Logo
Logo

Turzyca sztywna 'Aurea'

Turzyce to wieloletnie rośliny zielne. Na pierwszy rzut oka bardzo przypominają trawy, różnią się jednak od nich kilkoma istotnymi szczegółami morfologicznymi, m. in. ułożeniem liści i budową kwiatów.

Wśród wielu gatunków i odmian na uwagę zasługuje turzyca sztywna 'Aurea' o złocistym zabarwieniu i długich, łukowato wygiętych liściach.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie sadzić?

U większości turzyc (Carex) liście wyrastają w 3 prostnicach, stąd ich łodygi na przekroju mają kształt trójkąta i są wypełnione, podczas gdy u traw liście wyrastają w 2 prostnicach, a puste w środku źdźbła są okrągłe. U traw kwiaty są zwykle obupłciowe, u turzyc najczęściej są rozdzielnopłciowe, czyli oddzielnie tworzą się męskie kwiaty z pręcikami, oddzielnie żeńskie kwiaty ze słupkami.

W naturze, na całym świecie, występuje około 1,8 tys. gatunków turzyc, w Polsce rośnie około 100 gatunków.
 
turzyca sztywna Carex elata Aurea Fot. Grzegorz Falkowski
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Turzyca sztywna (Carex elata) 'Aurea' jest ciekawą turzycą. Przyciąga uwagę sporymi rozmiarami oraz intensywnie żółtą barwą liści. To zimozielona bylina (gatunek rodzimy), która tworzy wyjątkowo okazałe, złociste kępy zwiewnych liści. Dorasta do 80 cm wysokości i osiąga podobną szerokość.

Liście turzycy 'Aurea' są długie, wąskie, łukowato wygięte. Są żółte, z cienkimi zielonymi paskami.

Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania
Przeczytaj także
Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania

Uprawa i wymagania

Roślina preferuje gleby żyzne, próchniczne, wilgotne, stanowiska półcieniste do słonecznych, jest odporna na mróz. Sadzona w pełnym słońcu lepiej się wybarwia, ale podłoże nie może przesychać.

Gdzie posadzić?

Ta odmiana turzycy najlepiej prezentuje się sadzona w małych grupach na rabatach, nad brzegami zbiorników wodnych oraz w kompozycjach z bylinami o niebieskich liściach, np. funkiami. Nadaje się do uprawy w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach.

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na: e-katalogroslin.pl

Autor
Turzyca sztywna 'Aurea'
Turzyca sztywna 'Aurea'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny