Floks Drummonda (Phlox drummondii) znany również jako płomyk Drummonda to roślina jednoroczna należąca do rodziny wielosiłowatych (Polemoniaceae). W środowisku naturalnym występuje w południowo-wschodnim regionie USA oraz w północnym Meksyku. Roślina osiąga wysokości od 15-40 cm (zależnie od odmiany). Wytwarza cienkie, pokładające się, owłosione pędy, z których wyrastają drobne, owalnolancetowate liście.

Floks Drummonda kwitnie od czerwca do października. Kwiaty są liczne (ale drobne), pięciopłatkowe. Barwa kwiatów może być różnorodna - biała, kremowa, morelowa, różowa, czerwona lub fioletowa (oprócz tego często można spotkać odmiany o dwukolorowych kwiatach). Owoc - torebka.

Uprawa

Płomyk Drummonda jest rośliną dość łatwą w uprawie. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym. Optymalne podłoże jest przepuszczalne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne - ale roślina toleruje również gleby gorszej jakości.

Nasiona wysiewa się najczęściej pod koniec marca lub na początku kwietnia do inspektu a po 2 miesiącach młode sadzonki wysadza na miejsce stałe.

Rośliny należy regularnie podlewać w czasie suszy (jest to szczególnie istotne w uprawie pojemnikowej). Floks dobrze reaguje na nawożenie organiczne (nie powinno się jednak stosować świeżego obornika). Roślina jest raczej odporna na choroby i szkodniki - należy jednak zadbać, aby miała optymalne warunki do rozwoju.

Zastosowanie

Floksy można sadzić w ogrodzie na rabatach - należy jednak uważać, gdyż jest to gatunek dość ekspansywny. Często sadzi się je również jako zieleń okrywową, np. zamiast trawnika. Roślina z powodzeniem nadaje się do uprawy w pojemnikach - jako dekoracja balkonów i tarasów.

Zobacz więcej informacji o floksach

fot. Earl McGehe, Udo Schröterwww, Hickoryrose (flickr.com.cc.)