Floks Drummonda (Phlox drummondii) znany również jako płomyk Drummonda, floks letni lub floks roczny, to roślina jednoroczna należąca do rodziny wielosiłowatych (Polemoniaceae). W środowisku naturalnym występuje w południowo-wschodnim regionie USA oraz w północnym Meksyku.

Roślina osiąga wysokości od 15-40 cm (najczęściej ok. 20 cm). Wytwarza cienkie, najpierw wzniesione, a później pokładające się, owłosione pędy, z których wyrastają drobne, owalnolancetowate liście.

Floks Drummonda kwitnie od czerwca do października. Kwiaty są liczne, drobne, pięciopłatkowe. Mogą mieć zaokrąglone lub ząbkowane płatki w kolorach białym, kremowym, morelowym, różowym, czerwonym lub fioletowym. Oprócz tego często można spotkać odmiany o dwukolorowych kwiatach.

Owocem rośliny jest torebka.

Wymagania i uprawa

Płomyk Drummonda jest rośliną łatwą w uprawie. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym. Optymalne podłoże jest przepuszczalne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne ale roślina toleruje również gleby gorszej jakości.

Rośliny należy regularnie podlewać w czasie suszy (jest to szczególnie istotne w uprawie pojemnikowej). Floks dobrze reaguje na nawożenie organiczne (nie powinno się jednak stosować świeżego obornika).

Roślina jest raczej odporna na choroby i szkodniki. Jedyne na co musimy być czujni to szara pleśń.

Floks rozmnaża się poprzez wysiew nasion. Robi się w drugiej połowie marca lub na początku kwietnia do inspektu, a po 2 miesiącach młode sadzonki wysadza na miejsce stałe. Rośliny możne też wysiewać bezpośrednio po gruntu po ostatnich przymrozkach, ale wtedy znacznie później zakwitną.

Zastosowanie

Floksy można sadzić w ogrodzie w każdych słonecznych miejscach i kwietnych rabatach – należy jednak uważać, gdyż jest to gatunek, który łatwo samoistnie się wysiewa i może być dość ekspansywny. Bardzo ładnie komponuje się z aksamitkami i  Niektórzy traktują floksa Drummonda jako roślinę okrywową, np. zamiast trawnika.

Roślina z powodzeniem nadaje się do uprawy w pojemnikach – jako dekoracja balkonów i tarasów.

Odmiany

Floksy Drummonda można podzielić na klasyczne – o płatkach zaokrąglonych i szerokich, oraz na gwieździste – o postrzępionych płatkach przypominających malutkie gwiazdki. W sprzedaży spotyka się właściwie tylko jako mieszanki nasion roślin podzielone właśnie na te dwie grupy.


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Earl McGehe/Flickr, "Phlox drummondii"/mmmavocado/CC BY 2.0"Phlox drummondii"/Dinesh Valke/CC BY-SA 2.0, Udo Schröterwww, Hickoryrose/Flickr