Jak cięcie wzmacnia krzewy owocowe?
Krzewy owocowe przycina się, by rośliny koncentrowały swoje siły na tworzeniu nowych zdrowych pędów, na których będzie zawiązywać się dużo owoców, a nie na zaspokajaniu potrzeb starszych i grubszych gałązek, które naturalnie wytwarzają mniej owoców.
Jak ciąć krzewy po owocowaniu?
Krzewy owocowe zależnie od gatunku przycina się w dwóch terminach: albo w trakcie ich stanu spoczynku (jesień-zima), albo latem po owocowaniu, by usunąć nadmiar pędów. Zawsze sprawdzajmy który termin cięcia jest zalecany jest do poszczególnych gatunków roślin owocowych!
Zabieg cięcia po owocowaniu jest bardzo łatwy i nie zajmie dużo czasu. Wystarczy tylko zastosować się do naszych wskazówek:
- Po zebraniu ostatnich owoców, wycina się świeże przyrosty, które zbytnio zagęszczają koronę.
- Lekko skracamy także o 1/3 nowe pędy, które będą owocować w przyszłym roku. Dzięki temu światło i powietrze będzie bez przeszkód docierać do rośliny, pobudzając drewnienie i wzmacnianie się gałązek.
Warto wiedzieć
Agrest i porzeczki czerwone i porzeczki białe owocują głównie na krótkopędach, dlatego trzeba dbać o ich rozkrzewianie!
Porzeczka czarna lubi być mocniej przycięta po zbiorach – najlepiej skróć każdy pęd do 1/3 wysokości. Roślina ta najlepiej owocuje na pędach jednorocznych i dwuletnich!
Zdjęcie tytułowe: Pezibear / Pixabay