4 skuteczne sposoby na gryzonie w ogrodzie | Jak zabezpieczyć rośliny?

Zima to dla gryzoni ciężki okres, dlatego wykorzystują różne sposoby, aby go przetrwać. Nie są dla nas problemem, gdy szukają dogodnego zimowiska na łąkach, polach lub w lasach. Kiedy jednak lokują się w naszych ogrodach, zaczynamy szukać sprawdzonych sposobów, by się ich pozbyć. Lepiej jednak zapobiegać, by nie pojawiły się wcale!

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
24
Spis treści
Sprawdź, czy masz gryzonie w swoim ogrodzie! Jak chronić rośliny przed gryzoniami?

Czy masz gryzonie w ogrodzie?
Pospolite szkodniki

Pospolite gryzonie (norniki, myszy czy karczowniki) nie są zbyt kłopotliwe dla właścicieli ogrodów w czasie sezonu. Odżywiają się głównie nasionami traw i zbóż oraz drobnymi owadami. Jednak zimą, z powodu braku podstawowego pokarmu, zmieniają swoją dietę. Do ich menu trafiają wtedy pożywne i soczyste cebulki, bulwy i kłącza roślin oraz miękka jeszcze kora młodych drzewek. Jakie więc jest nasze zdziwienie, gdy wiosną na rabacie z roślinami cebulowymi znajdujemy niewiele kwiatów, a posadzone jesienią drzewko obdarte jest do drewna. Wprawdzie przyczyny takiej sytuacji mogą być także inne (np. choroby grzybowe), ale najczęściej za szkody odpowiadają właśnie gryzonie.

Kolaz sposoby na gryzonie Fot. Ben Frewin, John Perrett, José Filipe, JacLou DL, Petra, Silvia & Frank / Pixabay; iBulb

Jak zabezpieczyć rośliny przed gryzoniami?
4 sposoby

Aby zminimalizować straty w ogrodzie i ochronić nasze rośliny przed gryzoniami możemy zastosować kilka sprawdzonych metod:

1. Bariery mechaniczne

Sadząc jesienią cebule roślin ozdobnych, umieszczajmy je w specjalnych, ażurowych koszyczkach z tworzywa, chroniących je przed zakusami gryzoni.
Młode drzewka okryte chochołami ze słomy to dla gryzoni doskonała kryjówka, dlatego otoczmy je dodatkowo metalową siatką o drobnych oczkach owijając ją wokół dolnej części pnia lub rozpinając dookoła rośliny na palikach. Jeśli nawet w pełni nie ochroni drzewek przed gryzoniami, na pewno skutecznie utrudni im niszczycielską działalność.

Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści

2. Metody naturalne

W pobliżu zagrożonych roślin lub nor szkodników posadźmy rośliny, których zapach będzie dla gryzoni nieprzyjemny i zadziała na nie odstraszająco (np. czerwoną komosę, szachownicę, czosnek, miętę, gorczycę, czarną porzeczkę, rumianek, aksamitki).

Nory można zalewać dużą ilością wody, najlepiej z dodatkiem olejków eterycznych (np. miętowego) albo gnojówką z czarnego bzu lub wrotyczu, co wypłoszy zwierzęta i zatopi ich korytarze.

3. Pułapki i odstraszacze

Przy norach możemy też umieścić pułapki na gryzonie, a złowione zwierzęta wywozić na pobliską łąkę lub do lasu (ich nadmiarem zajmą się naturalni wrogowie).
Na gryzonie stosuje się również odstraszacze ultradźwiękowe (np. solarne). Wydawany przez nie dźwięk niepokoi zwierzęta, dlatego zwykle przenoszą się w inne miejsce.

4. Środki chemiczne

Ostatnia rzecz, po jaką powinniśmy sięgać w walce z gryzoniami to środki chemiczne. Wprawdzie w sklepach ogrodniczych ich nie brakuje, ale pamiętajmy, że wszelkiego rodzaju trutki to broń obosieczna. Środki chemiczne zabiją wprawdzie gryzonie dość skutecznie, ale mogą być też niebezpieczne dla pożytecznych owadów, ptaków i innych zwierząt (w tym domowych).

Trafiając do ziemi niszczą także bytujące w niej pożyteczne mikroorganizmy. Jeśli dostaną się do tkanek roślin jadalnych, mogą trafić również do naszego organizmu! Dlatego zanim zdecydujemy się na ich użycie, najpierw dobrze zastanówmy się, czy warto!

Fot. Olesia Sarycheva/Fotolia

Koszyczki chronią soczyste cebulki przed podgryzaniem.

Osłony dla roślin owocowych Fotolia Fot. pitrs/Fotolia

Siatki wokół pni to skuteczna bariera przeciwko gryzoniom, zającom i sarnom.

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: Marzena P. / Pixabay


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 15 g
Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 15 g
Żółte tablice lepowe likwidujące mszyce, mączliki i inne szkodniki – 5 szt
Żółte tablice lepowe likwidujące mszyce, mączliki i inne szkodniki – 5 szt
Emulpar 940 EC tuja i iglaki – 250 ml | Target
Emulpar 940 EC tuja i iglaki – 250 ml | Target
Maść Ogrodnicza 125 g preparat w formie pasty zabezpieczający rany drzew i krzewów | Target
Maść Ogrodnicza 125 g preparat w formie pasty zabezpieczający rany drzew i krzewów | Target
Obserwuj
Autor
Katarzyna Józefowicz Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny, a zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzieli się z Wami swoim doświadczeniem.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
To Cię zainteresuje
(Nie!) Trendy ogrodowe 2025 | Natura, Sztuka i ... Błogie Lenistwo. Ogrodnicze autorytety o nadchodzących zmianach
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści