Logo
Logo

Przesadzanie róż: dlaczego i kiedy przesadzać róże? Jak to robić prawidłowo?

Przesadzanie róż okazuje się często konieczne w pielęgnacji tych pięknych kwiatów. Jest to zabieg, który wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Właściwe przesadzanie róż nie tylko wpływa na ich zdrowie, ale również na obfitość kwitnienia. Dowiedz się, dlaczego i kiedy powinieneś przesadzać róże, jak to zrobić prawidłowo, a także jakie błędy unikać. Poznaj sprawdzone metody i wskazówki, dzięki którym Twoje róże będą cieszyć oko przez wiele lat.

Streszczenie artykułu
Przesadzanie róż jest jednym z kluczowych aspektów ich pielęgnacji, które pozwala na zachowanie zdrowia i piękna tych kwiatów. Czas przesadzania róż zależy od ich rodzaju. Róże pnące i parkowe przesadza się wiosną, natomiast róże rabatowe i okrywowe jesienią. Kluczowe jest jednak, aby przesadzać róże, gdy są w stanie spoczynku, co minimalizuje stres rośliny. Przesadzanie róż jest konieczne, gdy roślina jest zbyt ciasno posadzona, rośnie w niewłaściwym miejscu, jest zainfekowana chorobą, wymaga podziału lub gdy chcemy ją przenieść do innego miejsca. Proces przesadzania róż jest dość prosty, ale wymaga odpowiedniego przygotowania. Przed przesadzaniem należy odpowiednio przygotować glebę, a także odpowiednio przyciąć roślinę. Po przesadzeniu róże powinny być intensywnie podlewane, aby pomóc im przetrwać stres związany z przesadzaniem. Przesadzanie róż jest więc istotnym elementem pielęgnacji tych kwiatów, który pozwala na utrzymanie ich zdrowia i piękna.
Spis treści
Czy można przesadzać stare róże? Kiedy można przesadzać róże? O czym nie wolno zapomnieć przesadzając róże? Zasady

Czy można przesadzać starsze róże?

Czy możliwe jest przesadzanie starszych krzewów róż? Odpowiedź brzmi tak, jednak wymaga to szczególnej ostrożności, by podczas całego procesu przesadzania zminimalizować ryzyko uszkodzenia delikatnego systemu korzeniowego tych roślin.

Róże, zwłaszcza te starsze, posiadają długi, rozbudowany i niezwykle wrażliwy na uszkodzenia system korzeniowy, co sprawia, że nie tolerują one dobrze zmiany miejsca. W związku z tym, choć możliwe, przesadzanie starszych róż jest zadaniem wymagającym i często bardziej skomplikowanym niż zakup i posadzenie nowego krzewu. Jednakże, jeśli znajdziemy się w sytuacji, w której przesadzenie róż jest konieczne, kluczowe będzie dokładne zaplanowanie całego procesu i przestrzeganie najlepszych praktyk ogrodniczych, aby zapewnić roślinom jak najlepsze warunki do adaptacji i dalszego wzrostu w nowym miejscu.

 

Przesadzenie róż może okazać się konieczne różnych powodów, takich jak:

 1. Gdy rośliny muszą zostać przeniesione z powodu zmiany projektu ogrodu lub budowy, np. gdy planowane jest postawienie garażu w miejscu, gdzie obecnie rosną róże.
 2. Kiedy róże są zbyt ciasno posadzone, co ogranicza ich wzrost i kwitnienie, przesadzenie pozwala na zapewnienie odpowiedniej przestrzeni między krzewami.
 3. Jeśli róże rosną w miejscu, które już nie spełnia ich wymagań dotyczących światła, gleby lub wilgotności, przesadzenie do bardziej odpowiedniego stanowiska może poprawić ich kondycję.
 4. W przypadku, gdy róże są zainfekowane chorobami lub atakowane przez szkodniki, które trudno jest kontrolować, przesadzenie do nowego miejsca może pomóc w ich ochronie.
 5. Przesadzenie róż może być częścią większego projektu renowacji ogrodu, mającego na celu odświeżenie i optymalizację przestrzeni zielonej.

