Oprysk olejowy – kiedy i jak stosować?
Jeśli zależy nam na jakości otaczającej szaty roślinnej i zdrowych wartościach odżywczych przyszłych plonów w ogrodzie, warto wziąć pod uwagę zastosowanie preparatów naturalnych – mówimy tutaj o środkach olejowych.
Jak działają preparaty olejowe?
Oprysk olejowy to naturalna i skuteczna metoda niszczenia wszelkich form przetrwalnikowych szkodników, która jest stosowana do wszystkich roślin. W wyniku tego typu oprysku, szkodniki – ich jaja i larwy – zostają pokryte nieprzepuszczalną dla powietrza oleistą osłoną, która odcina im źródło tlenu.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Kiedy i czym wykonuje się opryski?
Pierwsze opryski olejowe można stosować nawet na przedwiośniu i wczesną wiosną, gdy rośliny jeszcze nie mają nabrzmiałych pąków, ale najczęściej wykonuje je się, gdy nasze krzewy i drzewa są w tzw. fazie pękania pąków.
Zabieg ma najwyższą skuteczność wówczas, gdy jest przeprowadzony bardzo dokładnie w słoneczny i bezwietrzny dzień w temperaturze powyżej 5-6° C.
Najwygodniejszym narzędziem do tego zabiegu jest opryskiwacz, który powinien być dostosowany do potrzeb i warunków czyli do rodzaju ogrodu lub sadu oraz wysokości roślin.
Tekst: na podstawie materiałów od Honda, zdjęcie tytułowe: Photographee.eu / AdobeStock