Projekt tarasu na dachu
Urządzenie tarasu otoczonego z trzech stron ścianami sąsiadujących budynków było dla projektanta dość wymagającym zadaniem. Przez większą część dnia taras jest zacieniony, dlatego wybór roślin, które mogą na nim rosnąć, jest ograniczony. Wyzwaniem był również podział wąskiej, długiej przestrzeni, która przypominała wąski korytarz.
Zadaniem projektanta było przede wszystkim zamaskowanie istniejącego układu oraz rozjaśnienie szarych ścian.
Kształt wnętrz został ukształtowany poprzez zbudowanie wyniesionych rabat. Przestrzenie w formie kwadratów obróconych o 45°, tworzących ukośne linie sprawiają, że taras nie przypomina już wąskiego, długiego korytarza.
Na rabatach posadzone zostały gatunki, które idealnie poradzą sobie w cieniu, m.in. funkie, liriope szafirkowata, tawułki, paprotnik bożonarodzeniowy, turzyca Morrowa 'Variegata' oaz bluszcz pospolity, który przewiesza się z donic.
W dużych białych donicach zostały posadzone klony palmowe oraz brzozy 'Youngii' o parasolowatym pokroju, zdobiące taras przez cały rok. Aby przestrzeń była przytulniejsza i nie przytłaczała szarym otoczeniem, na ścianach posadzono winorośl japońską, która jesienią przebarwia się pięknie na czerwono.
Zamontowanie eleganckich, białych, drewnianych paneli na krawędzi tarasu zasłoniło jego wnętrze przed sąsiadami oraz sprawiło, że powstała na nim zaciszna strefa do wypoczynku.
Na ścianie, przy której znajduje się siedzisko ze skrzynią, postawiono biały panel, który nie tylko ożywia tę część tarasu, ale również umożliwia zamontowanie kinkietów. Dzięki oświetleniu po zmroku ta część tarasu jest delikatnie oświetlona i w letnie wieczory można z niej korzystać.
Wszystkie donice z drzewkami oraz ściany z pnączami zostały podświetlone od dołu. Światło podkreśla kształt roślin i tworzy niesamowitą grę cieni na dużych płaszczyznach otaczających budynków.
Projekt i realizacja: citygarden.waw.pl |