Dlaczego warto wybrać środki olejowe do ochrony roślin?
Preparaty olejowe to bardzo skuteczne środki o potwierdzonej badaniami skuteczności. Doskonale nadają się do zwalczania wielu szkodników plądrujących w ogrodach. Z ich pomocą można pozbyć się: przędziorka, misecznika śliwowego, miodówki, mszyc, bawełnicy korówki, skorupika jabłoniowego oraz wiele innych szkodników. Pośród wielu zalet tych środków można wymienić:
- skuteczność, która w mniejszych ogrodach często pozwala na zupełne pozbycie się problemu ze szkodnikami,
- uniwersalność, ponieważ środki olejowe doskonale sprawdzają się w ochronie różnych gatunków roślin (owocowych i ozdobnych),
- brak szkodliwości dla środowiska naturalnego jak i dla nas.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
W jaki sposób działają środki olejowe?
Wszystkie preparaty olejowe działają w podobny sposób. Olej naniesiony na żerujące szkodniki pokrywa je cienką warstwą tłustej powłoki. W związku z tym, owady znajdujące się pod nim mają zatykane znajdujące się na ciele przetchlinki służące im do oddychania. Po opryskaniu aparaty oddechowe się zatykają, co prowadzi do śmierci szkodników.
Podobnie się dzieje podczas oprysku jaj szkodników. Zimujące w nich larwy umierają w wyniku uduszenia się. Co prawda brzmi to bardzo okrutnie, ale bezlitosna walka ze szkodnikami w uprawie roślin jest koniecznością.
Jaki środek olejowy do zwalczania szkodników wybrać?
Wybór preparatów olejowych służących do zwalczania szkodników jest bardzo duży. Do najbardziej popularnych należy:
- olej rydzowy – jest on pozyskiwany z lnicznika siewnego, rośliny z rodziny kapustowatych uprawianej z przeznaczeniem do konsumpcji. Jest on w 100% naturalny.
- olej parafinowy – jest to olej mineralny należący do grupy węglowodorów nasyconych. Otrzymuje się go poprzez zastosowanie metody ratyfikacji
- olej rzepakowy – który jest otrzymywany z tłoczenia nasion rzepaku. Po odpowiedniej obróbce może on być z powodzeniem wykorzystywany do ochrony roślin jako insektycyd oraz akarycyd.
Preparaty olejowe w ochronie roślin – kiedy i jak stosować?
Preparaty oparte na bazie olejów najczęściej stosuje się wiosną. Ważne jest bowiem, aby trzymać w ryzach populację szkodników, zanim zwielokrotnią swoją liczebność i przyczynią się do nieodwracalnych szkód w plonach.
Wielu doświadczonych ogrodników stosuje je już w okresie bezlistnym, np. w połączeniu z miedzią. Taki zabieg pozwala w dużym stopniu ograniczyć przyszłe gradacje przędziorka. Z kolei mieszając wybrany preparat olejowy z siarką można skutecznie zwalczyć miodówkę gruszową.
Ważne jest, aby prace związane z usuwaniem szkodników przeprowadzać w ciepły, słoneczny oraz bezwietrzny dzień. Najlepiej, gdy temperatura nie spada poniżej -8°C. W warunkach dużego chłodu preparaty olejowe mogą spowodować wystąpienie zjawiska fitotoksyczności. Objawia się ono wystąpieniem na listkach roślin drobnych plamek, niemniej bez większej szkody dla zieleni.
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Preparaty olejowe to naturalne środki przeznaczone zarówno dla uprawach profesjonalnych, jak i w przydomowych ogrodach. Doskonale uzupełniają chemiczną oraz biologiczną walkę ze szkodnikami. Przed ich zastosowaniem należy zapoznać się z informacjami zawartymi na etykietach. Z pomocą preparatów olejowych można skutecznie zwalczać wszystkie aktywne ruchowo oraz bardzo często tworzące kolonie na pędach, liściach, kwiatach, a czasem i owocach szkodniki.
Sprawdź NOWOŚCI i PROMOCJE!
Tekst: G.T., zdjęcie tytułowe: Kateryna / AdobeStock, JerzyGorecki / Pixabay ed.