Logo
Logo
12
Okazje

Przycinanie turzyc – czy i jak to zrobić?

Pytanie czytelnika: Posadziłam w zeszłym sezonie w swoim ogrodzie wiele traw ozdobnych i turzyc. Teraz, gdy minęła zima, chcę wziąć się za ich przycinanie. Nie mam problemu z trawami - wiem, jak to zrobić, ale zastanawiam się, co zrobić z turzycami. Czy przyciąć je tak samo jak trawy ozdobne? Proszę o poradę, czy, jak i kiedy przycina się turzyce?

 

Turzyce (Carex) to, podobnie jak trawy ozdobne, bardzo duża grupa roślin, z wieloma pięknymi gatunkami i setkami dekoracyjnych odmian ogrodowych. Turzyce, choć trawami nie są (bo należą do rodziny ciborowatych), bardzo je przypominają i wielu ogrodników sadzi je w ich towarzystwie. Tworzą gęste kępy dekoracyjnych, sztyletowatych liści.

Wiele turzyc jest zimozielonych pięknie prezentuje się na rabatach przez cały sezon. Niestety wiosną ich liście są czasem pożółkłe i tracą swój blask. Wtedy można je przyciąć (ale nie zawesze trzeba to robić).

Turzyce niezimozielone (gatunki o sezonowych liściach) przycinamy podobnie jak trawy, wiosną, przed ruszeniem wegetacji, skracając źdźbła około 5-15 cm nad ziemią. Turzycom zimozielonym usuwamy martwe i suche liście, przeczesujemy je, by poprawić ich wygląd. Jeśli są stare i uległy zniszczeniu, to można je przyciąć do ziemi (jak gatunki o sezonowych liściach) ale zabieg ten lepiej przeprowadzać nie częściej niż raz na kilka lat.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: iVerde

Tagi
 
To Cię zainteresuje
Powiązane rośliny
Warto przeczytać
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu