Pikowanie rozsady – dlaczego należy przesadzać siewki do większych doniczek?
Uprawa roślin z nasion to duża oszczędność i satysfakcja, a dodatkowo możliwość uzyskania zdrowych i silnych sadzonek, z których wyrosną wspaniałe rośliny o obfitych plonach. Jednak wymaga to przygotowania rozsady, która składa się z kilku etapów: wysiewania, pikowania, hartowania i przesadzania do gruntu. Pikowanie rozsady jest jednym z tych kluczowych etapów, który często budzi wiele pytań. Na czym dokładnie polega pikowanie rozsady? Jak i kiedy powinno się to robić? Jakie rośliny wymagają pikowania? Te zagadnienia postaramy się teraz szczegółowo omówić.
Czym jest pikowanie rozsady?
Pikowanie rozsady to po prostu przesadzenie młodych siewek, które zbyt gęsto rosną do nowych, większych pojemników tak, aby zapewnić im optymalne warunki do wzrostu. Zazwyczaj roślinki przesadza się do pojedynczych doniczek lub wielodoniczek, umieszczając jedną siewkę na pojemnik, w którym rosną aż do czasu przesadzenia ich do gruntu.
Zabieg ten jest niezbędny przy zbyt gęsto wysianych roślinach, co jest zupełnie naturalne – nasiona wysiewa się gęsto, aby oszczędzić miejsce i ograniczyć marnowanie przestrzeni np. gdy część nasion nie wykiełkuje. Poza tym pikowanie przynosi ogromne korzyści wielu gatunkom roślin.
2. Nawilż ziemię, aby ułatwić wyjęcie siewek.
3. Delikatnie wyjmij siewki z doniczki.
4. Umieść je w nowej doniczce, zapewniając odpowiednią głębokość i przycięcie długich korzeni.
5. Delikatnie przysyp ziemią i podlej rośliny.
6. Utrzymuj je w umiarkowanym świetle i regularnie podlewaj.
7. Obserwuj rośliny, aż osiągną odpowiedni rozmiar do przesadzenia do gruntu.
Po co pikuje się rozsadę?
Siewki rosnące zbyt gęsto są osłabione, wybujałe i wolniej się rozwijają, a prawidłowe pikowanie zapobiega temu, ograniczając konkurencję między roślinami o dostęp do miejsca, światła, wody i składników odżywczych. Rozsadzone rośliny mają więc większą ilość miejsca i lepsze warunki do wzrostu.
Pikowanie wpływa też dobrze na system korzeniowy, który staje się mocniejszy, lepiej rozbudowany i silniejszy, wiec rośliny efektywniej pozyskują niezbędne składniki. To oznacza, że stworzona w ten sposób rozsada będzie silna, a sadzonki będą w doskonałej kondycji, więc lepiej poradzą sobie po przesadzeniu do gruntu. Dodatkowo przesadzanie niektórych roślin wzmacnia je, a to przekłada się na większe i smaczniejsze plony, czy obfitsze kwitnienie.
Kiedy pikować rozsadę?
Młode siewki pikuje się w ciągu 2–6 tygodni od wysiewu nasion. Dokładny czas uzależniony jest od gatunku i tempa wzrostu, a najlepszym wyznacznikiem jest rozwój rośliny – pikowanie należy przeprowadzić, gdy na roślinie oprócz liścieni pojawią się 2–3 liście właściwe.
Nie należy zwlekać zbyt długo z tym zabiegiem, gdyż może to osłabić rośliny poprzez:
- konkurencję między siewkami;
- większą podatność na stres związany z przesadzaniem;
- splątanie się korzeni, co uniemożliwi ich prawidłowy rozwój oraz prawidłowe pikowanie.
Jak prawidłowo pikować rozsadę?
Przed pikowaniem młode rośliny należy obficie podlać, co ułatwi ich wyciągniecie. W międzyczasie trzeba przygotować większe doniczki lub wielodoniczki, które należy wypełnić żyznym podłożem dostosowanym do potrzeb gatunku. Na dno każdego pojemnika warto wysypać materiał drenażowy – może to być keramzyt, perlit, drobne kamienie lub gruby piasek. Doniczki muszą też mieć otwory drenażowe, aby woda mogła swobodnie odpływać.
Siewki trzeba pojedynczo wyciągać z ziemi, gdy podłoże trochę obeschnie, uważając, aby nie uszkodzić korzeni. W nowej doniczce, w podłożu robi się dołek, do którego wkłada się rośliny tak, aby korzenie się nie zawijały (zbyt długie można przyciąć ostrym, czystym narzędziem np. sekatorem). Trzeba zadbać, aby korzenie wraz z częścią łodygi aż do liści znajdowały się w podłożu. Delikatnie się je przysypuje, a na koniec mocno podlewa.
Jakiej rozsady (nie)należy pikować?
Mimo że pikowanie przynosi wiele korzyści, to nie wszystkie rośliny poddaje się temu zabiegowi. Niektóre bardzo źle znoszą przesadzanie i po jego wykonaniu ich kondycja może znacząco się pogorszyć.
- Nie pikuje się roślin o delikatnych korzeniach, a więc przede wszystkim warzyw dyniowatych (ogórek, dynia, cukinia itp.).
- Pikowanie źle znosi również większość roślin ozdobnych (ogrodowe). Te rośliny wysiewa się bezpośrednio do gruntu w odpowiednim terminie lub do większych doniczek, z których zostaną przesadzone do gruntu.
A jakie rośliny warto pikować?
- Są to warzywa i zioła: pomidory, papryka, sałata, warzywa kapustne, majeranek, oregano i bazylia.
- Pikuje się też jednoroczne rośliny ozdobne (balkonowe), a zwłaszcza: petunie, lewkonie, szałwię, żeniszek meksykański, lobelie, gazanię lśniącą i kobeę pnącą.
Tekst: ZO, G.T., zdjęcie tytułowe: kargona / AdobeStock