedy i jak bezpiecznie przeprowadzić cięcie, aby nie zaszkodzić roślinom. Poznaj najlepsze techniki i wskazówki od ekspertów, które pomogą Ci przygotować ogród na nadchodzący sezon. Z naszym przewodnikiem zimowe przycinanie stanie się prostsze i bardziej efektywne!

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
23
Spis treści
Dlaczego nie tniemy w czasie mrozów? Kiedy bezpiecznie możemy wykonać "zimowe" przycinanie?

Zimowe przycinanie roślin to nie tylko konieczność, ale i sztuka, która wymaga wiedzy i precyzji. Ten zabieg jest kluczowy dla zdrowia i wydajności Twojego ogrodu, wpływając na obfitość plonów i piękno roślin. 

Dlaczego nie tniemy w czasie mrozów?

Zimowego przycinania lepiej nie wykonywać zimą, ale wstrzymać się do przedwiośnia. Cięcie przeprowadza się w okresie uśpienia roślin, ale wtedy gdy temperatura powietrza utrzymuje się powyżej 0 stopni, by rany po cięciu mogły się bezpiecznie zagoić. Warto je dodatkowo zabezpieczyć maścią ogrodniczą lub środkiem przeciwko chorobom.

Kiedy bezpiecznie możemy wykonać "zimowe" przycinanie?

Im gatunki bardziej odporne na mrozy, tym wcześniej można je przycinać. Termin ten oczywiście różni się od warunków pogodowych oraz rejonu Polski. W styczniu i lutym nie przeprowadza się cięcia drzew i krzewów owocowych w ogrodach. Zabieg przeprowadza się zwykle dopiero od początku kwietnia, ale jest to przede wszystkim uzależnione od pogody. W kwietniu można przycinać drzewa owocowe: jabłonie, grusze, śliwy, leszczyny oraz krzewy: agrest, aronię, porzeczki i jeżyny.

Test: Redakcja ZielonyOgrodek.pl na podstawie materiałów Polskiego Związku Działkowców, zdjęcie tytułowe: alexxndr / Depositphotos oraz U. Leone / Pixabay


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Sekator Ogrodowy Ze Skórzanym Uchwytem – Stal Węglowa
Sekator Ogrodowy Ze Skórzanym Uchwytem – Stal Węglowa
Sekator do gałęzi
Sekator do gałęzi
Nożyce do cięcia żywopłotu
Nożyce do cięcia żywopłotu
Sekator Teleskopowy Power Dual Cut | Wolf-Garten
Sekator Teleskopowy Power Dual Cut | Wolf-Garten
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści