Jakie rośliny dobrze wyglądają w towarzystwie floksów?
Floksy wiechowate (Phlox paniculata) to byliny kwitnące prawie przez całe lato. Mogą dorastać od 80 do 120 cm wysokości. Dzięki dużej ilości odmian różniących się nie tylko wysokością, ale przede wszystkim barwą kwiatów możemy cieszyć się floksami białymi, różowymi, fioletowymi, czerwonymi i niebieskimi, a także okazami o ciekawie wybarwionych liściach.
Fot. iVerde Fioletowe odmiany floksów, takie jak 'Herbstwalzer', warto wyeksponować na tle traw ozdobnych i zestawić z innymi gatunkami roślin o fioletowych lub niebieskich kwiatach. |
Pachnące floksy w ogrodzie nowoczesnym
Choć floksy najczęściej kojarzą się z wiejskimi ogródkami, nie ma przeszkód, by wykorzystywać je do obsadzania nimi rabata w ogrodach nowoczesnych i na geometrycznych rabatach. W nowoczesnych ogrodach najlepiej sprawdzają się rabaty składające się zaledwie z kilku różnych gatunków roślin posadzonych w dużych kępach albo pasach.
Obok pachnących i przyciągających uwagę urodą kwiatów floksów w takich założeniach ogrodowych bardzo dobrze sprawdzają się trawy ozdobne, które tworzą dla kwitnących bylin jednolite tło, np. wysokie miskanty (Miscanthus), nieco niższe trzcinniki (Calamagrostis), delikatne, niskie ostnice (Stipa) oraz zielone i purpurowe rozplenice japońskie (Pennisetum alopecuroides).
Pomiędzy kępami floksów dobrze wyglądać będą też delikatne, kwitnące na fioletowo jednoroczne, wytrzymałe na susze werbeny patagońskie (Verbena bonariensis).
Fot. koromelena.yandex.ru, gardenguru/Depositphotos Floksy najlepiej prezentują się na mieszanych, kolorowych rabatach. |
Kolorowe kompozycje z floksami
Na słonecznym stanowisku obok pachnących floksów można posadzić mnóstwo bylin oraz roślin jednorocznych i dwuletnich. Wymagania dość podobne do floksów mają coraz popularniejsze w ostatnich latach jeżówki (Echinacea), których środki ciekawie wyróżniają się na tle dużych kwiatostanów floksów. Na brzegu rabaty z floksami można posadzić żółte lub pomarańczowe nagietki lub aksamitki, albo jasnofioletowe żeniszki.
Ciekawe zestawienie z floksami tworzą łubiny (Lupinus) o wyrazistych, strzelistych kwiatostanach, zwiewne kosmosy podwójnie pierzaste oraz penstemony czy naparstnice o dzwonkowatych kwiatach.
Fot. iVerde, Gaby Stein/Pixabay Fiolet, róż i czerwień tworzą interesujące zestawienie. |
Na dużych rabatach naturalistycznych w towarzystwie floksów sprawdzą się żółte, kwitnące pod koniec lata nawłocie (Solidago) – sadząc je trzeba jednak pamiętać, że to rośliny ekspansywne, które mogą zbyt mocno rozrosnąć się na rabacie.
W słonecznym miejscu obok floksów warto też posadzić krwawniki (Achillea) oraz oryginalnie wyglądające odętki wirginijskie (Physostegia virginiana) o białych lub różowych kwiatach.
Fot. falco/Pixabay Na wiejskich rabatach wszystkie rośliny mogą swobodnie się przerastać. |
Floksy na wiejskich rabatach
W wiejskich ogródkach im więcej koloru i zapachu, tym lepiej! Dlatego wykorzystujące pachnące floksy na rabatach w ogrodach rustykalnych, między kępami możemy posadzić kolorowe dalie, które kwitną obficie do pierwszych przymrozków, przyciągające do ogrodu pszczoły słoneczniki oraz wyjątkowo mało wymagające rudbekie oraz pomarańczowe, ogniste dzielżany (Helenium).
Fot. iVerde, MartinaOsmy/Depositphotos W lekkim cieniu floksy dodają barwy roślinom zimozielonym i gatunkom o ozdobnych liściach. |
Towarzystwo dla floksów w półcieniu
Na częściowo zacienionych rabatach w ogrodzie, gdzie panoszą się zwykle paprocie, liliowce albo zimozielone różaneczniki, floksy dodają dodają koloru i rozjaśniają kompozycje (szczególnie, jeśli wybierzemy jasnofioletowe lub białe odmiany). Na obrzeżu oraz pod kępami floksów w cieniu można posadzić też płożący i kwitnący wczesną wiosną barwinek pospolity (Vinca minor), dąbrówkę rozłogową (Ajuga reptans) 'Atropurpurea' o bordowych liściach lub kwitnącą na różowo bergenię sercolistną o wielkich skórzastych liściach.
Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcie tytułowe: gardenguru/Depositphotos