Logo
Logo

Marzec na działce w ROD | Jak siać i sadzić oraz zadbać o zdrowie roślin?

Czy marzec na działce to tylko czas przygotowań, czy już początek ogrodniczych sukcesów? Odkryj, jak w pełni wykorzystać ten miesiąc, aby Twoja działka w ROD stała się prawdziwym rajem! W tym artykule znajdziesz kompleksowy przewodnik po najważniejszych pracach, które możesz wykonać w marcu – od przygotowania gleby, przez pierwsze wysiewy, aż po cięcia drzew i krzewów. Dowiedz się, jakie działania podjąć, aby zapewnić sobie obfite plony i zachwycający ogród. Marzec to czas, gdy natura budzi się do życia, a Ty możesz mieć w tym swój udział.

Spis treści
Czy Twoje kwiaty są gotowe? Porady dotyczące pielęgnacji rabat i trawników Opryski i cięcie drzew w marcu: Czy to dobry moment? Czas na wysiew i sadzenie warzyw w gruncie! Różne strategie uprawy

Co robić w marcu na działce ROD?

Coraz więcej oznak wiosny i cieplejszych dni, to sygnał do rozpoczęcia prac porządkowych na działce. Marzec w ogrodzie jest jednym z bardziej pracowitych okresów, gdzie powinniśmy zadbać o przygotowanie gleby, pierwsze wysiewy, sadzenie roślin z gołym korzeniem, czy niezbędne cięcia drzew i krzewów. A to tylko niektóre z ważnych prac działkowych! O czym jeszcze warto pamiętać? Czytaj dalej.

Wiosenne porządki na działkowych rabatach i trawnikach

Wczesna wiosna, to zwykle czas kwitnienia kwiatów cebulowych (np. krokusów, przebiśniegów, cebulic) oraz innych ozdobnych roślin ogrodowych, takich jak oczary, derenie jadalne, wrzośce. Wszystko to w połączeniu z coraz cieplejszą pogodą uświadamia nam, że nowy sezon działkowy się zaczyna i nadszedł czas na pierwsze wiosenne prace.

Zwiastuny wiosny: co kwitnie w marcu? Lista roślin
Kwitnące zwiastuny wiosny – najpopularniejsze kwiaty cebulowe

Jeżeli pogoda wyraźnie staje się już bardziej wiosenna niż zimowa, nie ma już przymrozków i mamy dużo słonecznych dni, należy już usuwać osłony zimowe z roślin. Porządkujemy trawnik, czyli wygrabiamy dokładnie murawę, aby usnąć starą, zaschniętą darń (tzw. filc) oraz usunąć wszelkie resztki roślin, liście itp. Ponadto, warto wykonać podstawowe zabiegi pielęgnacyjne na trawnikachwertykulację oraz aerację, a jeśli w trakcie zimy powstały jakieś nierówności czy wybrzuszenia, wyrównujemy murawę poprzez wałowanie. W drugiej połowie marca można także przeprowadzić pierwsze nawożenie trawnika odpowiednim nawozem (pod warunkiem, że nie ma już mrozu).

Wszystkie rabaty działkowe oczyszczamy, wygrabiamy wszelkie resztki roślinne, spulchniamy i w razie potrzeby zasilamy nawozami organicznymi (np. działkowym kompostem lub obornikiem). Tam, gdzie przekwitną niebawem kwiaty cebulowe, można przygotować już stanowisko pod uprawę/wysiew ogrodowych kwiatów jednorocznych, a także posadzić pierwsze nowe byliny, czy podzielić już rosnące na nowe sadzonki.

Jeśli jest taka potrzeba, po drzewami i krzewami ozdobnymi uzupełniamy ściółkę, czyli np. dosypujemy kory sosnowej oraz usuwamy pierwsze chwasty, gdy się pojawią. Tak jak w poprzednich miesiącach, kontrolujemy cały czas przechowywane bulwy lub cebulki i wszystkie porażone przez choroby, czy uszkodzone (np. przez gryzonie) wyrzucamy.

Wiosenne nawożenie roślin ogrodowych | Jak to zrobić dobrze?
Co ciąć w marcu? | Przycinanie drzew i krzewów

Gdy tylko pogoda na to pozwala, od marca można przycinać wszystkie krzewy ozdobne, które kwitną latem na jednorocznych pędach (np. tawuły japońskie, pięciorniki, hortensje bukietowe, budleja Dawida), dzięki czemu ładnie się zagęszczą i wytworzą więcej pąków kwiatowych. Przycinamy również krzewy o ozdobnych liściach lub pędach (np. derenie i berberysy), żywopłoty liściaste oraz iglaste, a także ogrodowe pnącza – powojniki wielkokwiatowe kwitnące wiosną i latem, wiciokrzewy, glicynie oraz milin. Od połowy marca można przeprowadzać też wiosenne cięcia zasadnicze róż (zgodnie z typem ich wzrostu).

Działkowcy, którzy mają na działkach oczka wodne, w marcu mogą je już porządkować, czyli usuwać z nich resztki lodu, czy wszelkie zanieczyszczenia.

 

Jak zadbać w marcu o działkowy sad?

Jeśli nie zrobiliśmy tego w wcześniej, marzec to najwyższa pora na wykonanie dokładnych oprysków (preparatami Miedzian lub Syllit) brzoskwiń i nektaryn przeciwko kędzierzawości liści brzoskwini. Najlepiej wykonać tego zabiegi w suche, pogodne dni, kiedy temperatura wynosi co najmniej 6-10 °C.

Gdy wcześniej nie było do tego warunków, można także wykonać opryski bezlistnych jeszcze drzew i krzewów owocowych preparatami olejowymi (np. Promanal, Treol, Emulpar), aby uniemożliwić rozwój szkodników (np. przędziorków, mszyc).

Marzec to także idealna pora na wykonywanie cięć prześwietlających korony drzew owocowych (jabłonie, grusze i śliwy) oraz borówek. Najlepiej wykonywać je w suche, pogodne dni, aby unikać rozwoju chorób grzybowych drewna. Warto też zasmarować większe rany po cięciach specjalnymi preparatami ogrodniczymi (np. Funaben) lub białą farbą emulsyjną z dodatkiem fungicydu (np. 2% roztworu Miedzianu).

Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!
Przeczytaj także
Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!

Od połowy miesiąca można już śmiało wykonać cięcia formujące młodych drzewek owocowych, które posadziliśmy jesienią poprzedniego roku. To również dobry czas, by posadzić jeszcze drzewka lub krzewy owocowe (ale także ozdobne) z tzw. gołym korzeniem, które zdążą się ukorzenić przed nadejściem cieplejszych wiosennych i letnich dni.

W marcu można również szczepić drzewa owocowe (głównie jabłonie i grusze) metodą „przez stosowanie” lub „w klin”, dzięki czemu można uzyskać kilka odmian na jednym drzewie.

Przycinamy również nisko najstarsze pędy rosnących już na działce owocowych krzewów (np. agrest, maliny i porzeczki). Jeśli nie zaglądaliśmy na działkę w lutym, warto szczególnie zwrócić uwagę na pąki porzeczki i jeśli są one nienaturalnie nabrzmiałe to znak, że rozwija się w nich groźny szkodnik – wielkopąkowiec porzeczkowy. Najlepiej jak najszybciej usunąć takie pąki lub wyciąć cały pęd, jeśli zaatakowanych pąków jest na nim więcej.

Gdy marcowa pogoda już na to pozwala, czyli temperatura osiągnie około 8-10°C, można przeprowadzić profilaktyczne opryski drzew owocowych (np. preparatem Miedzian), aby uniknąć rozwoju groźnych chorób.

Marzec na działkowych grządkach warzywnych

Z początkiem miesiąca można wysiewać rozsady (do skrzynek, np. w altanie, tunelu lub szklarni) niektórych warzyw, np. kalarepy, kalafiora, kapusty głowiastej, brokułów oraz sałatę masłowa i kruchą, które później przesadzimy do gruntu na grządkach.

Od połowy marca można wysiewać (także pod osłonami lub w altanie) nasiona ciepłolubnych warzyw, np. pomidorów lub papryki na rozsadę. Należy pamiętać, że do gruntu na działkowe grządki sadzimy je dopiero w połowie maja.

Po 15 marca, gdy pogoda na to pozwoli można też wysiać już bezpośrednio do gruntu warzywa, które są bardziej odporne na przymrozki, np. groch, bób, rzodkiew, pietruszkę, jarmuż, cebulę, szpinak i por.

Gdy będzie już wyraźnie cieplej na dworze, warto również zasilić glebę na grządkach z warzywami wieloletnimi lub ziołami (przeznaczonymi do tego nawozami).

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe/kolaż: Robert Przybysz / AdobeStock; Dean Moriarty, steinchen, jarekgrafik, Alicja / Pixabay

Autor
Marzec na działce w ROD | Jak siać i sadzić oraz zadbać o zdrowie roślin?
Marzec na działce w ROD | Jak siać i sadzić oraz zadbać o zdrowie roślin?
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z nami współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla Was.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (7)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl