Groszek pachnący to jednoroczna roślina łatwa w uprawie. Ładnie się rozrasta i obficie kwitnie. Nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych i jest odporny na choroby i szkodniki. Gatunek ten sprawdzi się zarówno w romantycznych ogrodach wiejskich, jak i w tych urządzonych w eleganckim stylu angielskim.
Pięknie kwitnące pnącze jednoroczne – groszek pachnący
Lathyrus odoratus, czyli groszek pachnący to jednoroczna roślina z rodziny wykowatych (Fabaceae). Gatunek ten dziko rośnie w południowych Włoszech (głównie na Sycylii). Słabo rozgałęzione oskrzydlone łodygi roślin mogą osiągać nawet do 2,5 metra wysokości. Liście groszku są charakterystyczne, złożone z dwóch szerokoeliptycznych listków i pokrywają je drobne włoski.
Kwiaty pojawiają się od czerwca do sierpnia. Wyrastają na sztywnych, długich szypułkach i są osadzone po kilka w gronach. Jak można się domyśleć, groszek pachnący jest znany z zapachu swoich kwiatów – jest on intensywny i słodki. W zależności od odmiany mogą one mieć kolor biały, różowy, czerwony, fioletowy, a nawet błękitny, czy granatowy. Owocem groszku jest strąk, w którym znajdują się niewielkie brązowo-czarne kuliste nasiona.
Warto tutaj zaznaczyć, że kwiaty groszku pachnącego, w przeciwieństwie do groszku jadalnego, są trujące!
Najlepsze odmiany groszku pachnącego
Odmiany groszku różnią się siłą wzrostu, terminem kwitnienia oraz kolorem kwiatów. Do najpiękniejszych należą:
- 'Ania' – piękna Polska odmiana o amarantowych kwiatach,
- 'Kasia' – również Polska odmiana o wiśniowych kwiatach,
- 'Senator' – o kwiatach w bardzo oryginalnie ubarwionych kwiatach w kolorze kremowym z ciemnofioletowym marmurkowym deseniem,
- 'America' – także o bardzo dekoracyjnych kwiatach w kolorze białym z gęstym czerwonym deseniem,
- 'Beaujolais' – o głęboko bordowym kolorze kwiatów,
- 'Villa Roma White' – karłowa odmiana o białych kwiatach idealna do uprawy w pojemnikach na balkonie lub tarasie.
Groszek pachnący – wymagania i uprawa
Choć gatunek ten ma dosyć specyficzne wymagania, to nie należy do trudnych w uprawie. Ta wdzięczna roślina polecana jest więc również osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z ogrodnictwem. Przyjrzyjmy się bliżej zasadom jej uprawy.
Stanowisko
Groszek preferuje słoneczne i ciepłe osłonięte od wiatru stanowiska. Jest to gatunek pnący, który wymaga podpór, dlatego powinno się go wysiewać przy płotach, altanach, kratkach, czy stawiać w pojemnikach przy balustradzie balkonu lub tarasu.
Podłoże
Gatunek ten najlepiej rośnie w żyznej próchnicznej umiarkowanie wilgotnej glebie o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Groszek pachnący bardzo dobrze czuje się w glebach bogatych w wapń. W słabych suchych ziemiach groszek urośnie znacznie mniejszy i będzie słabiej kwitnąć. Nie zaleca się również jego sadzenia w bardzo ciężkim gliniastym i mokrym podłożu.
Siew
Nasiona groszku pachnącego najlepiej wysiać w kwietniu wprost do gruntu. Do niewielkich dołków wysiewamy po 2-3 nasiona, a następnie, gdy rośliny wzejdą, wybieramy najsilniejszą, a dwie pozostałe przerywamy. Gdy młode rośliny osiągną wysokość około 15 cm, uszczykujemy wierzchołki pędów, aby ładnie się rozkrzewiły.
Podlewanie i nawożenie
Groszek jest gatunkiem bardzo szybko rosnącym i obficie kwitnącym, dlatego potrzebuje dużej ilości składników pokarmowych. Konieczne jest więc jego regularne nawożenie przez całe lato. Sprawdzą się zarówno nawozy naturalne takie jak kompost, czy biohumus, oraz mineralne nawozy wieloskładnikowe do roślin kwitnących.
W czasie letnich upałów nie zaniedbujmy codziennego podlewania roślin. Nie powinniśmy dopuszczać do całkowitego przesuszenia podłoża, bo może to prowadzić do szybkiego więdnięcia roślin.
Groszek pachnący w ogrodzie – zastosowanie
Groszek to roślina pnąca, która pięknie ozdobi ogrodzenie naszego ogrodu, czy balkonową balustradę. Możemy sadzić większe grupy samego groszku w tej samej bądź różnych odmianach lub zestawić go z innymi pięknie kwitnącymi gatunkami jednorocznym jak na przykład kosmos podwójnie pierzasty. Groszek pachnący świetnie wygląda również w delikatnych pastelowych kompozycjach złożonych z kwiatów i ziół na przykład w zestawieniu z pięknie fioletowo kwitnącą lawendą, tymiankiem o delikatnych jasnoróżowych kwiatach, czy cząbrem.
Gatunek ten jest dostępny w wielu odmianach różniących się siła wzrostu. Do ogrodu warto wybrać te silnie rosnące, a na balkon czy taras te o średnim lub niskim wzroście.
Nasiona groszku pachnącego kupimy w każdym sklepie ogrodniczym. Bujne kwitnienie, przyjemny aromat kwiatów i łatwość uprawy z pewnością sprawią, że będziemy chętnie wysiewać ten gatunek co roku. Pamiętajmy, aby regularnie usuwać przekwitłe kwiaty, a wtedy nowe pąki będą pojawiać się przez całe lato.
Tekst: GT, zdjęcia w tekście: cultivar413/CC BY 2.0/Flickr, zdjęcia tytułowe: KarinD / AdobeStock oraz "Duftwicke (Lathyrus odoratus)"/blumenbiene/CC BY 2.0