Logo
Logo

Jak dbać o rośliny na tarasie?

Decydując się na uprawę roślin w doniczkach musisz odpowiedzieć sobie na pytanie – czy znajdziesz czas, by o nie dbać? Niestety ogród w doniczce (zwłaszcza w czasie lata) wymaga wiele uwagi. Nie ma roślin „bezobsługowych” i nawet najłatwiejsze i najbardziej wytrzymałe gatunki nie dadzą sobie rady bez Twojej pomocy.

Pielęgnacja roślin w doniczkach jest znacznie prostsza niż mogłoby się to wydawać. Mimo, że wymagania poszczególnych gatunków czasem są bardzo zróżnicowane, to ich pielęgnację można sprowadzić do kilku podstawowych zasad.

Sadzenie

Małe pojemniki, w których kwiaty rosły w szklarni i sklepie nie nadają się do długiej uprawy! Rośliny musisz jak najszybciej przesadzić do większego pojemnika i nowego podłoża, bo w produkcyjnej doniczce szybko zabraknie dla nich miejsca i pokarmu. Nowa powinna mieć przynajmniej 15 cm wysokości i szerokości oraz 20 cm średnicy.

Jeśli sadzisz w skrzynce to zostaw 15–20 cm wolnej przestrzeni pomiędzy roślinami. Większe doniczki dłużej utrzymują wilgotność, nie przewracają się podczas wichur, bo są ciężkie i zapewniają bardziej zrównoważone warunki, jednocześnie robiąc o wiele większe wrażenie, niż kilka mniejszych pojemników.

Wybierz gotową ziemię w workach – najlepiej uniwersalne podłoże do kwiatów balkonowych lub do uprawy konkretnego gatunku – np. pelargonii, petunii, surfinii czy lawendy. Dobrze, gdy zawiera ono dodatkowo nawóz długodziałający, który starczy nawet na 100 dni.

Nasłonecznienie

Dostępność światła to jeden z najważniejszych czynników udanej uprawy. Większość gatunków znacznie lepiej rośnie w słońcu lub lekkim półcieniu, ale pamiętaj, że im więcej słońca, tym częściej i więcej musisz podlewać! W czasie letnich upałów nawet dwa razy dziennie!

Ponadto intensywne promienie słoneczne mogą przypalać wrażliwe liście. Najwięcej słońca będzie miała wystawa południowa, dlatego też warto pomyśleć nad dodatkowym zadaszeniem, które przez kilka godzin dziennie będzie dawało lekki cień! Znacznie lepszym miejscem do uprawy kwiatów będzie balkon zachodni, gdzie najwięcej słońca będzie dopiero w godzinach popołudniowych. Cień, zwłaszcza ten na wystawie północnej, sprawia, że uprawa większości roślin kwitnących staje się bardzo trudna. Kwiatów jest mniej, a pędy są często brzydko wyciągnięte do słońca. Cień ma jednak swoje plusy! Rośliny nie wymagają tak częstego podlewania, gdyż temperatura w jest niższa.

Ogród na tarasie - sadzenie roślin fot. Pelargonium For Europe Fot. Pelargonium For Europe Ogród na tarasie - podlewanie roślin fot. Pelargonium For Europe Fot. Pelargonium For Europe
Tylko żyzne podłoże zapewni roślinom bezproblemowy wzrost. Nie stosuj ziemi z ogródka, bo może być źródłem chorób i szkodników! Kup specjalne podłoże w workach! Dobrze trzyma wilgoć, ale jest przepuszczalne. Po sezonie wyrzuć je na kompost lub do śmietnika. Podlewaj ziemię regularnie, tak by nigdy nie przeschła. Nie polewaj roślin, bo zaczną chorować! Dodawaj do każdego podlewania specjalną odżywkę, dzięki czemu wzmocnisz rośliny i wydłużysz kwitnienie.
Ogród na tarasie - nawożenie roślin fot. Pelargonium For Europe
Fot. Pelargonium For Europe
Ogród na tarasie - pielęgnacja roślin fot. Pelargonium For Europe
Fot. Pelargonium For Europe
Zastosuj długodziałający nawóz granulowany, a będziesz mieć spokój z nawożeniem przez 3 miesiące. Stosuj się do zaleceń i nie przekraczaj zaleconych dawek. Przenawożenie jest groźne dla roślin! Usuwaj zasychające kwiaty wraz z końcówką pędu. Będzie to stymulować roślinę do zagęszczania się i produkcji nowych kwiatów. Unikniesz też wielu problemów, bo martwe kwiaty często zaczynają pleśnieć!

Podlewanie

Uprawa w pojemnikach wymaga wiele uwagi, przede wszystkim ciągłego sprawdzania wilgotności podłoża. Ziemia powinna być stale lekko wilgotna, i nigdy nie może przeschnąć, dlatego też musisz regularnie ją podlewać. Najlepiej robić to rano lub wieczorem, a w czasie upałów nawet dwa razy dziennie. Pomocne może być umieszczenie w ziemi specjalnego hydrożelu, który dobrze magazynuje wodę.

Miej też na uwadze, że ziemia w plastikowych i metalowych pojemnikach szybciej się nagrzewa. Przesuń je więc do cienia, jeśli prognoza pogody zapowiada upały. Za to kluczowe znaczenie w czasie nagłej ulewy ma odpływ wody – nie blokuj dziurek na dnie doniczki i wsyp warstwę keramzytu podczas sadzenia.

Nawożenie

Bez częstego nawożenia nie osiągniesz sukcesu! Rośliny doniczkowe są wyjątkowo żarłoczne, bo gdy rosną w niewielkim pojemniku szybko zużywają wszystkie składniki pokarmowe z podłoża. Przez kilka miesięcy wielokrotnie powiększają swoje rozmiary – potrzebują więc coraz więcej pokarmu – tzn. odpowiedniego nawozu.

Gatunki obficie kwitnące (np. pelargonie i surfinie) odwdzięczą się kolorami jeśli zasilisz je nawozem o wysokiej zawartości potasu – pierwiastek ten stymuluje obfite i długie kwitnienie. Do innych kwiatów z powodzeniem możesz stosować nawóz uniwersalny (bogaty w azot i inne pierwiastki). Warto kupić specjalistyczny nawóz do nawożenia kwiatów balkonowych – może to być odżywka w płynie, granulkach lub pałeczkach.

Co posadzić na tarasie?

Wybierz odpowiednie gatunki roślin, by Twój taras był atrakcyjny przez cały rok. Zobacz 30 kolorowych roślin doniczkowych idealnych na balkon i taras

wiosenne kwiaty na tarasie fot iBulb
Fot. iBulb
letnie kwiaty na tarasie fot. Flower Council Holland
Fot. Flower Council Holland
Wiosenne doniczki przystrój kwitnącymi roślinami cebulowymi (tulipanami, szafirkami, krokusami, itd), a gdy przekwitną wymień je na bratki. Cebulki przetrzymaj w piwnicy i posadź do doniczek jesienią. Zakwitną w kolejnym roku, na wiosnę. Lato to czas kwiatów! Letnie cebulki, tak popularne w ogrodzie, świetnie nadają się do uprawy w pojemnikach. Kup kwitnące okazy i ustaw w słońcu. Stwórz kolorową rabatę w doniczce, a po kwitnieniu przechowaj cebule do kolejnego sezonu.
Dowiedz się więcej o uprawie roślin w doniczkach
jesienne kwiaty na tarasie fot. Flora Dania
Fot. Flora Dania
rośliny zimozielone na tarasie fot. Flower Council Holland
Fot. Flower Council Holland
Jesień nie musi być nudna. Zdziwisz się, ile ciekawych roślin możesz posadzić o tej porze roku. Kolorowe liście żurawek, płomienne barwy traw ozdobnych, czy kolorowe i jadalne (ale bardzo pikantne) owoce papryczek. Zimą czasem brakuje nam kolorów! Możesz jednak temu zaradzić sadząc zimozielone iglaki i bluszcze, które będą dekoracyjne nawet po sezonie. Możesz je nawet przystroić kolorowymi światełkami na Święta lub nie zdejmować ich do wiosny.

BudujemyDom.pl

Źródło: magazyn Budujemy Dom 4/2018,
tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl,
zdjęcie tytułowe: Pelargonium For Europe

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
To Cię zainteresuje
Twoja strona ogrodu