Jakich roślin nie powinno się ciąć jesienią? Podpowiadamy!
Forsycja
Piękny krzew, który zachwyca gęstymi, żółtymi kwiatami. Często wykorzystywany jest na żywopłot, gdyż łatwo się formuje i ma bardzo ozdobny charakter. Przycinanie powinno odbywać się tuż po kwitnieniu, a zanim zostaną wytworzone liście. Zazwyczaj przypada to na przełom kwietna i maja.
▶ Dowiedz się więcej o cięciu forsycji
Róże
Róże to jedne z najchętniej uprawianych roślin w ogrodzie. Pięknie pachną i mają wspaniałe kwiaty, które można wszechstronnie wykorzystać. To jedna z najczęściej przycinanych roślin jesienią, tymczasem cięcie należy wykonać wiosną, gdy nie ma ryzyka przymrozków. Podczas przycinania, należy przede wszystkim usunąć chore, martwię i przemarznięte pędy, co pozwoli odmłodzić roślinę i zapewni jej lepszy wzrost.
▶ Dowiedz się więcej o cięciu róż
Hortensja ogrodowa
Hortensje przycina się od lutego aż do kwietnia – wtedy, gdy na dworze panuje dodatnia temperatura, a mrozy już nie występują. Ważne, aby zabieg wykonać, zanim roślina wypuści liście. Dzięki temu hortensja wypuści więcej młodych pędów, na których pojawią się okazałe kwiaty.
▶ Dowiedz się więcej o cięciu hortensji
Różanecznik i azalia
Właściwa pielęgnacja rododendronów (a więc różaneczników i azalii) zapewnia ich zdrowy rozwój i prawidłowy wzrost. Dzięki temu nie wymagają one standardowego przycinania. Warto jednak usunąć przekwitnięte kwiaty, które szpecą rośliny i odbierają im siły. Cięcie pielęgnacyjne należy wykonać po przekwitnięciu, czyli w okolicach czerwca.
▶ Dowiedz się więcej o cięciu różaneczników i azalii
Iglaki
Iglaki to kolejne krzaki, które mogą zostać zniszczone jesiennym przycinaniem. Zabieg ten należy wykonać wiosną, najlepiej w kwietniu bądź w maju. Podczas cięcia należy skupić się na usunięciu zniszczonych i chorych pędów oraz odpowiednim formowaniu rośliny.
▶ Dowiedz się więcej o cięciu iglaków
Budleja
Budleja to kolejna roślina, którą należy przycinać wiosną. Należy jednak pamiętać, że jest ona dość wrażliwa na mrozy i przymrozki, dlatego zabieg należy zaplanować na termin, gdy nie ma ryzyka przymrozków. W przeciwnym razie niskie temperatury mogą uszkodzić roślinę. Po co przycinać budleje? Zabieg jest niezbędny do prawidłowego formowania rośliny i zapewnia obfitsze kwitnienie.
▶ Dowiedz się więcej o cięciu budlei
Bukszpan
Bukszpan to niezwykła roślina, która ma zwarty pokrój i szybko się zagęszcza, a dodatkowo świetnie znosi formowanie. Dzięki temu doskonale nadaje się na żywopłoty i do tworzenia ciekawych kształtów, które mogą zdobić ogród. Pierwsze cięcie wykonuje się tuż po posadzeniu, a w kolejnych latach zabieg należy powtarzać aż 3-krotnie w roku: w marcu, czerwcu i sierpniu.
▶ Dowiedz się więcej o cięciu bukszpanu
Jabłonie
Jabłonie tak samo, jak śliwy i grusze można przycinać jedynie wiosną – od marca do połowy maja. Podczas zabiegu należy usunąć chore i przemarznięte pędy oraz przerzedzić dolne partie drzewa, co pobudzi roślinę do wzrostu i zapewni obfite kwitnienie. Warto również usunąć nowe pędy, które konkurują z głównymi gałęziami, gdyż negatywnie wpływa to na ilość i jakość owoców.
▶ Dowiedz się więcej o cięciu jabłoni
Wrzosy
Przycinanie wrzosów jesienią może doprowadzić do przemarzania roślin, dlatego zabieg ten może być wykonywany jedynie wiosną, najlepiej w marcu lub kwietniu. Kwitnące wrzosy można przycinać dopiero po przekwitnięciu.
▶ Dowiedz się więcej o cięciu wrzosów
Trawy ozdobne
Trawy ozdobne najlepiej przezimują w swojej niezmienione formie, a dłuższe pędy ochronią roślinę przed mrozami. Cięcie trawy ozdobnej wykonuje się wiosną, gdy środek kępy zaczyna nabierać zielonego koloru i pojawiają się młode pędy.
▶ Dowiedz się więcej o cięciu traw ozdobnych
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: kolaż / Pixabay oraz Oleksandr Rado / Dreamstime