Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2022
27
Okazje

Ogród z szałwiami

Coraz częściej uprawiane w ogrodach szałwie to rośliny o wielu ciekawych zastosowaniach. Dzięki różnorodnym kolorom i kształtom kwiatów oraz ozdobnym liściom można tworzyć z nich wiele kompozycji w różnych stylach. Potrafią kwitnąć całe lato, więc w żadnym słonecznym ogrodzie nie powinno ich zabraknąć. Obejrzyj galerię zdjęć z 25 pomysłami na ogród z szałwiami!

 

Szałwie (Salvia) to grupa roślin, do których należą gatunki dwuletnie i byliny, nieco różniące się wymaganiami. Większość szałwii najlepiej rośnie na słonecznych, ciepłych stanowiskach. W ogrodach ziołowych najczęściej uprawia się szałwię lekarską (Salvia officinalis) o skórzastych, efektownych liściach (srebrzystych, zabarwionych na niebiesko, żółto lub purpurowo). W kompozycjach z bylinami i krzewami wykorzystuje się odmiany szałwii omszonej (S. nemorosa) oraz szałwii błyszczącej (S. splendens). Ciekawy wygląd i spore rozmiary osiąga mniej znana szałwia muszkatołowa (S. sclarea).

W sprzedaży dostępne są  odmiany szałwii o różnych kolorach kwiatów – białe, jasnoniebieskie i jasnofioletowe, niebieskie i fioletowe, różowe, ciemnoniebieskie oraz czerwone. Ze względu na dość niewielkie wymagania, szałwie można sadzić zarówno w ogrodach na rabatach żwirowych czy skalniakach, jak i w pojemnikach. Niższe odmiany świetnie wyglądają na brzegach rabat, np. w roli obwódek, a te wyższe doskonale wypełniają puste przestrzenie między bylinami o większych, bardziej od nich okazałych kwiatach. Szałwia lekarska może być przydatnym dodatkiem nie tylko do rabat ziołowych, ale pełnić rolę rośliny ozdobnej z liści w kompozycjach w pojemnikach na balkonach i tarasach.

Obejrzyj galerię 25 ogrodów z szałwiami i zainspiruj się!

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcie tytułowe: Proven Winners

Autor
Ogród z szałwiami
Ogród z szałwiami
Małgorzata Wójcik
Uwielbia przebywać wśród roślin, podglądać je i cieszyć się ich urodą na każdym etapie życia. Nierzadko zdarza się, że z nimi rozmawia... Redaktorka naczelna magazynu Gardeners' World. Edycja Polska, autorka tekstów, pasjonatka roślinnej fotografii. Z wykształcenia architekt krajobrazu.
Dowiedz się więcejPowiązane rośliny
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (5)

Komentarze


Twoja strona ogrodu