Logo
Logo
32
Okazje

Turzyca Morrowa 'Ice Dance'

Spośród wielu gatunków i odmian turzyc odmiana 'Ice Dance' z gatunku Morrowa wyróżnia się dekoracyjnymi, dwubarwnymi liśćmi – jasnozielonymi w środku i z dwoma białymi paskami po bokach – które są atrakcyjne także zimą. Ale to nie jedyna jej zaleta!

 

Turzyca Morrowa (Carex morrovii) 'Ice Dance' została wprowadzona do sprzedaży przez Barry'ego Yingera w 1996 roku w Stanach Zjednoczonych. Zdobyła popularność głównie dzięki atrakcyjnym, dwukolorowym liściom, ale także wytrzymałości oraz łatwości w uprawie.

Odmiana 'Ice Dance' jest zimozieloną byliną tworzącą szerokie i gęste kępy złożone z charakterystycznych liści - wąskich, szerokości 2 cm, jasnozielonych z białymi paskami po bokach.

Turzyca Morrowa Ice Dance fot. Grzegorz Falkowski

Turzyca Morrowa Ice Dance fot. Grzegorz Falkowski 2

Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Podobne liście ma bardziej znana odmiana 'Variegata', ale jej białe paski są węższe i przez to mniej widoczne. Liście łukowato przewieszają się na wszystkie strony, tworząc atrakcyjne kępy.

Atutem odmiany jest także zdolność do rozrastania się na boki dzięki długim rozłogom. Już kilka roślin szybko może utworzyć gęsty kobierzec, dlatego na m² wystarczy posadzić tylko 5 roślin. Bylina dorasta do 20-50 cm wysokości i 45 cm szerokości.

Oprócz dekoracyjnego pokroju i ulistnienia turzyca ma także atrakcyjne kwiatostany w postaci kłosów z żółtymi pręcikami osiągające 40 cm wysokości. Pojawiają się one od maja do czerwca.

Wymagania i uprawa

Turzyca Morrowa rośnie niezawodnie i zdrowo, jest bowiem odporna na choroby i szkodniki. Nie jest też zbyt wymagająca. Ładnie się przebarwia na stanowisku zarówno słonecznym, jak i zacienionym, raczej osłoniętym od wiatru.

Zadowala się przeciętną, próchniczną glebą ogrodową, byle była przepuszczalna i wilgotna, o odczynie od kwaśnego do zasadowego. Nie jest w pełni mrozoodporna (strefa 6b), dlatego w Polsce środkowej i wschodniej wymaga okrywania na zimę.

Pielęgnacja odmiany jest banalnie prosta i sprowadza się do wiosennego wycięcia lub przycięcia przemarzniętych liści oraz podlewania latem, szczególnie gdy rośnie w donicy, ponieważ roślina nie lubi przesuszania.

Gdzie posadzić?

Turzyca 'Ice Dance' to dobra roślina okrywowa w miejsca zacienione i wilgotne. Nadaje się do zazieleniania miejsc pod drzewami, nad brzegami oczek wodnych i wzdłuż ścieżek, zarówno w ogrodach przydomowych, jak i parkach. Równie elegancko wygląda posadzona w ogrodach skalnych, na rabatach lub w donicach.

związek szkółkarzy polskich logo Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl
Tagi
 
To Cię zainteresuje
Lista zakupów


 
Twoja strona ogrodu