Gdzie wysiewać por?
Miejsce i wymagania
Pory zwykle dobrze radzą sobie na przeciętnych, gliniasto-piaszczystych ogrodowych glebach. Nie lubią jednak gleb piaszczystych i bardzo przepuszczalnych, ale także ciężkich i zbitych oraz zasadowych (optymalne pH dla pora wynosi 6-6,5). Aby zapewnić roślinie jak najlepsze warunki i uzyskać optymalne zbiory, najlepiej wysiewać nasiona/sadzić pora na żyznej, próchnicznej i wilgotnej glebie. Dlatego, w roku poprzedzającym uprawę (lub nawet dwa lata wcześniej) warto zasilić glebę nawozami organicznymi, np. obornikiem lub kompostem. Nie zaleca się uprawy pora bezpośrednio po nawożeniu świeżym obornikiem lub kompostem.
Do udanej uprawy pora najlepsze będzie ciepłe, w pełni nasłonecznione stanowisko, ale jednocześnie zaciszne. Warzywo ma umiarkowane wymagania, ale należy pamiętać, że wytwarza dość płytki system korzeniowy, co oznacza, że jest wrażliwe na suszę. Gdy pory podrosną i dobrze się ukorzenią całkiem dobrze znoszą już upały i krótkie okresy suszy.
Ważne!
Przed wyborem miejsca uprawy i wysiewem pora, warto pamiętać, że w uprawie warzyw istotne jest sprzyjające sąsiedztwo innych roślin. W związku z tym, że rośliny wytwarzają różnego rodzaju substancje, które mogą wspomagać wzajemnie swój wzrost, ale też wpływać na siebie negatywnie z pewnością należy wziąć to pod uwagę.
- W przypadku pora należy unikać sąsiedztwa oraz miejsc gdzie wcześniej rosły inne warzywa cebulowe (cebula, czosnek, szczypiorek), ale także buraki, fasola, czy groch.
- Zaleca się uprawę pora jako poplon np. po rzodkiewce, sałacie.
- Por lubi także rosnąć razem (współrzędnie) z marchwią, sałatą, pietruszką, pomidorami, selerem.
- Nie zaleca się także planowania wysiewu i uprawy pora co roku w tym samym miejscu (lepiej co 2-3 lata).
Jak najlepiej wysiewać por?
Sposób siewu i terminy
Rozsada czy wysiew do gruntu?
Por najczęściej uprawiany jest z rozsady, ponieważ ma długi okres wegetacji (od siewu do zbioru mija około 5-6 miesięcy, a czasem więcej), ale w ogrodach spokojnie można wysiewać go także wiosną bezpośrednio do gruntu.
Na potrzeby amatorskie, nasiona pora w przydomowym ogrodzie lub na działce najlepiej wysiewać do gruntu na przełomie marca i kwietnia. Jak to robić?:
- Najlepiej przygotować rowki o głębokości ok. 1 cm, w rzędach oddalonych od siebie co najmniej 20-30 cm.
- Po wysianiu w nich nasion, zasypujemy je ziemią, lekko ugniatamy i podlewamy.
- Gdy rośliny wzejdą i osiągną około 10 cm, warto je nieco rozsadzić (przerwać), np. co 10-15 cm, tak by później starsze pory miały więcej przestrzeni (lepszy plon i unikanie chorób grzybowych).
Metody uprawy i zbiór
ZBIÓR WCZESNY
Przy produkcji rozsady nasiona odmian wczesnych można wysiewać już od połowy stycznia do połowy lutego. Nasiona pora wysiewa się pod osłonami (tunel, szklarnia) lub w skrzynkach na parapetach. Gdy rośliny podrosną rozsadę przenosi się na miejsce stałe w gruncie od połowy marca do połowy kwietnia.
ZBIÓR LETNI
Przy produkcji rozsady na zbiór późniejszy, nasiona odmian późniejszych wysiewa się w marcu, a rozsadę sadzi się w maju i czerwcu.
ZBIÓR ZIMOWY
Na najpóźniejszy zbiór zimowy, wysiew nasion wykonuje się w połowie kwietnia, a rozsadę przenosi się do gruntu z końcem czerwca i na początku lipca.
Przy optymalnych warunkach (temperatura gleby około 15-16 °C) nasiona kiełkują po około 2-3 tygodniach, a sam por najlepiej rośnie, gdy w glebie jest dostatecznie dużo wilgoci i przy temperaturze w granicach 20-22°C.
Jak dbać o por?
Pielęgnacja po wschodach
Zarówno młode, jak i starsze wymagają dwóch niezbędnych zabiegów: regularnego podlewania oraz odchwaszczania. Jeśli gleba była odżywiona wcześniej nawozami organicznymi, rośliny nie potrzebują dodatkowego zasilania. Jeśli jednak jest taka potrzeba, można zasilać je w trakcie uprawy – najlepiej nawozami naturalnymi (np. typu Biohumus).
Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: Ria/Pixabay