Logo
Logo

Podpieranie młodych drzew | Stabilizowanie przez palikowanie

Pytanie czytelnika: W październiku posadziłem kilka młodych drzewek owocowych. Są one dość chwiejne i zastanawiam się, czy nie warto ich czymś podeprzeć jeszcze przed zimowymi wiatrami.

Spis treści
Dlaczego młode drzewka wymagają podpory? Jak podpierać drzewka?

Dlaczego młode drzewka wymagają podpory?

Aby młode drzewka owocowe dobrze się ukorzeniły, warto przez kilka sezonów od ich posadzenia podpierać je palikiem. Stabilizowanie drzew przez palikowanie powszechnie stosuje się tylko w okresie ich ukorzeniania. Dobrze wykonane podpory pozwalają młodej roślinie ukorzenić się i wyprowadzić mocny, prosty przewodnik.

Jak podpierać drzewka?

  • Najlepiej jeszcze przed posadzeniem rośliny wbić w dno dołu pal zaimpregnowany środkami grzybobójczymi. Taka kolejność zapobiega ewentualnym uszkodzeniom korzeni.
  • Wysokość palika powinna odpowiadać długości pnia i umożliwiać swobodne ruchy korony drzewa na wietrze.
  • Elastyczne wiązanie z taśmy, sznura czy plastikowej opaski ma za zadanie oddzielać pień od pala i zapobiegać ocieraniu się, a w następstwie kaleczenia rośliny.

Wiązanie drzewka do palika za pomocą specjalnej opaski. Prawidłowe posadowienie pala przy drzewku.

 

Zdjęcie tytułowe: LoloStock/Fotolia

Autor
Podpieranie młodych drzew | Stabilizowanie przez palikowanie
Podpieranie młodych drzew | Stabilizowanie przez palikowanie
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)