Logo
Logo

Kiedy bezpiecznie wykonać zimowe przycinanie, by rośliny nie zmarzły?

Zimowe przycinanie roślin to kluczowy zabieg w ogrodzie, który zapewnia ich zdrowy wzrost i obfite plonowanie. Dowiedz się, kiedy i jak bezpiecznie przeprowadzić cięcie, aby nie zaszkodzić roślinom. Poznaj najlepsze techniki i wskazówki od ekspertów, które pomogą Ci przygotować ogród na nadchodzący sezon. Z naszym przewodnikiem zimowe przycinanie stanie się prostsze i bardziej efektywne!

Spis treści
Dlaczego nie tniemy w czasie mrozów? Kiedy bezpiecznie możemy wykonać "zimowe" przycinanie?

Zimowe przycinanie roślin to nie tylko konieczność, ale i sztuka, która wymaga wiedzy i precyzji. Ten zabieg jest kluczowy dla zdrowia i wydajności Twojego ogrodu, wpływając na obfitość plonów i piękno roślin. 

Dlaczego nie tniemy w czasie mrozów?

Zimowego przycinania lepiej nie wykonywać zimą, ale wstrzymać się do przedwiośnia. Cięcie przeprowadza się w okresie uśpienia roślin, ale wtedy gdy temperatura powietrza utrzymuje się powyżej 0 stopni, by rany po cięciu mogły się bezpiecznie zagoić. Warto je dodatkowo zabezpieczyć maścią ogrodniczą lub środkiem przeciwko chorobom.

Kiedy bezpiecznie możemy wykonać "zimowe" przycinanie?

Im gatunki bardziej odporne na mrozy, tym wcześniej można je przycinać. Termin ten oczywiście różni się od warunków pogodowych oraz rejonu Polski. W styczniu i lutym nie przeprowadza się cięcia drzew i krzewów owocowych w ogrodach. Zabieg przeprowadza się zwykle dopiero od początku kwietnia, ale jest to przede wszystkim uzależnione od pogody. W kwietniu można przycinać drzewa owocowe: jabłonie, grusze, śliwy, leszczyny oraz krzewy: agrest, aronię, porzeczki i jeżyny.

Test: Redakcja ZielonyOgrodek.pl na podstawie materiałów Polskiego Związku Działkowców, zdjęcie tytułowe: alexxndr / Depositphotos oraz U. Leone / Pixabay

Autor
Kiedy bezpiecznie wykonać zimowe przycinanie, by rośliny nie zmarzły?
Kiedy bezpiecznie wykonać zimowe przycinanie, by rośliny nie zmarzły?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl