Floks kanadyjski (Phlox divaricata) znany również jako płomyk kanadyjski to bylina należąca do rodziny wielosiłowatych (Polemoniaceae). W środowisku naturalnym występuje w jasnych lasach Ameryki Północnej, w Polsce jest spotykana tylko w ogrodach. Roślina ma wzniesiony pokój i dorasta zwykle do 25-40 cm wysokości.

Wytwarza drobne, lancetowate liście. Kwiaty są pięciopłatkowe, przyjemnie pachną i mają barwę niebieską. Floks kwitnie intensywnie od kwietnia do czerwca.

Zobacz, jakie kwiaty wabią motyle

Uprawa floksów kanadyjskich

Gatunek ten jest mało wymagający w uprawie i poleca się go początkującym ogrodnikom. Floks najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, ale znosi również miejsca zacienione. Optymalne gleby są przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne - jednak uprawa byliny jest możliwa w większości typów podłoży.

Roślina jest również dość odporna na choroby oraz szkodniki, chociaż może być atakowana przez nornice i krety.

Jest to gatunek mrozoodporny.

Nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych - warto jedynie wykonywać regularnie odchwaszczanie i podlewać rośliny w czasie długotrwałych susz. Bylina dobrze reaguje na ściółkowanie - które ogranicza wyparowywanie wody z podłoża. Po przekwitnięciu warto roślinę przyciąć. Można ją rozmnażać przez podział kęp - wiosną lub jesienią (najlepiej poza okresem kwitnienia).

Zastosowanie byliny

Płomyk kanadyjski jest najczęściej wykorzystywany jako roślina okrywowa i dekoracja ogrodów skalnych. Bylina znakomicie nadaje się również do tworzenia słonecznych rabat, ozdabiania murków i innych elementów z kamienia.