Floks kanadyjski / Płomyk kanadyjski Phlox divaricata

Floks kanadyjski Phlox divaricata, fot. galsand - Depositphotos
Floks kanadyjski / Płomyk kanadyjski (Phlox divaricata) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
12
Dekoracyjność: kwiaty
Gleba: przepuszczalna, próchniczna
Kolor kwiatów: niebieskie, fioletowe, liliowe
Kwiaty: pojedyncze, drobne, pachnące
Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna, lekko zasadowa
Pokrój: kępy, wzniesiony
Zapach: kwiaty
Wysokość: 25-40 cm
Okres kwitnienia: IV, V, VI
Trwałość liści: półzimozielone
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce, półcień
Zastosowanie: murki, roślina okrywowa, ogrody przydomowe, skalniaki, rabaty

Floks kanadyjski (Phlox divaricata) znany również jako płomyk kanadyjski to bylina należąca do rodziny wielosiłowatych (Polemoniaceae). W środowisku naturalnym występuje w jasnych lasach Ameryki Północnej, w Polsce jest spotykana tylko w ogrodach. 

Roślina jest częściowo zimozielona, ma wzniesiony pokój i dorasta zwykle do 25-40 cm wysokości i 50 cm szerokości. Wytwarza ukorzeniające się pędy porośnięte lancetowatymi lub jajowatymi liśćmi. Mają one ok. 5 cm dł. i są lekko owłosione.

Floks kanadyjski kwitnie od kwietnia do czerwca. Wytwarza dużo pojedynczych, pięciopłatkowych kwiatów zebranych w wierzchotki po 3-10 sztuk. Mogą mieć do 3 cm szerokości i różne kształty płatków zależnie od odmiany (duże zróżnicowanie). Są znane ze swojego przyjemnego zapachu i najczęściej mają barwę niebieską (czasem lawendową lub białą). Floks to roślina bardzo lubiana przez motyle.

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

Wymagania i uprawa

Floks kanadyjski jest mało wymagający w uprawie i poleca się go początkującym ogrodnikom. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, ale znosi również miejsca zacienione. Optymalne gleby są przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne – jednak uprawa byliny jest możliwa w większości typów podłoży.

Roślinę należy regularnie odchwaszczać i podlewać w czasie długotrwałych susz. Bylina dobrze reaguje na ściółkowanie, które ogranicza wyparowywanie wody z podłoża. Po przekwitnięciu warto roślinę przyciąć.

Można ją rozmnażać przez podział kęp – wiosną lub jesienią (najlepiej poza okresem kwitnienia).

Floks kanadyjski jest dość odporna na choroby oraz szkodniki, chociaż należy uważać na nornice i krety, ponieważ mogą one poważnie uszkodzić roślinę.

Zastosowanie

Płomyk kanadyjski jest najczęściej wykorzystywany jako roślina okrywowa i dekoracja ogrodów skalnych. Bylina znakomicie nadaje się również do tworzenia słonecznych rabat, ozdabiania murków i innych elementów z kamienia.

Wybrane odmiany

  • 'Clouds of Perfume' – (zdj. 1)
  • 'Chattahoochee' – (zdj. 2)


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: galsand/Depositphotos, Cephas/CC BY-SA 3.0/Link, CC BY-SA 3.0/Link 


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

Obserwuj
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Floks wiechowaty / płomyk wiechowaty Phlox paniculata

Bądź przyjacielem pszczół – wysiej rośliny miododajne. W tej mieszance nasion jest 30+ różnych gatunków
Komentarze

Tagi
Najnowsze treści