Dlaczego w każdym ogrodzie warto posadzić różę?
Róże są wszechstronne – mogą być uprawiane zarówno w ogrodzie (róże rabatowe, róże angielskie), w doniczkach (róże miniaturowe), jak i w formie żywopłotu (róże parkowe) lub barwnych kobiercach (róże okrywowe). Przede wszystkim róże doskonale nadają się na kwiaty cięte (róże wielkokwiatowe, nazywane także bukietowymi). W każdym (nawet małym) ogrodzie powinno się znaleźć miejsce dla kilku różanych krzewów.
PORADNIK Sadzenie róż bez błędów!
Skorzystaj z naszego poradnika sadzenia róż w ogrodzie i zrób to dobrze! Tekst powstał na podstawie najczęściej zadawanych pytań od naszych Czytelników. Sadzenie róż wcale nie jest trudne (o czym zaraz się przekonasz), ale warto poznać podstawowe zasady, bo wtedy wszystko przebiega szybko i sprawnie. Do dzieła!
STANOWISKO Gdzie sadzić róże?
Pamiętajmy, że róże najlepiej rosną w miejscu słonecznym i przewiewnym (jednak nie narażonym na silne i mroźne wiatry), niektóre odmiany tolerują półcień ale przeważająca większość róż najlepiej będzie kwitła w pełnym słońcu.
Liczba krzewów róż na 1 m²
- róże rabatowe – 5-7 stuk na m²
- róże wielkokwiatowe – 5-7 sztuk na m²
- róże parkowe – 1-3 sztuki na m²
- róże okrywowe – 3-5 sztuk na m²
- róże pnące – 2-3 sztuki na m²
TERMIN Kiedy sadzić róże?
Róże można sadzić do gruntu wiosną – od końca marca do końca kwietnia (od ustania najsilniejszych mrozów) lub jesienią – od końca września do końca października (lub do pierwszych silniejszych mrozów). Termin jesienny jest znacznie lepszy na sadzenie róż. Krzewy posadzone jesienią szybciej się ukorzenią i na wiosnę rozpoczną wcześniej wegetację.
Termin sadzenia róż jest uzależniony przede wszystkim od typu krzewów, który posiadamy:
• Róże z odkrytym systemem korzeniowym
Takie róże są najczęściej dostępne w sprzedaży jesienią. Trzeba je posadzić do gruntu niezwłocznie po ich przywiezieniu. Korzenie nie powinny przeschnąć! Przed posadzeniem korzenie moczymy przez kilka godzin w wiadrze z wodą. Jeśli nie planujemy ich sadzić od razu trzeba je zakopać w wilgotnym torfie (kopczykować).
• Róże balotowane
Krzewy te mają bryłę ziemi wokół korzeni owiniętą dodatkowo siatką, workiem jutowym dlatego ryzyko ich wyschnięcia nie jest tak duże jak w przypadku krzewów z odkrytym systemem korzeniowym. Rośliny sadzimy do gruntu najlepiej jesienią, jak najszybciej, mogą jednak przeczekać kilka dni jeśli zadbamy o odpowiednią wilgotność ich korzeni.
• Róże w doniczkach
Są dostępne w sprzedaży praktycznie przez cały sezon. Mają dobrze wykształcony system korzeniowy, dlatego możemy je sadzić w dowolnym terminie – od wiosny do jesieni. Róży w doniczkach nie powinno się sadzić gdy ziemia jest zmarznięta oraz w czasie upalnego lata. Jeśli posadzimy je latem będą wymagały regularnego podlewania.
Sadzenie róż w doniczkachPodlej róże obficie przed sadzeniem, aby bryła korzeniowa i ziemia wchłonęły dużo wody. Wyjmij całą bryłę korzeniową i posadź roślinę w uprzednio przygotowanym dołku, szerszym od średnicy doniczki. Dodaj żyznej ziemi, a wierzchnią warstwę ściółkuj korą. Podlej także roślinę tuż po sadzeniu, aby ziemia dobrze osiadła. |
KROK PO KROKU Jak sadzić róże?
1. Przygotuj podłoże
Róże najlepiej rosną w glebie żyznej, przepuszczalnej i bogatej w próchnicę, o pH w przedziale 6,0-7,0. Jeśli nie posiadamy takiej ziemi w ogrodzie musimy ją kupić lub dodać do naszej ziemi ogrodowej podłoże torfowe lub ziemię kompostową.
2. Wykop głęboki dołek
Wykopujemy dołek 2-3 krotnie większy niż bryła korzeniowa. Na dno wysypujemy warstwę żyznej ziemi ogrodowej lub specjalnego podłoża do róż. Jeśli planujemy sadzić róże na wiosnę to na jesieni ziemię warto wymieszać z obornikiem. Nie wolno go stosować podczas sadzenia róż, gdyż mógłby „spalić” ich korzenie! Można zastosować podłoże dla róż zawierające granulki nawozu długodziałającego.
3. Uważaj na korzenie i miejsce szczepienia
Korzenie przycinamy do długości około 20-25 cm. Układamy je na dnie dołka, tak aby rozchodziły się równomiernie na wszystkie strony i nie zawijały się, a następnie przysypujemy system korzeniowy resztką ziemi. Miejsce szczepienia powinno zawsze znajdować się kilka centymetrów pod ziemią!
4. Udepcz i podlej po posadzeniu
Ziemię udeptujemy tak aby powstało płytkie zagłębienie. Dzięki temu ziemia dobrze będzie przylegać do korzeni. Następnie rośliny intensywnie podlewamy (tak aby powstało błoto). W razie potrzeby (jeśli ziemia się usunęła) dosypujemy podłoża.
5. Ściółkuj glebę wokół róż
Po posadzenie krzewów róż ziemię wokół pnia należy ściółkować korą sosnową. Warstwa powinna mieć kilka cm. Utrzymuje ona wilgoć w glebie oraz ogranicza rozwój chwastów, które mogłyby konkurować z różą o wodę i składniki pokarmowe.
Sadzenie róż z odkrytym systemem korzeniowymNamocz sadzonki przed włożeniem do ziemi (na 2-3 godziny) by korzenie dobrze nasiąkły wodą. Wykop głęboki dołek, by korzenie się nie podwijały. Usuń te uszkodzone i chore. Posadź sadzonkę tak, by miejsce szczepienia znalazło się po ziemią. Po zakopaniu sadzonki w ziemi usyp na powierzchni ziemi kopczyk, który osłoni korzenie przed mrozem. |
Przesadzanie: czy stare róże można przesadzać?
Pytanie naszej Czytelniczki: Odziedziczyłam stary ogród, a wraz z nim kilka starych i pięknych krzewów róż. Niestety rosną w miejscu gdzie planuję postawić garaż, dlatego muszę koniecznie je przesadzić. Proszę o kilka porad o przesadzaniu starych krzewów różanych – m.in. czy można je przesadzać, kiedy przesadzać oraz jak to zrobić?
Poznaj odpowiedź eksperta o tym jak i kiedy przesadzać starsze róże.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: MAK MEDIA/GAP GARDENS