Róże w ogrodzie
Fot. Susanne Nilsson / Flickr ↓

Więcej o sadzeniu róż i przygotowaniu gleby przeczytasz w tym artykule.

Kiedy przesadzać róże? Lepiej robić to wiosną czy jesienią?

Przesadzanie róż jest możliwe zarówno wiosną, jak i jesienią, ale to jesień uznawana jest za optymalny czas na tę czynność.

Jesienią – od października (już po zakończeniu wegetacji), do pierwszych przymrozków, panują najlepsze warunki do przesadzania krzewów. Róże mają wtedy czas na aklimatyzację i regenerację przed nadejściem zimy, co w następstwie pozwala im być dobrze przygotowanym do wzrostu i kwitnienia wiosną.

Wiosną – w marcu, przesadzanie najlepiej przeprowadzać, tuż po tym, jak minie ryzyko silnych mrozów, ale zanim rośliny zaczną intensywnie rosnąć. Trzeba wiedzieć, że przesadzanie róż w tym czasie niesie ryzyko, że nie będą miały wystarczająco dużo czasu na zregenerowanie i rozbudowanie systemu korzeniowego przed cieplejszymi dniami i intensywniejszym wzrostem. Takie rośliny są narażone na opóźnienie w rozwoju, mniejszą odpornością na suszę w letnich miesiącach, a także późniejsze i mniej obfite kwitnienie. 

Róże ogrodowe - starsze krzewy Fot. Digitalpress / Fotolia

Jeśli zdecydowaliśmy się na przesadzenie naszej starej "królowej kwiaatów", powinniśmy znaleźć dla niej odpowiednio  wyeksponowane stanowisko z dużą ilością miejsce na nowe przyrosty.

Przesadzanie róż na 6-tkę: Zasady i porady krok po kroku

W celu przesadzenia róż wybierzmy dzień o umiarkowanej temperaturze i najlepiej lekko pochmurny. Przygotujmy sobie ostry szpadel, sekator, maść ogrodniczą z fungicydem do stosowania po cięciu roślin oraz dużą płachtę materiału lub donicę, na/w której będziemy transportować nasz krzew. Co robić krok po kroku?

1. Różę wykopujemy ostrożnie aby jak najmniej uszkodzić jej system korzeniowy. W tym celu głęboko i szeroko okupujemy roślinę ostrym szpadlem i staramy się wyjąć ją z jak największą bryłą ziemi. Ostrożnie podważamy szpadlem bryłę korzeniową z każdej strony tak aby bryła korzeniowa wraz z ziemią miała więcej luzu. Im większa róża, tym przesadzamy ją z większą (szerszą i głębszą) bryłą korzeniową! Starajmy się podczas wykopywania uszkodzić jak najmniej korzeni. Im więcej korzeni uszkodzimy, tym roślina będzie bardziej osłabiona, zwiększy się ryzyko przemarznięcia w zimie i opóźni się jej wiosenny start.

2. Przycinamy krzew. W czasie przesadzania można przyciąć stare i chore korzenie, a wszystkie rany po cięciu zabezpieczamy maścią ogrodniczą z fungicydem. Niezbędnym narzędziem będzie ostry sekator ręczny, a do większych korzeni nożyce ręczne lub niewielka piłka do cięcia. Ważne jest usunięcie liści (jeśli jeszcze jakieś pozostały), a następnie skrócenie wszystkich pędów o 2/3 ich długości. Przycięcie pędów jest niezbędne gdyż podczas wykopywania uszkodziliśmy znaczną część systemu korzeniowego. Na wiosnę po wznowieniu wegetacji roślina mogłaby mieć duże problemy z odżywieniem wszystkich pędów.

3. Następnie przenosimy różę na nowe miejsce. Jeśli bryła korzeniowa jest ciężka warto na początki położyć ją nie w donicy, a na płachcie materiału (np. agrowłókniny) i przetransportować ją na taczce. Roślinę przenosimy ostrożnie, tak aby stracić jak najmniej ziemi z bryły korzeniowej.

4. Wykupujemy głęboki i szeroki dołek – powinien być dwukrotnie większy niż bryła korzeniowa. Na jego dnie usypujemy warstwę żyznej ziemi ogrodowej lub specjalnego podłoża dla róż. Lepiej nie stosować podłoża z nawozem, gdyż mógłby on uszkodzić korzenie. Przesadzoną różę zaczniemy nawozić dopiero w kolejną wiosnę, jak się dobrze przyjmie i odbuduje swój system korzeniowy.

5. Karpę układamy ostrożnie na dnie, tak aby nie uszkodzić korzeni. Wolne przestrzenie uzupełniamy świeżym podłożem. Roślina powinna rosnąć na tej samej głębokości co wcześniej. Po posadzeniu ubijamy ziemię wokół rośliny pozostawiając niewielki dołek. Następnie roślinę intensywnie podlewamy (tak aby powstało błoto), aby zgromadziła wystarczająco dużo wilgoci w tkankach przed zimą.

6. Wierzchnią warstwę ziemi ściółkujemy korą. Przesadzone róże zabezpieczamy przed zimnem usypując wokół pędów kopczyk z torfu lub kory sosnowej. Zabezpieczy on korzenie i podstawę pędu przez zimowym mrozem.


Zdjęcie w tekście: Susanne Nilsson / Rose garden / Flickr, zdjęcie tytułowe: Valerii Honcharuk / AdobeStock, Hans Braxmeier / Pixabay

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Czy można przesadzać stare róże?

  Tak, można przesadzać stare róże, ale należy to robić ostrożnie, aby jak najmniej uszkodzić ich system korzeniowy.
 • Kiedy najlepiej przesadzać róże?

  Róże najlepiej przesadzać jesienią, od października do pierwszych przymrozków, co pozwala im szybciej się zregenerować i wcześniej rozpocząć wegetację wiosną.
 • Jak przygotować się do przesadzania róży?

  Przed przesadzaniem należy ostrożnie wykopać różę z jak największą bryłą ziemi, przyciąć stare i chore korzenie oraz część nadziemną rośliny.
 • Gdzie najlepiej sadzić przesadzone róże?

  Róże powinny rosnąć w słonecznym i przewiewnym miejscu, w glebie żyznej i przepuszczalnej.
 • Jakie są kluczowe kroki podczas sadzenia przesadzonej róży?

  Kluczowe kroki to wykopanie odpowiednio dużego dołka, ostrożne ułożenie rośliny, ubijanie ziemi wokół niej, intensywne podlewanie i ściółkowanie wierzchniej warstwy ziemi.
 • Jak zabezpieczyć przesadzone róże na zimę?

  Przesadzone róże zabezpiecza się przed zimowym mrozem, usypując wokół pędów kopczyk z torfu lub kory sosnowej.
 • Czytaj więcej Czytaj mniej
Autor
Przesadzanie róż: dlaczego i kiedy przesadzać róże? Jak to robić prawidłowo?
Przesadzanie róż: dlaczego i kiedy przesadzać róże? Jak to robić prawidłowo?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Więcej na ten temat
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość malinkowa0510

05-11-2020 09:59

Kilka lat temu przesadzałam stare róże, ale niestety potem uschły i tak czy siak musiałam kupić nowe. Tej jesieni znowu musiałam je przesadzić, z powodu zmian w ogrodzie i na podwórku. Dużo bardziej uważałam żeby nie naruszyć korzeni itd. wykopałam róże ze sporym zapasem ziemi. ...

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl