Logo
Logo

Które rośliny przycinać latem?

Przy bujnym wzroście roślin, jaki obserwujemy co roku w wakacje, ich przycinanie jest konieczne, a lipiec i sierpień to odpowiednie miesiące, by chwycić za sekatory i nożyce. Letnie przycinanie często jest pomijane, lecz bywa ważniejsze od zimowego cięcia uśpionych pędów. Dowiedz się, jak przycinać konkretne grupy roślin, żywopłoty, gatunki owocowe i ozdobne oraz rośliny kwitnące.

Spis treści
Dlaczego warto przycinać rośliny latem? Jak przycinać drzewka owocowe? Jak przycinać krzewy owocowe? Jak przycinać glicynie? Jak ścinać przekwitłe kwiaty? Jak przycinać drzewa i krzewy ozdobne? Jak przycinać żywopłoty? Jak przycinać topiary?

Korzyści letniego cięcia roślin

Cięcie w okresie letnim nie tylko pomoże okiełznać rozmiar roślin i powstrzyma je przed nadmiernym rozrastaniem, ale też przyniesie inne korzyści. Usunięcie znacznej części tegorocznych przyrostów, zanim zdrewnieją ograniczy zawartość krążącego w pędach stymulującego wzrost azotu, który pobudzi bujność w przyszłym sezonie, a w rezultacie zwiększy się poziom potasu wspomagającego rozwój kwiatów i owoców!

Które rośliny warto przycinać latem?

► Drzewka owocowe

Wiele gatunków drzew owocowych zawiązuje owoce na krótkopędach położonych wzdłuż podstawy pędu. Krótkopędy rosną powoli i nie wymagają cięcia poza tymi, które wyrastają zbyt gęsto lub wykazują oznaki choroby czy zamierania. Przycinając silne i bujne przyrosty, które pojawiły się tej wiosny, zachęcisz drzewka do wydawania kolejnych krótkopędów – a to właśnie one zwiększają produktywność drzew owocowych.

 • Użyj sekatora do przycięcia najsilniejszych długopędów i przewodników o 2/3.
 • Tnij tuż nad pąkiem.
 • Przytnij boczne gałęzie silniej niż przewodnik – na dwa lub trzy pąki od podstawy.

Śliwy są podatne na srebrzystość liści, która poważnie osłabia rośliny, a nawet powoduje ich zamieranie. Infekcja rozpoczyna się od wniknięcia zarodników poprzez świeże rany powstałe po cięciu. Letnie cięcie omija ten problem, ponieważ wszystkie rany zaschną i zagoją się, zanim rozpocznie się infekcja. W lipcu przytnij cały tegoroczny przyrost – główne pędy o około 1/3, boczne o 1/2. To także dobry czas na usunięcie grubszych konarów.

► Krzewy owocowe

Porzeczki czarne są łatwe w uprawie i nie wymagają wiele uwagi, przez pierwsze lata dostarczając obfitych plonów. Jednak bez regularnego przycinania ich wydajność stopniowo będzie się zmniejszać i coraz trudniej będzie o przyzwoite zbiory. By uniknąć tego problemu, usuń najgrubsze, najstarsze gałęzie, wycinając je u podstawy zaraz po zbiorze owoców. Pozostaw kilka najmłodszych pędów owoconośnych i silne, nowe przyrosty, które zaowocują w przyszłości.

Porzeczki czerwone i agrest, gdy są nieprzycinane rozrastają się w niekontrolowany sposób i w stosunku do swoich rozmiarów są mało produktywne. W przeciwieństwie do porzeczki czarnej, agrest i porzeczka czerwona zawiązują owoce w dolnej części zeszłorocznych pędów bocznych i na krótkopędach. Przycięcie najmłodszych, tegorocznych przyrostów ograniczy rozmiar krzewów i zachęci rośliny do wydania kolejnych krótkopędów.

Maliny plonujące latem i jeżyny wydają silne, pełne wigoru pędy w jednym roku, a w następnym pojawiają się na nich owocujące krótkopędy. Po zbiorze owoców zasychające pędy wytnij przy ziemi, by zrobić miejsce dla młodych odrostów

Uwaga!
Jesienne maliny owocują na jednorocznych pędach, które możesz wyciąć zimą.

► Glicynia

Cięcie glicynii należy wykonać każdego sezonu – ogrodnicy starają się zachęcić tę roślinę do kwitnienia, jednocześnie próbując poradzić sobie z bujnymi przyrostami, które ona wytwarza. Młode pędy wyrastają na ponad 1,8 m każdego lata i roślina kontynuuje wzrost jeszcze w sierpniu, zmieniając się w splątany gąszcz zieleni na koniec sezonu.

Stymulację kwitnienia i rozwiązanie problemu bujnego wzrostu zagwarantuje cięcie w lipcu, polegające na skróceniu wszystkich silnych pędów w miejscu, z którego wiosną zaczęły wyrastać. Ograniczysz w ten sposób miękką, pełną azotu masę zieleni, a powtarzając cięcie każdego roku, pozwolisz roślinie akumulować w tkankach potas, który pobudza do kwitnienia.

► Przekwitłe kwiaty

Róże i inne kwitnące krzewy kwitnące przestają wyglądać atrakcyjnie, kiedy tylko opadną z nich płatki. W tym czasie rośliny inwestują cenną energię w zawiązywanie nasion. Dodatkowo róże i inne kwitnące latem krzewy niechętnie kontynuują kwitnienie, dopóki nie usuniesz z nich przekwitłych kwiatów.

 • Użyj końcówki sekatora lub nożyczek wszędzie tam, gdzie pojedyncze przekwitłe kwiaty otoczone są owymi, otwierającymi się pąkami.
 • Kiedy cały kwiatostan lub grono kwiatów przekwitnie, dobrym rozwiązaniem będzie przycięcie całego pędu w połowie jego długości lub do miejsca, z którego wyłaniają się nowe pędy lub pąki kwiatów.

► Drzewa i krzewy ozdobne

Przestrzeń w ogrodzie jest zawsze w cenie, a okazałe, przerośnięte krzewy, kwitnące na szczytach gałązek tak wysoko, że kwiatów nie można dostrzec, nie zapracowują na swoje utrzymanie. By tego uniknąć, wcześnie kwitnące krzewy (od wczesnej zimy do późnej wiosny) można przyciąć po zakończeniu kwitnienia lub w lipcu.

 • Wytnij około 1/3 najgrubszych, starych pędów, tuż przy ziemi.
 • Przerzedź młode przyrosty u podstawy krzewu, starając się pozostawić około ośmiu najsilniejszych pędów, które się nie krzyżują i są równo rozłożone.
 • Skróć najstarsze zdrewniałe łodygi o 1/3, by krzew nadmiernie się nie rozrastał. Dzięki temu kwiaty rozwiną się w zasięgu wzroku.

Nowo posadzonym krzewom i kwitnącym drzewkom zwykle udaje się uniknąć sekatora, dopóki swoim rozmiarem nie zaczną sprawiać kłopotu. Zadbanie o kształt i formę, kiedy rośliny są jeszcze młode, jest jednak ważne dla wytworzenia przez nie silnej konstrukcji konarów i wczesnego wejścia w okres kwitnienia. Przytnij główne pędy o 1/3 i wszystkie pędy boczne o 2/3, tnąc tuż ponad ulistnionym pędem.

► Żywopłoty

Do przycięcia żywopłotu użyj sekatora, jeśli zależy ci na precyzji. Największe znaczenie ma to przy żywopłotach z roślin o okazałych liściach, które pocięte nożycami zaczną brązowieć.

 • Użyj sekatora do skrócenia tegorocznego przyrostu w pełni lata, tnąc na 2-3 pąki od podstawy pędu.
 • Tnij wzdłuż napiętej linki, by zachować jednakowy poziom cięcia na szczycie i po bokach żywopłotu.
 • Ręczne nożyce lepiej sprawdzą się przy żywopłotach o małych lub drobnych liściach. Długie ostrza nożyc pomogą w zachowaniu prostej linii cięcia.
 • Starsze żywopłoty przytnij z góry i po bokach, by zachować ładny kształt. Skróć miękkie, młode przyrosty i unikaj wcinania się nożycami do środka, aby nie wyciąć dziur.
 • Formuj żywopłoty nożycami co 6–8 tygodni.

Cięcie okazałych żywopłotów pochłania mnóstwo czasu. Elektryczne lub spalinowe nożyce pomogą go zaoszczędzić. Długa listwa tnąca zapewnia wyrównany poziom cięcia, zwłaszcza starszych żywopłotów. Tnij zamaszystymi ruchami, ale na krótkich odcinkach, ponieważ nietrudno tu o poważne błędy. Zawsze dbaj o zachowanie bezpieczeństwa, pracując z ogrodowym sprzętem elektrycznym.

► Topiary

Kształty topiarów do lata zdążą się rozmyć i jeśli ich nie przytniesz, zielona masa nowych przyrostów może ugiąć ich boki, skutkując zniszczeniem dzieła. Tnij, gdy tylko świeży przyrost osiągnie 8–10 cm długości. Sekatorem wyrównaj kształt niewielkich rzeźb, a nożycami do strzyżenia owiec lub elektrycznymi rozpraw się z bardziej okazałymi formami.


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl na podstawie Gardeners' World Lipiec-Sierpień 2015, zdjęcie: Willfried Wende/Pixabay

Autor
Które rośliny przycinać latem?
Które rośliny przycinać latem?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (6)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl