Logo
Logo

Zróbcie tę prostą rzecz właśnie teraz, a róże w tym roku nie pokryją się czarnymi plamami

Sama jestem posiadaczką pokaźnej kolekcji róż na działce. Wiem dlatego jak ważne dla was jest, aby móc cieszyć oko co roku wybujałymi kwiatami. To także raj dla zapylaczy, które z ochotą dobierają się do nektaru znajdującego się wewnątrz, okalanego przez kolorowe płatki. Kocham róże ogrodowe, zwłaszcza za to, że są niezwykle wszechstronne. Co roku zbieram wszystkie płatki róż ogrodowych i suszę. Używam do sporządzenia konfitury oraz suszę w celu urozmaicenia herbaty. To także niezwykły środek kosmetyczny, który naturalnie pielęgnuje skórę. Możliwości jest naprawdę wiele.

Spis treści
Jak uchronić róże przed czarną plamistością róż? Czy róże mogą rosnąć w cieni i być okazałe?

Warto wspomnieć także o początkowej fazie rozrostu róż ogrodowych. Delikatne pączki oraz pierwsze nierozwinięte listki są bogatym źródłem witaminy C, który możecie spożywać na surowo. Nie zapominajcie, ze witamina ta nie może być podgrzewana, w przeciwnym wypadku traci wszelkie swoje właściwości. Pamiętajcie także o pączkach dzikiej róży, które możecie suszyć w piekarniku nastawionym do 40 stopni Celsjusza. w ten sposób otrzymacie później zmielony proszek idealny do wzbogacenia herbatki na przeziębienie. Chcąc, aby nasze róże były w nienagannym stanie musimy zadbać także o ich zdrowie. Jeżeli chcecie wiedzieć, co dokładnie robię, sprawdźcie poradę poniżej.

Co zrobić, aby uchronić róże przed czarną plamistością? Sprawdzony patent

Które z róż są waszymi ulubionymi? W mojej kolekcji znajdziecie między innymi róże okrywowe oraz rabatowe. Idealnie odgradzają widok ogrodu od wszystkich ciekawskich spojrzeń - może poza tym kierującym się na okazałe płatki róż.

Wybrałam te w odcieniach brzoskwiniowego różu, który obecnie jest bardzo modny. Mam także te w kolorze czerwonym oraz zgaszonego różu. To Fortuna, Kalinka oraz Rumba. Mam zamiar powiększyć kolekcję o kolejne, ale muszę znaleźć dobrze nasłonecznione stanowisko. Co zrobić, gdy kochane róże zachorowały i pojawiła się czarna plamistość liści? To bardzo częsta choroba róż, którą możemy eliminować na różne sposoby.

Przede wszystkim dobrym rozwiązaniem jest oprysk, który robimy prewencyjnie z sody oczyszczonej. Mieszamy pół łyżeczki i dodajemy 3-4 krople olejku neem. Mieszamy w 2 litrach wody i spryskujemy liście. Co ważniejsze - jeżeli doszło do wyschnięcia i opadnięcia wszystkich liści, zbieramy je i spalamy. Możemy też wywieźć, Nigdy nie odkładamy do kompostownika, ani nie pozostawiamy pod rośliną, jako część okrywową przed zimą.

Czarna plamistość liści róż jest chorobą, która jest wywoływana przez grzyby diplocarpon rosae. Należy bardzo poważnie podejść do tego schorzenia, w przeciwnym wypadku cały krzew zmarnieje. Występuje zarówno w szklarniowych warunkach, jak i w gruncie.

Czy róże mogą rosnąć w cieniu? Czy to im nie szkodzi?

W większości wypadków róże to jedne z tych rośliny, które chętnie skąpałyby się w słońcu. Bardzo lubią nasłonecznione stanowiska z żyzną glebą oraz z podporami. Najlepiej łukowymi lub w formie siatki. Niestety w stanowiskach cienistych i półcienistych czują się gorzej i maja większą podatność na powstawanie chorób. Nie jest tak zawsze - są odmiany, które wręcz lubią takie warunki -  róża pnąca Lykkefund czy też Dortmund. Jednak to są jedne z nielicznych wyjątków. Dlatego tez nie polecam sadzić ich w miejscu, gdzie mamy pewność, ze nie zawita słońce.

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: K.-U. Häßler / AdobeStock

Autor
Zróbcie tę prostą rzecz właśnie teraz, a róże w tym roku nie pokryją się czarnymi plamami
Zróbcie tę prostą rzecz właśnie teraz, a róże w tym roku nie pokryją się czarnymi plamami
Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia i działkowiczka z pasji, uwielbia dzielić się wielką miłością do małego ROD-os. Nieustannie eksperymentuje w swoim ogrodzie, łącząc tradycyjne metody z nowoczesnymi rozwiązaniami. Jest mistrzynią w znajdowaniu domowych sposobów na ogrodowe problemy, oferując praktyczne i kreatywne rozwiązania. Jej działka to żywe laboratorium, gdzie każdy zakątek jest dowodem na to, że z pasją i wiedzą można stworzyć coś wyjątkowego.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl