Logo
Logo

Jak i kiedy sadzić drzewka owocowe w ogrodzie? Ekspert radzi

Jesień to najlepszy czas na sadzenie młodych drzewek owocowych, przede wszystkich sadzonek z tzw. gołym korzeniem. Starannie dobrane rośliny i odpowiednio posadzone mają większą szansę na dobre przyjęcie się jeszcze przed zimą i szybki start wiosną. Jak sadzić drzewka owocowe?

Spis treści
Jakie stanowisko? Wybieramy miejsce dla drzewek Kiedy sadzić drzewka? Najlepsze terminy Jak przygotować dołek i ziemię? Piewsze kroki Sadzenie krok po kroku

Jakie miejsce wybrać dla drzewek?

Stanowisko

Jeśli chcemy uzyskać dobrze wybarwione, smaczne i dojrzewające w optymalnym tempie owoce musimy przede wszystkim pamiętać, że drzewa owocowe potrzebują stanowiska słonecznego.

Należy unikać sadzenia drzew i krzewów owocowych w zagłębieniach terenu, ponieważ w takich miejscach gromadzi się zimne powietrze zimą (zastoiska mrozowe) i rośliny są bardziej narażone na przemarzanie (także ich pąki lub kwiaty wczesną wiosną).

Ziemia

Przy sadzenia drzew owocowych trzeba odpowiednio dobrać lub przygotować podłoże. Większość drzew owocowych preferuje gleby piaszczysto-gliniaste, przepuszczalne, z dużą zawartością próchnicy i umiarkowanie wilgotne. Nie mogą to być jednak gleby zbyt ciężkie, gliniaste, mokre lub podmokłe, ponieważ nie służy to dobremu rozwojowi drzew – są wówczas bardziej podatne na przemarzanie oraz infekcje chorobowe. Przy zbyt wilgotnym podłożu owoce niektórych drzew owocowych mogą pękać. Jeśli mamy w ogrodzie gleby podmokłe lub o wysokim poziomie wód gruntowych, lepiej posadzić tam np. krzewy owocowe.

Kiedy sadzić drzewka owocowe?

W sprzedaży najczęściej dostępne są 2-3 letnie drzewka z gołym korzeniem gotowe do posadzenia. W tym przypadku bardzo ważne jest odpowiednie przechowywanie takich sadzonek – ich korzenie muszą być stale obsypane ziemią lub zadołowane. Jeśli korzenie się przesuszą, drzewo może się nie przyjąć lub przyjmować się bardzo długo (nawet jeśli zapewnimy im najlepsze warunki). Drzewka z gołym korzeniem najlepiej sadzić w okresie ich spoczynku – wczesną wiosną (marzec/kwiecień) lub jesienią (październik/listopad)...

Drzewka owocowe najlepiej sadzić jesienią, gdyż właśnie wtedy jest największy wybór w sklepach ogrodniczych i internetowych. Można drzewka także sadzić wczesną wiosną, jednak temperatura gleby powinna wynosić minimum 4 stopnie.


Powszechnie uważa się, że dla większości drzewek korzystniejszym terminem sadzenia jest jesień. W tym czasie w glebie jest więcej wilgoci, nie ma ryzyka wystąpienia gorących dni i drzewko ma szansę do zimy szybko się przyjąć, by wiosną szybciej rozpocząć wegetację. Jednak w przypadku gatunków ciepłolubnych, wrażliwych na zimowe mrozy, jak np. nektaryna, morela, brzoskwinia, rozsądniejszym terminem sadzenia jest wiosna.

Drzewka ukorzenione, sprzedawane w doniczkach można sadzić przez cały sezon. System korzeniowy w takim przypadku jest nieuszkodzony, nie potrzebuje czasu na regenerację i szybciej się przyjmuje posadzone z bryłą ziemi.

Wybierając drzewko owocowe, weź pod uwagę odmiany karłowe (tzw. szczepione na podkładkach skarlających) lub niskopienne, aby wygodnie ci było zrywać przyszłe owoce oraz pielęgnować rośliny. Jeśli drzewko jest w pojemniku, podlej je pół godziny przed przesadzeniem.

Jak posadzić drzewko owocowe w ogrodzie?

Dołek na roślinę

Bez względu na to, czy sadzimy drzewo z gołym korzeniem, czy z doniczki musimy odpowiednio przygotować dołek, w którym drzewo posadzimy. Powinien być on wyraźnie większy niż średnica korzenia lub bryły korzeniowej drzewa. Zwykle wystarczy wykopać dół o średnicy kilkudziesięciu centymetrów (np. 50-60 cm). Chodzi o to, by korzenie nie były ściśnięte i mogły swobodnie się regenerować i rozrastać, a także, by drzewo uzyskało odpowiednią statykę (umocowanie) w podłożu.

sadzenie drzewek owocowych fot. baza178 Depositphotos

Fot. baza178/Depositphotos

Gdy wykopiemy odpowiedniej wielkości dół i wypełnimy go do połowy dobrą ziemią, przychodzi czas na umieszczenie w nim drzewka. Przydatne jest położenie deski lub kija przebiegającego przez środek otworu dołka – dzięki temu wyznaczymy głębokość sadzenia rośliny.

Skład podłoża do wypełnienia

Do posadzenia drzewka najlepiej przygotować mieszankę gleby macierzystej, z dodatkiem kompostu lub dobrze przerobionego obornika. Na dnie dołka można usypać kopczyk z ziemi, na którym ustawia się drzewko, rozkłada na nim korzenie i wtedy zasypuje ziemią.

Roślinę posadź na taką samą głębokość, na jakiej rosła w szkółce. Jeśli jest z „gołym korzeniem”, wskazówką, na jaką głębokość sadzić drzewko, jest ślad ziemi na jego pniu; jeśli rosła w pojemniku, kieruj się głębokością sadzenia w pojemniku. Roślinę przywiąż do niskiego słupka; wbij go pod kątem, aby nie uszkodzić bryły korzeniowej.


Sadzenie krok po kroku

1. Przytnij korzenie

Zbyt długie, zawinięte lub uszkodzone korzenie trzeba nieco skrócić ostrym sekatorem (dotyczy to drzew sprzedawanych z gołym korzeniem), a drzewko zawsze powinno być posadzone na taką samą głębokość, jak rosło w szkółce lub w doniczce.

2. Nie zakopuj miejsca szczepienia

Miejsce szczepienia (charakterystyczne zgrubienie u dołu pnia) odmiany drzewka powinno zawsze się znajdować nad powierzchnią gleby – około 10 cm.

3. Podlej po sadzeniu

Dołek zasypujemy ziemią, lekko ugniatamy (udeptujemy) i obficie podlewamy. Kiedy woda po pierwszym podlaniu wsiąknie w podłoże, można dosypać ziemi, uformować z niej wokół drzewka tzw. misę (która zatrzyma wodę) i ponownie podlać.

sadzenie drzewek owocowych fot. baza178 Depositphotos

Fot. baza178/Depositphotos

Dopełniając dołek z rośliną ziemią pamiętajmy, żeby utrzymywać odpowiedni pion pnia – jest to o tyle ważne, że jeśli będziemy je prostować, czyli odginać i wyginać, gdy będzie już dobrze osadzone w dołu, możemy zwyczajnie uszkodzić drzewko.

4. Zasilaj dopiero wiosną

Świeżo posadzonych drzewek (a szczególnie z gołym korzeniem) nie nawozimy nawozami mineralnymi zaraz po posadzeniu, ani tym bardziej nie wsypujemy takich nawozów do dołków. Trzeba pamiętać, że uszkodzony system korzeniowy drzew, zanim będzie w stanie pobierać składniki pokarmowe, musi się zregenerować, odbudować swoje funkcje. Z tego względu korzenie muszą najpierw się przyjąć, a drzewa nawozimy dopiero w kolejnym sezonie po posadzeniu lub przy najmniej po wyraźnym przyjęciu się drzewka. Zbyt szybkie, zbyt mocne nawożenie nowo posadzonych drzew (szczególnie z gołym korzeniem) może doprowadzić do ich uszkodzeń lub nawet zamierania.

5. Zachowaj odstęp

Gdy sadzimy kilka drzew przy sobie (lub zakładamy mini sad) warto pamiętać o pozostawieniu odpowiedniej przestrzeni między nimi (rozstawy). Ogólnie przyjmuje się zasadę, że normalnie rosnące drzewa owocowe sadzi się w rozstawie około 5-7 m, a karłowe 2-3 m. Rozstawa jest istotna, ponieważ drzewa posadzone zbyt blisko nie będą miały zapewnionego optymalnego dostępu światła, co bezpośrednio rzutuje na zniekształcenie ich koron i słabsze owocowanie w przyszłości.


Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe nevenm/Depositphotos

Autor
Jak i kiedy sadzić drzewka owocowe w ogrodzie? Ekspert radzi
Jak i kiedy sadzić drzewka owocowe w ogrodzie? Ekspert radzi
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z ZO współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla ZO.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl