Róże bezkolcowe | Czy takie w ogóle istnieją, czy nie ma róży bez kolców?

Róże bezkolcowe - czy takie w ogóle istnieją? Czy nie ma róży bez kolców

Róże zwykle kojarzą się z kolcami i trudno je sobie bez nich wyobrazić, ale istnieją dekoracyjne i pachnące, zwykle starsze odmiany, które są ich pozbawione. Warto ich poszukać, jeśli wolimy posadzić krzew różany, który nie będzie kaleczył rąk przy pielęgnacji lub ścinaniu kwiatów.

Jakie odmiany róż bezkolcowych można posadzić i uprawiać w ogrodzie?

Posłuchaj
00:00
24
Spis treści
Czy istnieją róże bez kolców? Czy każda róża ma kolce? Jakie róże historyczne nie mają kolców? Jakie róże rabatowe i okrywowe nie mają kolców?

Co warto wiedzieć o różach bez kolców?

Uprawne odmiany róż, które obecnie najczęściej sadzimy w ogrodach, to krzewy z mniejszą lub większą ilością kolców. Sama ilość i wielkość kolców, występujących na pędach róż może być zmienna i uzależniona od wielu czynników, np. cech gatunkowych i odmianowych oraz od warunków uprawy (nasłonecznienia, temperatury). Czasem zdarza się także, że gałązki są pozbawione kolców, ale za to tworzą się one nisko, u podstawy głównych pędów.

Nie ma zbyt wielu odmian uprawnych róż pozbawionych kolców zupełnie. Można spotkać je wśród starszych odmian, tzw. historycznych, które dodatkowo wyróżniają się pięknymi, pełnymi, pachnącymi kwiatami w atrakcyjnych barwach.

Odmiany bezkolcowe znajdziemy także w grupie róż okrywowych i pnących (o drobniejszych i dłuższych pędach), co ma znaczenie w czasie ich podwiązywania lub rozpinania na różnego rodzaju podporach. Brak kolców lub mała ich ilość na pędach róż, to także duże ułatwienie w czasie ich przycinania, czy sadzenia albo przesadzania. W sprzedaży można znaleźć różne, ciekawe i dekoracyjne odmiany róż z małą ilością kolców lub w ogóle ich pozbawionych.

Bezkolcowe odmiany róż historycznych

Najwięcej odmian róż, których pędy są pozbawione kolców lub są nimi skąpo obdarzone znajdziemy w grupie róż historycznych, głównie odmian francuskich, które są zwykle są odporne i niewymagające. Do najbardziej popularnych należą między innymi:

  • róża 'SOUVENIR du dr JAMAIN' – dorasta do około 2 m i zwraca uwagę oryginalną ciemno-purpurową barwą pełnych kwiatów, które intensywnie pachnie; długie, giętkie pędy mają bardzo niewiele kolców lub wcale '
  • róża 'BARON GIROD de LAIN' – zwraca uwagę pachnącymi, dużymi, pełnymi kwiatami o wiśniowo-amarantowej barwie, z jasnym przebarwieniem na brzegach płatków; tworzy rozłożysty pokrój (dorasta do około 2 m) i może rosnąć w słońcu oraz w półcieniu '
  • róża 'ZEPHIRINE DROUHIN' – pnąca odmiana o różowych, ładnych, silnie pachnących kwiatach; stosowana do sadzenia przy pergolach i podporach; może dorastać do 3 m wysokości; jej gładkie pędy bez kolców łatwiej formować i rozpinać na podporach '
  • róża 'GHISLAINE de FELIGONDE' – odmiana pnąca o ładnych żółto-pomarańczowych, zaokrąglonych kwiatach (w pączkach morelowo-różowych); dorasta do około 2 m wysokości, powtarza kwitnie i może rosnąć także w półcieniu.

Rabatowe i okrywowe róże bez kolców

Oprócz historycznych róż francuskich, brakiem kolców na pędach wyróżniają się także niektóre odmiany róż okrywowych, wielkokwiatowych oraz rabatowych.

Dekoracyjną i popularną różą okrywową, której pędy nie mają kolców jest holenderska odmiana 'MARGO KOSTER'. Zwraca uwagę bardzo efektownymi, zaokrąglonymi, małymi, ale licznymi morelowymi, kwiatami zebranymi w wiechy. Krzew osiąga do około 50-60 cm szerokości i wysokości; powtarza kwitnie aż do jesieni. Najlepiej nadaje się do uprawy na rabatach, pod wyższymi krzewami lub w pojemnikach, czy skrzyniach.

Niewielką ilością kolców na pędach charakteryzuje się też róża wielokwiatowa 'GRACE AND BEAUTY', która tworzy ładne bordowo-czerwone kwiaty. Pędy zakończone pojedynczymi, trwałymi kwiatami dorastają do 80-100 cm i bardzo dobrze nadają się na kwiat cięty do wazonu.

Ciekawą odmianą róży rabatowej, której pędy są niemal zupełnie pozbawione kolców i wyhodowanej na podkładce z dzikiej róży (Rosa canina) jest 'BURGUNDY ICEBERG'.

róże bezkolcowe odmiana Margo Koster
Fot. Anna / AdobeStock
Róża 'MARGO KOSTER'
róże bezkolcowe odmiana Burgundy Iceberg
Fot. JHVEPhoto / AdobeStock
Róża 'BURGUNDY ICEBERG'
Róża 'BURGUNDY ICEBERG' Zwraca uwagę bardzo oryginalną i rzadką barwą kwiatów, które są purpurowo-fioletowe (burgundowe). Są one średniej wielkości i przypominają nieco kwiaty róży dzikiej, z widocznym środkiem.

Odmiana 'BURGUNDY ICEBERG' to róża bardzo odporna na mróz i choroby oraz obficie kwitnąca; powtarza kwitnienie aż do pierwszych mrozów. Dorasta do około 70-80 cm wysokości, dość szybko się rozkrzewia i nadaje się na słoneczne lub półcieniste rabaty w ogrodach, ale też w zieleni miejskiej.

Dekoracyjne kwiaty i niemal bezkolcowe pędy, to także walory angielskiej odmiany rabatowej róży 'MORTIMER SACKLER'. Dzięki oryginalnemu ułożeniu płatków, jej nieduże, ale pełne, różowe kwiaty przypominają dalie i przyjemnie owocowo pachną. Odmiana ta tworzy dość duże (do 3 m wysokości), rozłożyste krzewy, dlatego stosowana jest często jako róża pnąca prowadzona przy podporach lub sadzona na rabatach, np. przy ścianach budynków. Jest bardzo odporna na mróz i powtarza kwitnienie do października.

róże bezkolcowe odmiana James Galway
Fot. Wirestock Creators / AdobeStock
Róża 'JAMES GALWAY'

Inną ciekawą odmianą ze znikomą ilością (lub w ogóle bez kolców) na pędach i pochodzącą także z wysp brytyjskich jest 'JAMES GALWAY'. Tworzy ładne, duże i pełne brzoskwiniowo-różowe, pachnące kwiaty, jest odporna na choroby oraz mróz i dobrze rośnie także w półcieniu. Osiąga około 1,5-2 m wysokości, dlatego jej niemal pozbawione kolców pędy można prowadzić na podporach, czy trejażach i pergolach jak róże pnące. W celu pobudzenia powtarzania kwitnienia, warto regularnie przycinać przekwitające kwiaty.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcia tytułowe Maryviolet / AdobeStock

Obserwuj
Autor
Maciej Aleksandrowicz Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik z dużym doświadczeniem. Od lat pisze artykuły o uprawie i pielęgnacji roślin.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści