Czy warto wysiewać groszek ozdobny? Czy jest wieloletni?
Groszek pachnący (łac. Lathyrus odoratus) to pięknie kwitnąca roślina pnąca popularna w polskich ogrodach. Zachwyca nie tylko barwnymi kwiatami, ale i urzekającym zapachem. Jest doskonałym wyborem, jeśli chcemy udekorować mniej atrakcyjne elementy, takie jak płoty czy ogrodzenia.
Właściwie jedynym minusem, może być to, że groszek nie jest wieloletni. To roślina jednoroczna, która nie przetrzymuje zimy i każdego roku wymaga ponownego wysiewu. Choć jest stosunkowo wytrzymała, niskie temperatury mogą zahamować jej wzrost, dlatego zaleca się wysiew w cieplejszych miesiącach.
Groszek pachnący lubi miejsca nasłonecznione, przepuszczalną, żyzną i umiarkowanie wilgotną glebę – na takich stanowiskach rośnie i kwitnie najładniej.
Kiedy siać groszek pachnący? Po jakim czasie wschodzi?
Nasiona groszku pachnącego można wysiewać bezpośrednio do gruntu na przełomie marca i kwietnia. Warto jednak pamiętać, że groszek jest dość wytrzymały, ale nie lubi zimna – w takich warunkach może zatrzymać swój wzrost.
Alternatywnie, groszek pachnący można też wysiewać na rozsady, która startuje już na przełomie lutego i marca, z wysadzeniem sadzonek do gruntu po ostatnich przymrozkach, około połowy maja.
Groszek pachnący zaczyna wschodzić zazwyczaj kilka tygodni po wysiewie.
Czy groszek pachnący można pikować? Czy można sadzić w doniczce?
Tak, groszek pachnący można pikować, co więcej, doskonale nadaje się również do uprawy w doniczkach. To świetny sposób na cieszenie się jego urokiem i zapachem nawet na małym balkonie czy tarasie.
Jak gęsto sadzić groszek pachnący?
Gęstość sadzenia groszku pachnącego zależy od kilku czynników, w tym od odmiany rośliny oraz od tego, czy planujesz je podpierać czy pozwolisz im swobodnie rozrastać się po ziemi. Jednak ogólna zasada mówi, że nasiona groszku pachnącego powinny być sadzone z odstępem około 2-3 cm od siebie, a rzędy w rozsadzie powinny być oddzielone od siebie o około 45-50 cm. Takie rozmieszczenie zapewnia roślinom wystarczająco dużo miejsca do wzrostu i dostęp do światła oraz cyrkulację powietrza, co jest ważne dla prewencji chorób.
Pamiętaj, że odpowiednia gęstość sadzenia nie tylko wpływa na zdrowie i wygląd roślin, ale także na intensywność kwitnienia. Groszek pachnący, gdy ma wystarczająco dużo przestrzeni, lepiej kwitnie
Jak dbać o groszek pachnący?
Po posadzeniu trzeba je dobrze podlewać i co tydzień podwiązywać – mniej więcej przez pierwszy miesiąc. Po tym czasie obrosną już siatkę i nie będą wymagały pomocy. Jedyne co warto przy nich jeszcze zrobić, to raz na kilka dni usuwać przekwitłe kwiaty, by nie tworzyły się strąki.
Groszek pachnący to roślina niewymagająca, która odwdzięcza się obfitym kwitnieniem przez całe lato. Dzięki prostym zabiegom pielęgnacyjnym możesz cieszyć się jego pięknem i zapachem od wczesnego lata aż do późnego lata.
Zdjęcie: Roger de Montfort / AdobeStock, _Alicja_ /Pixabay