Logo
Logo

Tych 10+ roślin nie przycina się jesienią | Nie popełniaj tego błędu, bo im zaszkodzisz!

Przycinanie to, obok podlewania i nawożenia, jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych różnego rodzaju roślin. Jednak, aby przycinanie faktycznie było korzystne dla roślin, musi być wykonywane w odpowiedni sposób i we właściwym czasie. W przeciwnym wypadku może zaburzyć rozwój rośliny i jej poważnie zaszkodzić. Jest wiele roślin, które są przycinane jesienią, a nie jest to odpowiedni dla nich czas na ten zabieg. Jakich roślin nie przycina się jesienią?

Spis treści
Forsycja Róże Hortensja ogrodowa Różanecznik i azalia Iglaki Budleja Bukszpan Jabłonie Wrzosy Trawy ozdobne

Jakich roślin nie powinno się ciąć jesienią? Podpowiadamy!

Forsycja  

Piękny krzew, który zachwyca gęstymi, żółtymi kwiatami. Często wykorzystywany jest na żywopłot, gdyż łatwo się formuje i ma bardzo ozdobny charakter. Przycinanie powinno odbywać się tuż po kwitnieniu, a zanim zostaną wytworzone liście. Zazwyczaj przypada to na przełom kwietna i maja.  
Dowiedz się więcej o cięciu forsycji

Róże  

Róże to jedne z najchętniej uprawianych roślin w ogrodzie. Pięknie pachną i mają wspaniałe kwiaty, które można wszechstronnie wykorzystać. To jedna z najczęściej przycinanych roślin jesienią, tymczasem cięcie należy wykonać wiosną, gdy nie ma ryzyka przymrozków. Podczas przycinania, należy przede wszystkim usunąć chore, martwię i przemarznięte pędy, co pozwoli odmłodzić roślinę i zapewni jej lepszy wzrost. 
Dowiedz się więcej o cięciu róż

Hortensja ogrodowa  

Hortensje przycina się od lutego aż do kwietnia – wtedy, gdy na dworze panuje dodatnia temperatura, a mrozy już nie występują. Ważne, aby zabieg wykonać, zanim roślina wypuści liście. Dzięki temu hortensja wypuści więcej młodych pędów, na których pojawią się okazałe kwiaty.  
Dowiedz się więcej o cięciu hortensji

Jak Leroy Merlin urządził nasz mały ogród marzeń? Recenzja i test produktów
Przeczytaj także
Jak Leroy Merlin urządził nasz mały ogród marzeń? Recenzja i test produktów

Różanecznik i azalia  

Właściwa pielęgnacja rododendronów (a więc różaneczników i azalii) zapewnia ich zdrowy rozwój i prawidłowy wzrost. Dzięki temu nie wymagają one standardowego przycinania. Warto jednak usunąć przekwitnięte kwiaty, które szpecą rośliny i odbierają im siły. Cięcie pielęgnacyjne należy wykonać po przekwitnięciu, czyli w okolicach czerwca.  
Dowiedz się więcej o cięciu różaneczników i azalii

Iglaki  

Iglaki to kolejne krzaki, które mogą zostać zniszczone jesiennym przycinaniem. Zabieg ten należy wykonać wiosną, najlepiej w kwietniu bądź w maju. Podczas cięcia należy skupić się na usunięciu zniszczonych i chorych pędów oraz odpowiednim formowaniu rośliny.  
Dowiedz się więcej o cięciu iglaków

Budleja  

Budleja to kolejna roślina, którą należy przycinać wiosną. Należy jednak pamiętać, że jest ona dość wrażliwa na mrozy i przymrozki, dlatego zabieg należy zaplanować na termin, gdy nie ma ryzyka przymrozków. W przeciwnym razie niskie temperatury mogą uszkodzić roślinę. Po co przycinać budleje? Zabieg jest niezbędny do prawidłowego formowania rośliny i zapewnia obfitsze kwitnienie.
Dowiedz się więcej o cięciu budlei

Bukszpan  

Bukszpan to niezwykła roślina, która ma zwarty pokrój i szybko się zagęszcza, a dodatkowo świetnie znosi formowanie. Dzięki temu doskonale nadaje się na żywopłoty i do tworzenia ciekawych kształtów, które mogą zdobić ogród. Pierwsze cięcie wykonuje się tuż po posadzeniu, a w kolejnych latach zabieg należy powtarzać aż 3-krotnie w roku: w marcu, czerwcu i sierpniu.  
Dowiedz się więcej o cięciu bukszpanu

Jabłonie  

Jabłonie tak samo, jak śliwy i grusze można przycinać jedynie wiosną – od marca do połowy maja. Podczas zabiegu należy usunąć chore i przemarznięte pędy oraz przerzedzić dolne partie drzewa, co pobudzi roślinę do wzrostu i zapewni obfite kwitnienie. Warto również usunąć nowe pędy, które konkurują z głównymi gałęziami, gdyż negatywnie wpływa to na ilość i jakość owoców.
Dowiedz się więcej o cięciu jabłoni

Wrzosy  

Przycinanie wrzosów jesienią może doprowadzić do przemarzania roślin, dlatego zabieg ten może być wykonywany jedynie wiosną, najlepiej w marcu lub kwietniu. Kwitnące wrzosy można przycinać dopiero po przekwitnięciu.  
Dowiedz się więcej o cięciu wrzosów

Trawy ozdobne

Trawy ozdobne najlepiej przezimują w swojej niezmienione formie, a dłuższe pędy ochronią roślinę przed mrozami. Cięcie trawy ozdobnej wykonuje się wiosną, gdy środek kępy zaczyna nabierać zielonego koloru i pojawiają się młode pędy.
Dowiedz się więcej o cięciu traw ozdobnych

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: kolaż / Pixabay oraz Oleksandr Rado / Dreamstime

Autor
Tych 10+ roślin nie przycina się jesienią | Nie popełniaj tego błędu, bo im zaszkodzisz!
Tych 10+ roślin nie przycina się jesienią | Nie popełniaj tego błędu, bo im zaszkodzisz!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy