Logo
Logo

Floks Drummonda / Płomyk Drummonda (Phlox drummondii)

Floks Drummonda / Płomyk Drummonda (Phlox drummondii) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 • Dekoracyjność: kwiaty
 • Gleba: żyzna, próchniczna, przepuszczalna
 • Kolor kwiatów: białe, kremowe, czerwone, różowe, fioletowe
 • Kwiaty: drobne
 • Pokrój: rozłożysty, płożący
 • Wysokość: od 15 do 45 cm
 • Okres kwitnienia: VI, VII, VIII, IX, X
 • Trwałość liści: sezonowe
 • Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • Stanowisko: słońce, półcień
 • Zastosowanie: roślina dekoracyjna, tarasy, rabaty, roślina okrywowa, pojemniki, balkony
 • Floks Drummonda (Phlox drummondii) znany również jako płomyk Drummonda, floks letni lub floks roczny, to roślina jednoroczna należąca do rodziny wielosiłowatych (Polemoniaceae). W środowisku naturalnym występuje w południowo-wschodnim regionie USA oraz w północnym Meksyku.

  Roślina osiąga wysokości od 15-40 cm (najczęściej ok. 20 cm). Wytwarza cienkie, najpierw wzniesione, a później pokładające się, owłosione pędy, z których wyrastają drobne, owalnolancetowate liście.

  Floks Drummonda kwitnie od czerwca do października. Kwiaty są liczne, drobne, pięciopłatkowe. Mogą mieć zaokrąglone lub ząbkowane płatki w kolorach białym, kremowym, morelowym, różowym, czerwonym lub fioletowym. Oprócz tego często można spotkać odmiany o dwukolorowych kwiatach.

  Owocem rośliny jest torebka.

  Wymagania i uprawa

  Płomyk Drummonda jest rośliną łatwą w uprawie. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym. Optymalne podłoże jest przepuszczalne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne ale roślina toleruje również gleby gorszej jakości.

  Rośliny należy regularnie podlewać w czasie suszy (jest to szczególnie istotne w uprawie pojemnikowej). Floks dobrze reaguje na nawożenie organiczne (nie powinno się jednak stosować świeżego obornika).

  Roślina jest raczej odporna na choroby i szkodniki. Jedyne na co musimy być czujni to szara pleśń.

  Ogród bez chorób, szkodników i bez chemii? Naturalnie! Oto kompleksowa ochrona w sprayu
  Przeczytaj także
  Ogród bez chorób, szkodników i bez chemii? Naturalnie! Oto kompleksowa ochrona w sprayu

  Floks rozmnaża się poprzez wysiew nasion. Robi się w drugiej połowie marca lub na początku kwietnia do inspektu, a po 2 miesiącach młode sadzonki wysadza na miejsce stałe. Rośliny możne też wysiewać bezpośrednio po gruntu po ostatnich przymrozkach, ale wtedy znacznie później zakwitną.

  Zastosowanie

  Floksy można sadzić w ogrodzie w każdych słonecznych miejscach i kwietnych rabatach – należy jednak uważać, gdyż jest to gatunek, który łatwo samoistnie się wysiewa i może być dość ekspansywny. Bardzo ładnie komponuje się z aksamitkami i  Niektórzy traktują floksa Drummonda jako roślinę okrywową, np. zamiast trawnika.

  Roślina z powodzeniem nadaje się do uprawy w pojemnikach – jako dekoracja balkonów i tarasów.

  Odmiany

  Floksy Drummonda można podzielić na klasyczne – o płatkach zaokrąglonych i szerokich, oraz na gwieździste – o postrzępionych płatkach przypominających malutkie gwiazdki. W sprzedaży spotyka się właściwie tylko jako mieszanki nasion roślin podzielone właśnie na te dwie grupy.


  Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Earl McGehe/Flickr, "Phlox drummondii"/mmmavocado/CC BY 2.0"Phlox drummondii"/Dinesh Valke/CC BY-SA 2.0, Udo Schröterwww, Hickoryrose/Flickr

  Powiązane tematy