Logo
Logo

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
44
Okazje

Szklarnia ogrodowa – jak i z czego zrobić szklarnię w ogrodzie? I OBI

Jeżeli marzą Ci się własnoręcznie wyhodowane warzywa na śniadanie to musisz zastanowić się nad budową przydomowej szklarni ogrodowej. Zwłaszcza, że pogoda panująca w Polsce jest na tyle zmienna, że w tych warunkach uprawa niektórych warzyw nie wchodzi w grę.

Taka inwestycja nie musi wiązać się z dużymi kosztami, bo wszystko zależy od tego jakie materiały wykorzystamy, a odpowiednio przemyślana konstrukcja może chronić warzywa przed czynnikami zewnętrznymi i ułatwić uprawę.

Konstrukcja szklarni ogrodowej – jakie materiały wybrać?

Szklarnia ogrodowa może zostać wybudowana z różnych materiałów. Jeżeli stawiamy na budowę małej szklarni to możemy zdecydować na postawienie szklarni foliowej np. z aluminiowymi stelażami. Taka szklarnia jest bardzo tania, nie wymaga budowy fundamentów, a po sezonie można ją łatwo zdemontować lub przenieść w inne miejsce.

Można też zdecydować się na budowę szklarni z drewna. Szklarnia z takiego materiału ładnie komponuje się z ogrodem oraz nie nagrzewa się od promieni słonecznych. Niestety jest dość podatna na uszkodzenia mechaniczne i należy pamiętać o jej pielęgnacji i okresowej konserwacji.

Do stelaża w szklarni można również wykorzystać stal, która tworzy wytrzymałą konstrukcję na lata. Jest ona odporna na uszkodzenia czy wilgoć, ale jest bardzo ciężka i może być kłopotliwa w trakcie montażu.

Bardzo popularne jest też tworzenie szklarni ze starych okien. A jak zrobić szklarnie z okien? Jeżeli zdecydujemy się na taką konstrukcję to należy zadbać o prawidłowe osadzenie na fundamentach i odpowiednie łączenie ram. Przed montażem takiej szklarni warto też zedrzeć starą, łuszczącą się farbę i zabezpieczyć drewniane powierzchnie przed wilgocią.

szklarnia w ogrodzie

Wybór pokrycia szklarni

W zależności od tego, jakie chcemy wyhodować rośliny, należy ukierunkować się na odpowiedni wybór pokrycia szklarni. Rośliny światłolubne najlepiej będą rosnąć pod przeszkleniami szybko nagrzewającymi.

Przy wyborze pokrycia szklarni warto też uwzględnić jej lokalizację. Jeżeli planujemy umiejscowić szklarnię na tarasie lub na piętrze budynku, to należy wziąć też pod uwagę obciążenia. Należy również uwzględnić czy dana lokalizacja narażona jest na silne powiewy wiatru i wtedy też odpowiednio dopasować konstrukcję.

Najczęściej wybieranymi przegrodami szklarni jest folia, poliwęglan oraz szkło. Szklarnia z folii jest najtańszym wariantem, bardzo łatwym w montażu i może być zamontowana na drewnianej lub aluminiowej konstrukcji. Jeżeli zdecydujemy się na szkło, to możemy do tego wykorzystać zwykłe szkło lub szkło hartowane. Jednak wybór takiego pokrycia szklarni wymaga zbudowania wytrzymałej konstrukcji nośnej, która utrzyma ciężar. Można też zakupić gotową konstrukcję szklanej szklarni.

Poliwęglan jest bardzo lekkim pokryciem szklarni, umożliwia przenoszenie szklarni na inne miejsca, jednak jest najdroższą z możliwych opcji.

Jak zrobić małą szklarnię?

Szklarnia ogrodowa foliowa jest najczęściej wybieranym typem małej szklarni do ogródka. Jeżeli decydujemy się na budowę lekkiej małej szklarni to nie wymaga to wykonania fundamentów, zwłaszcza jeżeli konstrukcja ma być tymczasowa. Jednak nawet wtedy należy prawidłowo przytwierdzić stelaż do gruntu, aby konstrukcja była stabilna i bezpieczna.

jak zbudować szklarnię

Jak zbudować szklarnię?

Przy realizacji niektórych projektów szklarni poradzą sobie również osoby, które nie mają doświadczenia w takich pracach, zwłaszcza jeśli wybiorą kompletny system ze szczegółową instrukcją montażu. Inne konstrukcje wymagają już większej wiedzy i umiejętności technicznych.

Gdy już zaopatrzymy się w odpowiednie materiały to należy wybrać odpowiednią lokalizację, najlepiej w najbardziej nasłonecznionym miejscu na posesji. Konstrukcja musi również stać na równym terenie.

Po wybraniu lokalizacji należy zastanowić się nad materiałami z jakich ma być zrobiona szklarnia. Jest to bardzo ważne, bo zapewnia prawidłowe funkcjonowanie szklarni. Jeżeli na przykład planujemy szklarnię całoroczną, bez ogrzewania, to warto, aby posiadała ona również przedsionek albo zamykany korytarz. Uchroni to rośliny przed lodowatym powietrzem w zimie.

W lato, zwłaszcza w szklanych szklarniach ogrodowych, panuje bardzo wysoka temperatura. W związku z tym, warto aby szklarnia miała uchylne, otwierane okna. Ponadto do szklarni można doprowadzić instalacje nawadniającą, podłączyć ogrzewanie czy wentylację. Oczywiście wiąże się to z wyższymi kosztami budowy.

Masywniejsze szklarnie należy postawić na betonowym fundamencie. Dodatkowo w przypadku budowy szklarni ze stali lub drewna, taki fundament izoluje materiały od szkodliwego działania wilgoci. Taki fundamenty tworzy się podobnie jak fundamenty pod dom.

Po przygotowaniu otoczenia do postawienia szklarni należy zabrać się do montażu stelaża. Jest to bardzo indywidualna kwestia, która zależy od wybranego materiału, sposobu łączenia itp. Jeżeli tworzymy konstrukcje z elementów drewnianych czy metalu to należy pamiętać o ich zaimpregnowaniu. Najważniejsze jest to, aby montaż szklarni wykonywać etapami, montując każdą ściankę osobno.

Podczas samodzielnego konstruowania szklarni, warto zwrócić uwagę na kąt nachylenia dachu. Optymalny to 25-35°. Kolejnym etapem jest montaż okrycia szklarni, który jest uzależniony od wybranych technologii i materiałów.

Podłoże szklarni

Ostatnim krokiem podczas tworzenia szklarni jest wybór podłoża. Warto kupić żyzną wzbogaconą o mikroelementy mieszankę, aby warzywa szklarniowe, np. ogórki szklarniowe czy pomidory, miały odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju.

Źródło: materiały prasowe OBI, zdjęcie tytułowe: ImageSource / Depositphotos

Lista zakupów