Jak wygląda nornica?
Choć na pierwszy rzut oka nornica swoim wyglądem przypomina bardziej przytulnego futrzaka, tak naprawdę jest zwykłym szkodnikiem potrafiącym sen z powiek niejednemu ogrodnikowi. Gryzoń ten należący do rodziny chomikowatych to kilkunastocentymetrowy, mały niszczyciel.
Do głównych cech charakteryzujących ten gatunek szkodnika jest budowanie przez nie podziemnego systemu korytarzy tuż pod wierzchnią warstwą gleby. Nornice często tworzą również kopce, lecz na szczęście nie tak często jak ich koledzy po fachu – krety. Nadmiernie spulchniona ziemia jest prawdziwa udręka dla właścicieli ogrodów. Nornice żywią się przede wszystkim liśćmi, nasionami, kłączami lub niewielkimi owadami. Zdarza się, zwłaszcza w okresie zimowym że z powodu braków w pożywieniu potrafią także zjadać korę z młodych drzew, mogąc je przy tym trwale uszkodzić.
Jakie szkody powoduje nornica?
Nornice, podobnie jak krety wykazują dość podobny sposób bytowania i wyraźne podobieństwo wyrządzanych szkód. Dla wytrawnego ogrodnika jedynie niewielka liczba kopców może być sygnałem że ma on do czynienia właśnie z nornicą a nie z kretem. Szkody jakie mogą wyrządzić te stworzenia to np. nadgryzione systemy korzeniowe roślin, ich części zielonych a także nasion owoców i warzyw. Podziemny system korytarzy niekorzystnie wpływa na estetykę ogrodu, tworząc częste nierówności oraz wyjątkowo miękką oraz nadmierne spulchniona glebę.
Jak pozbyć się nornicy? Zwalczanie i odstraszanie
Pozbycie się nornicy rudej (Myodes glareolus), czyli jednej z najpopularniejszych nornic, które mogą zawitać do naszych ogrodów, nie jest wcale zadaniem łatwym i przyjemnym. Na szczęście nie jest też zadaniem niewykonalnym. Spośród najskuteczniejszych metod walki z tymi gryzoniami można wyróżnić zarówno metody naturalne, jak i chemiczne.
Spośród tych pierwszych na czoło wysuwa się odstraszanie nornic za pomocą zapachu roślin. Szkodniki te nie przepadają za wonią zwłaszcza czosnku oraz czarnego bzu. Dobrze więc zasadzić te gatunki roślin w okolicy bytowania nornic. Szkodniki te łatwo też przegonić przy pomocy odstraszaczy akustycznych takich jak choćby puszki zawieszone na drzewie, wydające głośne dźwięki podczas podmuchów wiatru.
Wśród środków i metod chemicznych najpopularniejsze zdają się być specjalnie do tego celu przeznaczone świece dymne wydzielające olej rycynowy. Również rozdrobniony karbid spryskany wodą dzięki wydzielanie acetylenu, powinien skutecznie przegonić niechcianych w ogrodzie gości.
Czy nornica jest pod ochroną?
Jako że nornica nie posiada statusu zwierzęcia zagrożonego wymarciem, stanowiąc jednak pożywienie dla innych drapieżników, nie powinna ona być celem bezpośredniego ataku mającego na celu usunięcie jej poprzez uśmiercenie. Dopiero w ostateczności, kiedy zawiodą wszystkie z dotychczasowych metod można posunąć się zabicia zwierzęcia. Dokonuje się tego zazwyczaj za pomocą specjalnej trutki lub dzięki stosowanej do wytępienia myszy łapki.
Bez zabijania! Jak wypłoszyć nornicę z ogrodu?
Zabijanie nornic powinno być jedynie ostatecznością! Aby w większym stopniu zintensyfikować działania mające na celu przepędzenie gryzoni, niezbędne jest stosowanie kilku metod jednocześnie. Stosowanie wielu metod w jednym czasie zdecydowanie zwiększa szanse na powodzenie.
Spośród kilku sprawdzonych sposobów na nornice warto wspomnieć aby nie stosować zbyt grubej warstwy ściółki, gdyż stanowi ona niemalże zaproszenie dla tych zwierząt. Należy także utrudnić im dostęp do roślin poprzez zastosowanie specjalnych osłonek lub siatek PCV. Metody te powinny skutecznie zniechęcić gryzonie do dalszego działania oraz przyspieszyć ich wyprowadzkę z naszego ogrodu.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia tytułowe: jggrz, Hans Braxmeier / Pixabay
G.T.