Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
 • - aktualności z branży ogrodniczej,
 • - porady ogrodnicze krok po kroku,
 • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
 • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
17
Do góry
Artykuł na: 6-9 minut

Jak i kiedy sadzić drzewka owocowe w ogrodzie?

Jesień to najlepszy czas na sadzenie młodych drzewek owocowych, przede wszystkich sadzonek z tzw. gołym korzeniem. Starannie dobrane rośliny i odpowiednio posadzone mają większą szansę na dobre przyjęcie się jeszcze przed zimą i szybki start wiosną. Jak sadzić drzewka owocowe?

Z artykułu dowiesz się:
 • Jaką wybrać ziemię i stanowisko
 • Kiedy sadzić drzewka
 • Jakie są rodzaje sadzonek
 • Jak zaprawić dołek
 • Jak posadzić drzewo
 • Kiedy nawieźć posadzoną roślinę

Jeśli chcemy uzyskać dobrze wybarwione, smaczne i dojrzewające w optymalnym tempie owoce musimy przede wszystkim pamiętać, że drzewa owocowe potrzebują stanowiska słonecznego. Należy unikać sadzenia drzew i krzewów owocowych w zagłębieniach terenu, ponieważ w takich miejscach gromadzi się zimne powietrze zimą (zastoiska mrozowe) i rośliny są bardziej narażone na przemarzanie (także ich pąki lub kwiaty wczesną wiosną).

sadzenie drzewek owocowych fot. baza178 Depositphotos

Fot. baza178/Depositphotos

Przy sadzenia drzew owocowych trzeba odpowiednio dobrać lub przygotować podłoże. Większość drzew owocowych preferuje gleby piaszczysto-gliniaste, przepuszczalne, z dużą zawartością próchnicy i umiarkowanie wilgotne. Nie mogą to być jednak gleby zbyt ciężkie, gliniaste, mokre lub podmokłe, ponieważ nie służy to dobremu rozwojowi drzew – są wówczas bardziej podatne na przemarzanie oraz infekcje chorobowe. Przy zbyt wilgotnym podłożu owoce niektórych drzew owocowych mogą pękać. Jeśli mamy w ogrodzie gleby podmokłe lub o wysokim poziomie wód gruntowych, lepiej posadzić tam np. krzewy owocowe.


Termin sadzenia

W sprzedaży najczęściej dostępne są 2-3 letnie drzewka z gołym korzeniem gotowe do posadzenia. W tym przypadku bardzo ważne jest odpowiednie przechowywanie takich sadzonek – ich korzenie muszą być stale obsypane ziemią lub zadołowane. Jeśli korzenie się przesuszą, drzewo może się nie przyjąć lub przyjmować się bardzo długo (nawet jeśli zapewnimy im najlepsze warunki). Drzewka z gołym korzeniem najlepiej sadzić w okresie ich spoczynku – wczesną wiosną (marzec/kwiecień) lub jesienią (październik/listopad).

Powszechnie uważa się, że dla większości drzewek korzystniejszym terminem sadzenia jest jesień. W tym czasie w glebie jest więcej wilgoci, nie ma ryzyka wystąpienia gorących dni i drzewko ma szansę do zimy szybko się przyjąć, by wiosną szybciej rozpocząć wegetację. Jednak w przypadku gatunków ciepłolubnych, wrażliwych na zimowe mrozy, jak np. nektaryna, morela, brzoskwinia, rozsądniejszym terminem sadzenia jest wiosna.


Drzewka ukorzenione, sprzedawane w doniczkach można sadzić przez cały sezon.
System korzeniowy w takim przypadku jest nieuszkodzony, nie potrzebuje czasu na regenerację i szybciej się przyjmuje posadzone z bryłą ziemi.

Jak posadzić drzewko?

Bez względu na to, czy sadzimy drzewo z gołym korzeniem, czy z doniczki musimy odpowiednio przygotować dołek, w którym drzewo posadzimy. Powinien być on wyraźnie większy niż średnica korzenia lub bryły korzeniowej drzewa. Zwykle wystarczy wykopać dół o średnicy kilkudziesięciu centymetrów (np. 50-60 cm). Chodzi o to, by korzenie nie były ściśnięte i mogły swobodnie się regenerować i rozrastać, a także, by drzewo uzyskało odpowiednią statykę (umocowanie) w podłożu.

Do posadzenia drzewka najlepiej przygotować mieszankę gleby macierzystej, z dodatkiem kompostu lub dobrze przerobionego obornika. Na dnie dołka można usypać kopczyk z ziemi, na którym ustawia się drzewko, rozkłada na nim korzenie i wtedy zasypuje ziemią.

sadzenie drzewek owocowych fot. baza178 Depositphotos

Fot. baza178/Depositphotos


Pamiętaj o tym podczas sadzenia!

 1. Przytnij korzenie
  Zbyt długie, zawinięte lub uszkodzone korzenie trzeba nieco skrócić ostrym sekatorem (dotyczy to drzew sprzedawanych z gołym korzeniem), a drzewko zawsze powinno być posadzone na taką samą głębokość, jak rosło w szkółce lub w doniczce.

 2. Nie zakopuj miejsca szczepienia
  Miejsce szczepienia (charakterystyczne zgrubienie u dołu pnia) odmiany drzewka powinno zawsze się znajdować nad powierzchnią gleby – około 10 cm.

 3. Podlej po sadzeniu
  Dołek zasypujemy ziemią, lekko ugniatamy (udeptujemy) i obficie podlewamy. Kiedy woda po pierwszym podlaniu wsiąknie w podłoże, można dosypać ziemi, uformować z niej wokół drzewka tzw. misę (która zatrzyma wodę) i ponownie podlać.

 4. Zasilaj dopiero wiosną
  Świeżo posadzonych drzewek (a szczególnie z gołym korzeniem) nie nawozimy nawozami mineralnymi zaraz po posadzeniu, ani tym bardziej nie wsypujemy takich nawozów do dołków. Trzeba pamiętać, że uszkodzony system korzeniowy drzew, zanim będzie w stanie pobierać składniki pokarmowe, musi się zregenerować, odbudować swoje funkcje. Z tego względu korzenie muszą najpierw się przyjąć, a drzewa nawozimy dopiero w kolejnym sezonie po posadzeniu lub przy najmniej po wyraźnym przyjęciu się drzewka. Zbyt szybkie, zbyt mocne nawożenie nowo posadzonych drzew (szczególnie z gołym korzeniem) może doprowadzić do ich uszkodzeń lub nawet zamierania.

 5. Zachowaj odstęp
  Gdy sadzimy kilka drzew przy sobie (lub zakładamy mini sad) warto pamiętać o pozostawieniu odpowiedniej przestrzeni między nimi (rozstawy). Ogólnie przyjmuje się zasadę, że normalnie rosnące drzewa owocowe sadzi się w rozstawie około 5-7 m, a karłowe 2-3 m. Rozstawa jest istotna, ponieważ drzewa posadzone zbyt blisko nie będą miały zapewnionego optymalnego dostępu światła, co bezpośrednio rzutuje na zniekształcenie ich koron i słabsze owocowanie w przyszłości.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe nevenm/Depositphotos


Warto przeczytać

Komentarze

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (8)
Wybrane dla Ciebie
Wieści z branży
Pomysły na Święta
Temat miesiąca
Pomysły na Święta
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 50, Sentencja nr:7
Tydzień 50, Sentencja nr:7
Gdy zima zaczyna się za oknami na naszych parapetach w dalszym ciągu kwitną niektóre rośliny. Należy je systematycznie podlewać.
Tydzień 50, Sentencja nr:6
Tydzień 50, Sentencja nr:6
Poinsecję można kupić już na początku grudnia – będzie wtedy przez kilka tygodni przypominać nam o zbliżających się Świętach.
Tydzień 50, Sentencja nr:5
Tydzień 50, Sentencja nr:5
Pamiętajmy, aby przed zimą wyczyścić i zakonserwować narzędzia ogrodnicze. Metalowe części warto zabezpieczyć smarem lub preparatem do konserwacji metalu. Narzędzia wygodnie jest przechowywać na specjalnych wieszakach lub stojakach. Miejsce to powinno być zabezpieczone przed wilgocią.
Tydzień 50, Sentencja nr:4
Tydzień 50, Sentencja nr:4
Krzewy zimozielone warto osłonić na zimę siatkami cieniującymi, które nie przepuszczają promieniowania UV i chronią przed wiatrem. Cieniowanie jest bardzo istotnym zabiegiem, ponieważ z powierzchni liści podczas silnego nasłonecznienia wyparowuje woda, a każda zamarznięta warstwa uniemożliwia roślinie uzupełnianie jej braku.
Tydzień 50, Sentencja nr:1
Tydzień 50, Sentencja nr:1
Podlewajmy zimozielone krzewy. Jest to bardzo ważne, ponieważ także zimą przez ich liście odparowuje woda, co naraża rośliny na uschnięcie (pamiętajmy jednak, by nie podlewać roślin ogrodowych podczas mrozów).
Twoja strona ogrodu