Logo
Logo

Jak kupić zdrową hortensję, która będzie pięknie kwitła? Na co zwrócić uwagę?

Hortensje, z ich olśniewającym kwitnieniem i różnorodnością kolorów, są jednymi z najbardziej pożądanych roślin w ogrodach na całym świecie. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak wybrać ten idealny okaz, który będzie kwitł obficie przez wiele lat? Wybór zdrowej hortensji to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim inwestycja w przyszłość Twojego ogrodu. To, co widzisz na pierwszy rzut oka w sklepie ogrodniczym, może skrywać tajemnice zdrowia i kondycji rośliny, której nie zauważysz bez dokładnej inspekcji.

Od stanu liści, przez system korzeniowy, aż po etykietę z informacjami o gatunku – każdy detal ma znaczenie. W tym artykule podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę, by Twój wybór był trafiony i byś mógł cieszyć się zdrową, pięknie kwitnącą hortensją przez wiele sezonów.

Spis treści
Wybór hortensji idealnej dla Twojego ogrodu Różnorodność gatunków hortensji Hortensje ogrodowe: królowe ogrodów Hortensje bukietowe: idealne dla początkujących ogrodników Hortensje krzewiaste: urok prostoty Jak wygląda zdrowa hortensja? Sekrety wyboru zdrowej hortensji: 6 kluczowych kroków Pułapki zakupowe: hortensje, których lepiej unikać Jak dbać o hortensję tuż po zakupie?

Jaką hortensję możesz kupić do ogrodu?

Hortensje to jedne z najbardziej pożądanych roślin w ogrodach i na balkonach. Ich bujne kwiatostany przyciągają wzrok i dodają uroku każdej przestrzeni. Wybierając hortensję, możesz zdecydować się na różne kolory, takie jak różowy, fioletowy, niebieski, biały czy zielony, aby dopasować je do estetyki Twojego ogrodu. Są nie tylko piękne, ale także łatwe w pielęgnacji, co czyni je idealnym wyborem dla zarówno początkujących, jak i doświadczonych ogrodników.

Nie kupuj hortensji tylko dlatego, że jest atrakcyjna! Sprawdź najpierw etykietę, na której znajdziesz informacje o preferowanym rodzaju gleby, potrzebach świetlnych, przewidywanym rozmiarze w dojrzałości oraz instrukcjach pielęgnacyjnych.

Różnorodność gatunków hortensji

Odróżnienie gatunku hortensji jest kluczowe dla każdego ogrodnika. Każdy gatunek ma nie tylko zróżnicowany wygląd, ale także różne wymagania uprawowe, odporność na mróz oraz specyficzny sposób i termin przycinania. Dzięki temu każdy, niezależnie od umiejętności ogrodniczych i warunków w ogrodzie, znajdzie coś dla siebie. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem hortensji, zwróć uwagę na pełną nazwę podaną na etykiecie lub zapytaj o nią sprzedawcę. To pomoże Ci dokładnie zidentyfikować gatunek i dostosować się do jego potrzeb.

Hortensja ogrodowa - taką roślinę warto kupić
Fot. fifanii / Adobe Stock

▲ Hortensje ogrodowe

Kiedy słyszymy słowo „hortensja”, najczęściej myślimy właśnie o hortensjach ogrodowych. Charakteryzują się pięknymi, niemal kulistymi kwiatostanami w różnych odcieniach - od niebieskiego, przez fiolet, róż, aż po białe i zielonkawe. Jednak trzeba wiedzieć, że są to rośliny kapryśne i wymagające, dlatego są polecane dla bardziej doświadczonych ogrodników. ▶ Dowiedz się o nich więcej

Hortensja bukietowa - taką roślinę warto kupić
Fot. oroch2 / Adobe Stock

▲ Hortensje bukietowe

To najlepszy wybór dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z ogrodnictwem. Choć nie mają tak kolorowych kwiatów jak ich "ogrodowe" kuzynki, są równie piękne. Charakteryzują się wydłużonym, stożkowatym kształtem kwiatostanu, który najczęściej jest biały, ale może też przybierać odcienie żółci, zieleni czy różu. Co ciekawe, wiele odmian w trakcie kwitnienia zmienia kolor kwiatów, co dodaje im dodatkowego uroku. ▶ Dowiedz się o nich więcej

Hortensja krzewiasta - taką roślinę warto kupić
Fot. photohampster / Adobe Stock

▲ Hortensje krzewiaste

Nazywane są też drzewiastymi, ale mimo nazwy, nie mają drzewiastego pokroju. Charakteryzują się prostymi, wzniesionymi pędami oraz wielkimi, niemal kulistymi kwiatostanami. Kwiaty na początku kwitnienia są zielonkawe, potem białe, a kiedy przekwitają – znów zielonkawe. ▶ Dowiedz się o nich więcej

Kupuj hortensje w renomowanych szkółkach ogrodniczych lub centrach ogrodniczych, które specjalizują się w roślinach ozdobnych. Rośliny w supermarketach mogą być mniej odporne i zdrowe niż te z szkółek. Mogą być narażone na stres związany z niewłaściwym podlewaniem, oświetleniem czy temperaturą.


Jak wygląda zdrowa sadzonka hortensji
Fot. rh2010 / Adobe Stock

▲ Jak wygląda zdrowa hortensja?

Zdrowa hortensja charakteryzuje się intensywnie zielonymi, lśniącymi liśćmi, mocnymi i prosto rosnącymi pędami oraz gęstymi, jaskrawymi kwiatostanami. Jej korzenie są białe lub jasnobrązowe, elastyczne i dobrze rozwinięte, a na roślinie nie ma śladów szkodników ani chorób. Ogólny wygląd hortensji świadczy o jej witalności i braku problemów zdrowotnych.

Jak wybrać zdrową hortensję? 6 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę!

Hortensje to piękne rośliny, które mogą stać się prawdziwą ozdobą każdego ogrodu. Aby cieszyć się ich obfitym kwitnieniem, warto już na etapie zakupu wybrać zdrowy okaz. Oto sześć kluczowych kwestii, na które warto zwrócić uwagę:

 1. Stan liści
  Dokładnie przyjrzyj się stanowi liści rośliny, która Cię interesuje. Czy liście są zielone, błyszczące i soczyste? Unikaj roślin, które więdną lub żółkną. Rośliny pod wpływem stresu mogą nie wrócić do zdrowia i mogą potrzebować miesiąca lub dłużej na regenerację w Twoim ogrodzie, jeśli w ogóle się zregenerują.

 2. Kwiatostany 
  Powinny być jędrne i pełne. Unikaj hortensji ze zwiędniętymi kwiatami. Chociaż kuszące jest kupienie rośliny już obsypanej kwiatami, rośliny w fazie pąków przeszczepiają się i rosną lepiej niż rośliny w fazie kwitnienia. Ponadto istniejące kwiaty szybko zbledną. Będziesz miał dłuższy czas kwitnienia w domu, jeśli zakupisz roślinę, która jeszcze nie kwitnie.

 3. Korzenie 
  Jeśli to możliwe, sprawdź korzenie rośliny. Sprawdź, czy jest ich wiele. Powinny być białe lub jasnobrązowe, a nie czarne.Jeśli roślina jest zbyt mocno ukorzeniona w doniczce i korzenie wyrastają z dna, roślina może być osłabiona i nigdy nie wrócić do zdrowia. Z drugiej strony, jeśli roślina łatwo się wyjmuje, mogła być niedawno przesadzana i potrzebuje więcej czasu w doniczce przed posadzeniem w gruncie.

 4. Pędy
  Jeśli roślina ma gruby lub zdrewniały pęd, upewnij się, że nie ma na nim pęknięć ani blizn. Wcześniejsze uszkodzenia mogą osłabić roślinę lub stanowić zaproszenie dla chorób lub owadów.

 5. Pokrój
  Zwróć uwagę na kształt rośliny. Czy jest zwarta i pełna, z wieloma pędami? W przypadku roślin wyższe nie zawsze oznacza lepsze. Może to oznaczać, że roślina brakowało światła i stała się cienka i chuda. Oprócz przeżywanego stresu, może nigdy nie rozgałęzić się odpowiednio i może opadać w ogrodzie, a także wytwarzać mniej pąków i kwiatów na swoich ograniczonych pędach.

 6. Choroby i szkodniki
  Dokładnie sprawdź zakupione rośliny pod kątem oznak szkodników lub chorób. Obejrzyj obie strony liści oraz glebę i pojemnik. Oznaki infekcji mogą obejmować dziury, plamy, przyciemnione obszary, miękkie miejsca, lepkość, deformacje i pajęczynki. Nie kupuj roślin z tymi oznakami. Mogą one zarazić Twoje inne rośliny.

Pamiętając o tych sześciu wskazówkach, z pewnością dokonasz właściwego wyboru i zakupisz hortensję, która będzie cieszyć oczy przez wiele lat!Jakiej hortensji NIE kupować
Fot. catherinelprod, Hiroyuki, saratm, sveten, Tunatura / Adobe Stock

Jakiej hortensji nie kupować?

Chore hortensje oraz te zaatakowane przez szkodniki są w znacznym stopniu osłabione. Takie rośliny stają się bardziej podatne na różnego rodzaju infekcje i mogą nie być w stanie przyswajać składników odżywczych z gleby w odpowiedni sposób. Objawy takie jak żółknące liście, plamy czy dziury wskazują na to, że roślina boryka się z problemami. Jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie działania w celu leczenia i ochrony hortensji, istnieje duże ryzyko, że roślina nie przetrwa. W takim stanie, bez odpowiedniej interwencji, hortensja może szybko uschnąć.

Jakich hortensji unikać podczas zakupu?

Unikaj roślin, które:

 • Mają oznaki chorób, takie jak plamy na liściach czy pleśń.
 • Wykazują oznaki ataku szkodników, takie jak dziury w liściach czy pajęczynki.
 • Mają zwiędnięte kwiaty lub liście.
 • Mają czarne korzenie lub oznaki zgnilizny.

Pielęgnacja hortensji po zakupie

Hortensje, choć są roślinami o niewielkich wymaganiach, potrzebują odpowiedniej pielęgnacji, aby przez wiele lat cieszyć nas swoim pięknem. Oto kilka podstawowych wskazówek, które pomogą Ci dbać o Twoją hortensję:

Podlewanie
Hortensje uwielbiają wilgoć, ale nie znoszą przelania. Podlewaj je regularnie, ale upewnij się, że nadmiar wody jest dobrze odprowadzany. W upalne dni warto podlewać je rano lub wieczorem, aby uniknąć parowania wody w ciągu dnia. ▶ Dowiedz się o więcej

Nawożenie
Aby wspierać wzrost i kwitnienie hortensji, zastosuj nawóz bogaty w fosfor i potas. Unikaj nadmiernego stosowania azotu, który może promować wzrost liści kosztem kwiatów. ▶ Dowiedz się o więcej

Przycinanie
Większość hortensji najlepiej przycinać wczesną wiosną, zanim pojawią się nowe pędy. Usuń martwe i uszkodzone gałęzie, a także te, które rosną wewnątrz krzewu, aby poprawić cyrkulację powietrza. ▶ Dowiedz się o więcej

Ochrona przed szkodnikami i chorobami
Regularnie sprawdzaj liście i pędy hortensji pod kątem obecności szkodników, takich jak mszyce czy przędziorki. W razie potrzeby zastosuj odpowiednie środki ochrony roślin. Dbaj również o to, aby roślina nie była narażona na nadmierną wilgoć, która może prowadzić do rozwoju chorób grzybowych. ▶ Dowiedz się o więcej

Stanowisko
Hortensje preferują stanowiska półcieniste. Choć niektóre gatunki mogą rosnąć w pełnym słońcu, warto zapewnić im ochronę przed najbardziej palącymi promieniami słonecznymi, zwłaszcza w południe. ▶ Dowiedz się o więcej

Pamiętaj, że każdy gatunek hortensji może mieć nieco odmienne wymagania. Dlatego warto dokładnie zapoznać się z informacjami na etykiecie zakupionej rośliny lub skonsultować się ze specjalistą w szkółce ogrodniczej.


Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: annanahabed, Monkey Business / AdobeStock

Autor
Jak kupić zdrową hortensję, która będzie pięknie kwitła? Na co zwrócić uwagę?
Jak kupić zdrową hortensję, która będzie pięknie kwitła? Na co zwrócić uwagę?
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl