Logo
Logo

Dlaczego siewki są wybujałe i słabe? Odpowiednie doświetlanie to klucz do zdrowej rozsady

Produkcja rozsady, czyli uprawa roślin z nasion to nie tylko ekonomiczny sposób na rozmnażanie roślin, ale również niezwykle satysfakcjonujące doświadczenie. Jednakże, aby cieszyć się bujnymi i zdrowymi sadzonkami, kluczowe jest zapewnienie im odpowiednich warunków już na etapie siewek. Jednym z najczęstszych problemów, z którymi borykają się ogrodnicy, jest wybujałość i słaby wzrost siewek, co często jest wynikiem niewłaściwego doświetlania. W tym artykule przyjrzymy się, dlaczego odpowiednie światło jest tak ważne dla młodych roślin i jak można zapewnić im najlepsze warunki do wzrostu.

Znaczenie światła dla siewek

Siewki do prawidłowego rozwoju potrzebują światła, które jest niezbędne do procesu fotosyntezy. Jest to proces, w którym rośliny przekształcają światło, wodę i dwutlenek węgla w energię niezbędną do wzrostu. Niestety, nawet najsłoneczniejsze okno często nie dostarcza wystarczającej ilości światła, zwłaszcza w miesiącach zimowych, co prowadzi do wybujałości siewek. Rośliny, starając się dotrzeć do źródła światła, rosną w górę, stając się długie, cienkie i słabe. Użycie lamp do uprawy to łatwy i doskonały sposób, aby zapewnić dodatkowe światło i wspierać kiełkujące nasiona tam, gdzie brakuje odpowiedniego naturalnego światła słonecznego.

W okresach niedoboru naturalnego światła, jak grudzień, styczeń czy luty, niezbędne jest uzupełnienie światła dziennego światłem sztucznym, aby zapewnić roślinom odpowiednie warunki do wzrostu.

Moje Uprawy / YouTube


Ekologiczna rewolucja w walce z chwastami? Naturalnie! Oto skuteczny herbicyd bez glifosatu
Przeczytaj także
Ekologiczna rewolucja w walce z chwastami? Naturalnie! Oto skuteczny herbicyd bez glifosatu

Odpowiednie doświetlanie to klucz do sukcesu: silnej i zdrowej rozsady

Czy zauważyłeś kiedyś siewki, które są bardzo wysokie, a nawet przechylają się w stronę okna? "Wyciągają" się w poszukiwaniu światła. Jednak wyższy wzrost nie oznacza lepszego! Bez wystarczającej ilości światła, siewki stają się długie, cienkie i słabe (znane również jako "wybujałe") i są narażone na przewrócenie się, złamanie lub choroby. Mogą mieć trudności z rośnięciem i osiąganiem pełnego potencjału bez wystarczającej ilości światła.

Jednym z najlepszych sposobów, aby zapobiec wybujałości siewek i wyprodukować najzdrowszą, najsilniejszą rozsadę, jest użycie lamp do uprawy wewnątrz pomieszczeń. Niestety, ale często jasne, słoneczne okno samo w sobie nie zapewnia wystarczającej ilości światła do rozpoczęcia uprawy z nasion w pomieszczeniach. Szczególnie w miesiącach zimowych, kiedy dni są już krótkie; to czas, kiedy większość ogrodników zaczyna siać nasiona na wiosnę i lato. Obfite światło dostarczane przez lampy do uprawy utrzyma siewki niskie, krępe i silne. 

Aby zapobiec problemowi wybujałych siewek, niezbędne jest zastosowanie sztucznego oświetlenia, zwanego również doświetlaniem. Doświetlanie pozwala na kontrolę ilości i jakości światła, co ma kluczowe znaczenie w pierwszych tygodniach życia rośliny. Odpowiednie światło nie tylko zapobiega wybujałości, ale również stymuluje rośliny do bujniejszego wzrostu i rozwoju.

Jakie lampy do doświetlania siewek warto wybrać?

Na rynku dostępne są różne typy lamp do doświetlania roślin, w tym LED, fluorescencyjne i sodowe. Każdy typ ma swoje zalety i zastosowania, jednak najbardziej efektywne są lampy pełnospektralne, które naśladują naturalne światło słoneczne. Ważne jest, aby lampy były umieszczone w odpowiedniej odległości od roślin i zapewniały równomierne oświetlenie wszystkich siewek.

Bardzo ważne jest, aby upewnić się, że używasz odpowiedniego rodzaju lamp do uprawy dla swoich siewek. Niektóre typy, jak na przykład zwykłe żarówki żarowe, są zbyt gorące i mogą tylko uszkodzić delikatne rośliny. Oto najlepsze opcje do wyboru:

 • Żarówki do uprawy roślin 
  Twoją pierwszą opcją, która zazwyczaj jest również najtańsza, jest zakup żarówek do uprawy roślin. Można je znaleźć niemal wszędzie w dzisiejszych czasach. Są dostępne w standardowych rozmiarach, pasujących do każdego oprawienia, które już posiadasz.

 • Lampy sodowe wysokoprężne (HPS)
  Emitują światło o ciepłej barwie, które jest szczególnie korzystne dla wzrostu i kwitnienia roślin, co czyni je popularnym wyborem do doświetlania w zaawansowanych uprawach ogrodniczych i hydroponicznych.

 • Lampy LED do uprawy 
  Jeśli nie chcesz bawić się w składanie własnego oświetlenia lub nie jesteś pewien, jak lub gdzie je zawiesić, polecamy zakup gotowego systemu LED. Ich główną zaletą jest to że pobierają znacznie mniej energii elektrycznej oraz wydzielają dużo mniej ciepła.

 • Świetlówki liniowe T5 lub T8
  To rodzaje świetlówek fluorescencyjnych, które charakteryzują się cienką budową i wysoką efektywnością świetlną, idealne do doświetlania roślin. Mogą być wykorzystane w oprawach montowanych bezpośrednio nad siewkami, zapewniając równomierne i intensywne oświetlenie wspierające wzrost roślin.

Doświetlanie siewek specjalnymi lampami
Fot. Irina / AdobeStock
Rozpoczęcie uprawy roślin od nasion wymaga czegoś więcej niż tylko wsadzenia ich do doniczki z ziemią. Oprócz odpowiedniej temperatury, podłoża i wody, zdrowe rośliny potrzebują dużo światła. Lampy do uprawy pozwalają na rozpoczęcie produkcji rozsady w pomieszczeniach, tak aby rośliny były silne i zdrowe nim nadejdzie czas, aby posadzić je na zewnątrz.
Drewniane meble ogrodowe znów piękne. Poradnik renowacji krok po kroku
Przeczytaj także
Drewniane meble ogrodowe znów piękne. Poradnik renowacji krok po kroku

Zalety sztucznego doświetlania rozsady

Korzystanie z odpowiedniego oświetlenia dla siewek niesie ze sobą mnóstwo korzyści. Oto one:

 • Silniejsze i zdrowsze siewki
  Główną zaletą stosowania sztucznego oświetlenia jest to, że Twoje siewki będą znacznie silniejsze, zdrowsze i bardziej zwarte niż te hodowane przy oknie. Ponadto, zapewnienie odpowiedniego oświetlenia to jedyny sposób, aby zapobiec wybujałości siewek.

 • Więcej siewek przeżyje
  Dostarczając wystarczającej ilości światła, zauważysz, że procent przeżycia Twoich siewek jest znacznie wyższy, co sprawi, że będziesz znacznie bardziej zadowolony z rezultatów.

 • Oszczędności
  Ponieważ nie będziesz musiał siać dodatkowych nasion, aby zrekompensować straty, odpadów będzie znacznie mniej. Nie zmarnujesz żadnych nasion ani ziemi... ani swojego czasu. Dzięki temu zauważysz, że lampy szybko się zwrócą.

 • Mniej pracy
  Ustawienie lamp do doświetlania na automatycznym harmonogramie również znacznie ułatwi Ci życie. Korzystając z timera, możesz po prostu ustawić go i zapomnieć, zamiast ciągle monitorować i obracać tacki z przechylonymi siewkami w stronę okna.

 • Możliwość uprawy w dowolnym
  Ponieważ nie będziesz musiał martwić się o umieszczenie ich przy oknie, które otrzymuje mnóstwo naturalnego światła słonecznego, możesz hodować swoje siewki w dowolnym miejscu w domu, a nawet w piwnicy. 

Praktyczne wskazówki doświetlania rozsady

Oto kilka sprawdzonych porad, jak prawidłowo doświetlać siewki, aby wspierać ich zdrowy i silny rozwój:

 • Optymalna długość doświetlania
  Siewki potrzebują około 14-16 godzin światła dziennie, aby prawidłowo rosnąć. Ważne jest również zapewnienie roślinom okresu ciemności, który jest niezbędny do ich odpoczynku i przetworzenia energii. Upewnij się również, że Twoje rośliny mają także co najmniej 8 godzin ciemności każdej doby.

 • Minimalna ilość światła
  Dla prawidłowego wzrostu wynosi 4 tys. lx, jednak optymalne warunki zapewnia natężenie powyżej 8 tys. lx. Ważna jest również równomierność oświetlenia, która powinna przekraczać 70%.

 • Regulacja wysokości lamp
  Lampy powinny być umieszczone około 5-8 cm nad roślinami. W miarę wzrostu siewek, lampy należy podnosić, aby utrzymać optymalną odległość.

 • Monitoring i dostosowanie
  Regularnie obserwuj rośliny, aby upewnić się, że otrzymują one odpowiednią ilość światła. Jeśli zauważysz, że siewki zaczynają się wyginać lub stają się zbyt wybujałe, może to oznaczać, że potrzebują więcej światła.
Odpowiednie doświetlanie siewek jest kluczowym elementem w hodowli zdrowych i silnych roślin. Zapewniając młodym roślinom dostęp do odpowiedniej ilości i jakości światła, możemy cieszyć się bujnym ogrodem pełnym zdrowych roślin. Pamiętaj, że każda roślina ma indywidualne potrzeby świetlne, dlatego ważne jest dostosowanie doświetlania do konkretnych gatunków, które hodujesz.


Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Елена, Irina / AdobeStock

Autor
Dlaczego siewki są wybujałe i słabe? Odpowiednie doświetlanie to klucz do zdrowej rozsady
Dlaczego siewki są wybujałe i słabe? Odpowiednie doświetlanie to klucz do zdrowej rozsady
Maja Wiśniewska

Zapalona ogrodniczka, mimo braku formalnego wykształcenia, wykazuje się ogromną pasją i bogatym doświadczeniem zdobytym przez lata praktyki w ogrodzie. Jest uzależniona od kupowania nowych roślin i eksperymentowania z ich uprawą. Ma także bzika na punkcie zwierząt domowych, które choć demolują jej ogród, uczą cierpliwości i kreatywności w projektowaniu przestrzeni przyjaznych zarówno florze, jak i faunie.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)