Wilczomlecz migdałolistny Euphorbia amygdaloides

Wilczomlecz migdałolistny, fot. Joan Simon (CC BY-SA 2.0) - Flickr
Wilczomlecz migdałolistny (Euphorbia amygdaloides) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
41
Dekoracyjność: kwiaty, ulistnienie
Gleba: przepuszczalna, bogata w wapń, żyzna, próchniczna
Kolor kwiatów: zielonkawe, żółte
Kwiatostan: wiechowaty
Kwiaty: luźne, pojedyncze
Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna, lekko zasadowa
Owoce: torebka
Pokrój: kępy
Przydatność do spożycia: roślina trująca
Wysokość: 50-70 cm
Okres kwitnienia: IV, V, VI
Trwałość liści: zimozielone
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce, półcień
Zastosowanie: w grupie, ogrody przydomowe, małe ogrody, pojemniki, rabaty

Wilczomlecz migdałolistny (Euphorbia amygdaloides) to gatunek zimotrwałej byliny zaliczanej do rodziny wilczomleczowatych (Euphorbiaceae). Roślina pochodzi z Północnej Afryki, ale spotykana jest też na terenach leśnych w Azji i Europie, a nawet w Polsce Południowej.

Wilczomlecz migdałolistny może dorastać do 50-70 cm. wys. tworząc wzniesione, sztywne, ulistnione, z wiekiem drewniejące u podstawy pędy, zebrane w gęste kępy. Pędy na całej długości, ale przede wszystkim w górnej części pokryte są zimozielonymi, skórzastymi, podłużnymi, lancetowatymi, matowymi, szarozielonymi, całobrzegowymi liśćmi. Od spodu są one lekko owłosione i delikatnie zabarwione na czerwono.

Na szczytach pędów rozwijają się drobne, żółte kwiaty, otoczone dużymi, zielonożółtymi, okrągłymi podsadkami i zebrane w luźny, rozgałęziony, wiechowaty kwiatostan. Roślina kwitnie od końca kwietnia do czerwca.

Wszystkie części rośliny zawierają trujący sok mleczny, który może powodować podrażnienia skóry i błon śluzowych (prace pielęgnacyjne przy roślinie należy wykonywać w rękawiczkach), a po spożyciu poważne problemy zdrowotne (min. zawroty głowy, drgawki).

Wymagania i uprawa

Wilczomlecz migdałolistny to roślina świetlistych lasów, dlatego w uprawie oczekuje półcienistego, osłoniętego przed wiatrem stanowiska oraz żyznego, próchniczego, umiarkowanie wilgotnego, przepuszczalnego, wapiennego podłoża. Lepiej znosi przejściową suszę, niż zalanie i mokre podłoże, na którym staje się podatny na choroby grzybowe.

Wilczomlecz jest rośliną zimotrwałą, ale niezbyt odporną na mróz (wytrzymuje do ok. -15/-18°C), dlatego w chłodniejszych rejonach kraju może przemarzać.

Na dobrym stanowisku bardzo ładnie się rozrasta i może być rozmnażany zarówno przez podział dorosłych egzemplarzy jak i przez wysiew nasion. Często daje też obfity samosiew.

Zastosowanie

Wilczomlecz migdałolistny to ciekawa bylina ogrodowa, sprawdzająca się w kompozycjach z innymi bylinami lub krzewami ozdobnymi. Może być też sadzona w kępach na tle ogrodzenia lub w ogródkach żwirowych.

Nadaje się również do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach. Szczególnie pięknie prezentuje się w ogrodach naturalistycznych i leśnych oraz na rabatach w stylu śródziemnomorskim.

Wybrane odmiany

  • 'Purpurea' – najpopularniejsza odmiana o ciemnym, czerwono-bordowym zabarwieniu liści i pędów (zdj. 3).
  • 'Alberton's Ruby Glow' – odm. o bordowo-czerwonych liściach i żółtych kwiatach z czerwono-bordowymi podsadkami
  • 'Ascot Rainbow' – odm. o wielobarwnych, żółto-zielonych, czasami podbarwianych na czerwono-pomarańczowy kolor liściach


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Joan Simon/CC BY-SA 2.0/Flickr , "Wood Spurge 'Purpurea'"/Drew Avery/CC BY 2.0, "Euphorbia amygdaloides"/wallygrom/CC BY-SA 2.0, Katarzyna Jeziorska

Obserwuj
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści