Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
57
Okazje

Co posadzić obok traw ozdobnych?

Niezwykła uroda i różnorodność form traw ozdobnych zachęca do sadzenia ich na rabatach w ogrodach i w donicach na tarasach. Wśród dostępnych na runku gatunków i odmian mamy trawy o pokroju kępkowym i rozłogowe, które rozrastając się tworzą łany. Zobacz, co posadzić obok traw ozdobnych, aby jak najlepiej podkreślić ich piękno.

 

Trawy ozdobne w ogrodzie najlepiej prezentują się późnym latem i jesienią, gdy ich źdźbła osiągną już docelową wysokość i pojawią się puchate kwiatostany. Warto je też sadzić na rabatach ze względu na to, że wiele gatunków zachowuje urodę nie tylko do późnej jesieni, ale także przez zimę – utrzymujący się na nich szron lub śnieg stanowi dodatkową ozdobę.

Jeśli jednak chcemy, by rabaty z trawami ozdobnymi cieszyły nas przez cały rok, posadźmy obok nich również kwitnące byliny, gatunki o ozdobnych liściach lub krzewy ozdobne.

co posadzić obok traw ozdobnych fot. GoneWithTheWind Depositphotos

Fot. GoneWithTheWind/Depositphotos

Puszyste kwiatostany rozplenicy japońskiej są doskonałym tłem dla drobnych kwiatostanów roślin, np. werbeny patagońskiej.

Trawy ozdobne wśród kwitnących roślin

Niewątpliwie najlepszym towarzystwem dla traw ozdobnych są kwitnące byliny, kwitnące latem gatunki cebulowe nie zimujące w gruncie oraz rośliny jednoroczne i dwuletnie. Dzięki różnorodności gatunków traw możemy stworzyć mnóstwo ciekawych kompozycji i wybrać gatunki pasujące do warunków panujących w ogrodzie i naszego gustu.

Gatunki o małych kwiatach

Wczesną wiosną, gdy na rabatach jeszcze niewiele się dzieje, między kępami traw ozdobnych mogą pojawić się kwitnące już w marcu  i odporne na przymrozki bratki oraz stokrotki. Obok traw ozdobnych, zarówno wysokich, jak i niskich, dobrze wyglądać będą średniej wielkości rośliny tworzące dużą ilość drobnych kwiatów, takie jak szałwie, niebieskie i białe kocimiętki, lawenda wąskolistna, krwawniki lub kwitnące pod koniec sezonu rozchodniki okazałe.

co posadzić obok traw ozdobnych – kwitnące byliny

Fot. iVerde

Trawy ozdobne, zależnie od towarzystwa, mogą grać główną rolę na rabacie lub być tłem dla kwitnących, bardziej efektownych od nich roślin.

Gatunki o dużych kwiatach

W maju warto posadzić wśród traw ozdobnych kwitnące pod koniec lata dalie, zjawiskowe montbrecje (zwane też krokosmiami) tworzące długie, szablaste liście, niebieskie agapanty o pokaźnych kwiatostanach lub letnie zawilce kwitnące na biało, kremowo, różowo lub niebiesko.

Ciekawe kompozycje z trawami ozdobnymi tworzą również kwitnące na żółto dwuletnie dziewanny o wysokich, strzelistych kwiatostanach i rozetach ładnych, szarych liści oraz bylinowe trytomy groniaste kwitnące na żółto bądź pomarańczowo.

co posadzić obok traw ozdobnych fot. iVerde

Fot. iVerde

Trawy ozdobne można sadzić między bylinami w postaci pasów i odgradzać je od siebie, aby dodać całej kompozycji lekkości.

Ogrodowa klasyka

Sprawdzonym towarzystwem dla traw ozdobnych są znane chyba wszystkim jeżówki purpurowe (Echinacea purpurea), rudbekie (Rudkeckia) i dzielżany oraz ich niezwykłe, różnobarwne odmiany. Zakwitają w połowie lata i pięknie się prezentują na tle delikatnych, kołyszących się na wietrze źdźbeł i rozwijających się kwiatostanów traw. Trawy ozdobne doskonale wyglądają też obok perowskii łobodolistnej o jasnoniebieskich kwiatach.

Na tle wysokich traw ozdobnych świetnie prezentować się będę również wysokie astry (tzw. marcinki), jednoroczna werbena patagońska oraz niebieskie przegorzany i mikołajki alpejskie o oryginalnych, kulistych kwiatostanach.

co posadzić obok traw ozdobnych – byliny ozdobne z liści fot. iVerde

Fot. iVerde

Trawom ozdobnym w miejscach półcienistych mogą towarzyszyć byliny o ozdobnych liściach, takiej jak łatwe w uprawie funkie i bergenie.

Trawy wśród bylin ozdobnych z liści

Na rabatach lekko zacienionych obok traw ozdobnych warto sadzić byliny o ozdobnych liściach. Poza popularnymi funkiami i bergeniami sercolistnymi możemy sięgnąć po tworzące z trawami ciekawe kontrasty purpurowe lub złociste żurawki oraz wdzięczne przywrotniki. Na stanowisku słonecznym obok traw dobrze wyglądają tworzące rozety szablastych liści juki karolińskie, albo niskie zioła, takie jak tymianek lub rozmaryn.

co posadzić obok traw ozdobnych fot. PantherMediaSeller Depositphotos

Fot. PantherMediaSeller/Depositphotos

Krzewy o purpurowych liściach są świetnym tłem dla kwiatostanów wysokich traw pampasowych o piaskowej barwie.

Trawy ozdobne w kompozycjach z krzewami

Trawy ozdobne można sadzić w ogrodach również obok krzewów ozdobnych, zarówno gatunków liściastych, jak i iglastych. Dobrze się prezentują obok purpurowych odmian klonów palmowych, perukowca podolskiego i berberysów. Są też świetnym dodatkiem do roślin kwitnących, takich jak hortensje i budleje.

co posadzić obok traw ozdobnych - kompozycje z krzewami

Fot. iVerde

Na rabatach z krzewami trawy ozdobne warto dobierać do krzewów na zasadzie kontrastu, np. sięgając po oryginalną, zabarwioną na czerwono imperatę cylindryczną 'Red Baron' i krzewy o soczyście zielonych liściach bądź jasnych kwiatach.

W miejscach reprezentacyjnych w ogrodzie, które powinny być efektowne przez cały rok, obok traw doskonale sprawdzą się karłowe odmiany sosen, np. kosodrzewiny, bukszpany, z którym można nadawać rozmaite kształty oraz wrzosy i wrzośce, które w czasie kwitnienia z pewnością przyciągną wzrok.

co posadzić obok traw ozdobnych fot. white78 Depositphotos

Fot. white78/Depositphotos

Krzewy iglaste i niskie kępy bylin mogą być tylko pojedynczą plamą wśród łanów kwitnących traw, ale zawsze przełamią monotonną kompozycję.

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcie tytułowe: quitesimplystock/Depositphotos 

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (12)
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Systematycznie sprawdzamy nasze rośliny na obecność chorób – przede wszystkim chorób grzybowych. Usuwamy porażone gałęzie i utylizujmy je zaraz po wycięciu.
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Na balkonie i tarasie w puste miejsca dosadzamy rośliny sezonowe, kwitnące jesienią, np. chryzantemy, wrzosy i jesienne wrzośce.
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Systematycznie zbieramy warzywa ciepłolubne, do których należą np. dynia, ogórki, papryka czy pomidory.
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Posadźmy w ogrodzie wrzosy, które właśnie teraz, podczas kwitnienia są najpiękniejsze. Te sprzedawane w pojemnikach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny.
Tydzień 38, Sentencja nr:1
Tydzień 38, Sentencja nr:1
W połowie września możemy rozpocząć sadzenie roślin cebulowych (wybierajmy cebule duże i zdrowe). Głębokość sadzenia powinna być równa 2-3-krotnej wysokości cebul (na glebie piaszczystej cebule sadzimy nieco głębiej). Miejsce sadzenia cebul warto okryć na zimę korą lub słomianymi matami.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu