Logo
Logo
Okazje

Opryski olejowe – po co je wykonywać?

Jedną z ważniejszych prac, które powinniśmy wykonać w ogrodzie czy sadzie na początku nowego sezonu – gdy rośliny jeszcze nie rozwinęły pąków – jest oprysk środkami olejowymi. Zabieg ten to podstawa zabezpieczenia roślin przed szkodnikami i atakami wielu chorób.

 

Oprysk olejowy – kiedy i jak stosować?

Jeśli zależy nam na jakości otaczającej szaty roślinnej i zdrowych wartościach odżywczych przyszłych plonów w ogrodzie, warto wziąć pod uwagę zastosowanie preparatów naturalnych – mówimy tutaj o środkach olejowych.

Środki chemiczne lepiej jest traktować jako opcję ostateczną.


JAK DZIAŁAJĄ PREPARATY OLEJOWE?
Oprysk olejowy to naturalna i skuteczna metoda niszczenia wszelkich form przetrwalnikowych szkodników, która jest stosowana do wszystkich roślin. W wyniku tego typu oprysku, szkodniki – ich jaja i larwy – zostają pokryte nieprzepuszczalną dla powietrza oleistą osłoną, która odcina im źródło tlenu.

KIEDY I CZYM WYKONYWAĆ OPRYSKI?
Pierwsze opryski olejowe można stosować nawet na przedwiośniu i wczesną wiosną, gdy rośliny jeszcze nie mają nabrzmiałych pąków, ale najczęściej wykonuje je się, gdy nasze krzewy i drzewa są w tzw. fazie pękania pąków.

Zabieg ma najwyższą skuteczność wówczas, gdy jest przeprowadzony bardzo dokładnie w słoneczny i bezwietrzny dzień w temperaturze powyżej 5-6° C.

Najwygodniejszym narzędziem do tego zabiegu jest opryskiwacz, który powinien być dostosowany do potrzeb i warunków czyli do rodzaju ogrodu lub sadu oraz wysokości roślin.

Tekst: na podstawie materiałów od Honda, zdjęcie: Honda

Tagi
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Warto przeczytać
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu